Yalova Termal Hakkında Bilgi ve Ulaşım

Bu yazıda Türkiye termal turizminin önemli noktalarından biri olan Yalova Termal bölgesi hakkında bilgiler vereceğim yavrularım. Bu bilgiler arasında ulaşım, konaklama ve ortalama fiyat bilgileri gibi noktalara değinmeye çalıştım. Termal turizm için Marmara Bölgesi’nde bir yer düşünüyorsanız, Yalova Termal’i tercih edebilirsiniz.

1911 yılında Roma’da yapılan Uluslararası Endüstriyel Fuarı’nda Yalova Kaplıcalarının Termal Suyu altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Termal İlçesi Hakkında Bilgi

Yalova’ya yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan Termal ilçesi, kaplıcaları ile dünya çapında üne kavuşmuş bir bölgedir. Bu ün sayesinde bölgeye yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Sıcak su ve termal turizmin bölgedeki geçmişi, Bizans ve Roma dönemlerine kadar uzanmaktadır. Bu bakımından bölgenin tarihi değeri de vardır.

Yalova Termal ilçesinde çiçekçilik, sebze üretimleri ve arıcılık da yapılmaktadır. Fakat ilçenin asıl kaynağı, jeotermal tesislerden gelmektedir. Bu gelir dağılımında turizm, ilçe gelirinin %90’lık kısmını oluşturmaktadır. İlçede bulunan büyük termal otel işletmelerinin haricinde konutların yaklaşık %80’inde pansiyonculuk faaliyetleri yapılmaktadır.

Termal ilçesi, Ferhat Deresi ve Samanlı Vadisi’nden gelen akarsular ile su kaynaklarını karşılamaktadır. Samanlı Vadisi’nin içerisine kurulan ilçe, Karadeniz İklimi ve Karasal İklim arasında bir geçiş noktası olma özelliği de taşımaktadır.

Yalova Termal

Yalova Termal Tarihi – Tarihçesi

Bölgede bulunan sıcak su kaynaklarının tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Samanlı Dağı’nın yamacında bulunan bu sıcak su kaynaklarından Roma ve Bizans dönemlerinde yararlanıldığı tespit edilmiştir. Yeraltından çıkan buharlar nedeniyle Yeraltı Tanrısı’nın (Hades) burada yaşadığına inanılırmış. Bölge, tarihte Pythia Therma adıyla anılmıştır.

Osmanlılar döneminde çok fazla ilgi görmeyen kaplıcalar bölgesi, Sultan Abdülmecit döneminde tekrar popüler hale gelmiştir. Sultan Abdülmecit’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan’ın romatizma ağrılarını gidermek için buraya gelmesi ve buradaki tedavinin, şifalı suyun kendisine iyi gelmesinden sonra bölgeye olan ilgi artmıştır. Bunun üzerine Abdülmecit, bölgedeki eski hamamları restore ettirmiş ve yeni köşkler, tesisler inşa ettirmiştir. Yabancı yatırımcılar da yine bu dönemde bölgede tesisler inşa etmişlerdir.

19.yüzyılın sonlarına doğru turizm merkezi haline gelen Yalova Termal, 1.Dünya Savaşı ve 2.Dünya Savaşı nedeniyle uzun süre boş kalmıştır. Kaplıcaların ikinci kez popüler hale gelmesi, 1929 yılında Atatürk’ün Termal ziyareti ile gerçekleşmiştir. Atatürk döneminde yaptırılan köşk, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu köşkte cumhuriyetin ilk yıllarında hükümetin yazlık çalışmaları yapılmaktaydı. Günümüzde bu hamam, otel ve müzeyi kapsayan Yalova Termal Tesisleri, Sağlık Bakanlığı tarafından işletilmektedir.

Yalova Termal Genel

Yalova Termal: Kurşunlu Hamamı

Yalova Termal’deki bilinen ilk hamam, 1600 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bizans döneminde İmparator Justinyen tarafından inşa ettirilen hamam, bölgenin ilk hamamı olarak biliniyor.

Günümüze gelene kadar doğal afetler ve savaşlar sebebiyle toprağın içine gömülen Kurşunlu Hamamı, 1900 yılında Sultan Abdülhamit’in emriyle tamir edilmiştir. 3 yılda tamamlanan tamir işlemleri ile hamam güzel bir şekilde restore edilmiştir.

Hamının üzerinin kurşun kaplı olması, buraya Kurşunlu Hamamı denilmesine neden olmuştur. İçerisinde büyük bir kapalı havuz bulunan Kurşunlu’da sauna, duş ve banyo odaları da vardır. Kadın ve erkek karışık olarak girilebilen yapının dış cephesindeki mermerde, Osmanlıca kitabe yer almaktadır.

Yalova Termal Kurşunlu Hamamı

Yalova Termal: Valide Hamamı

Bizans döneminde bölgede yaptırılan hamamlardan biri de Valide Hamamı’dır. Kral Konstantin tarafından inşa ettirilen hamam, altı kubbeli olarak yapılmıştır. Günümüze gelene kadar büyük hasar gören hamamın üç kubbesi yoktur.

Osmanlılar döneminde Sultan Abdülmecit’in emriyle onarılan hamamın adı, Bezm-i Valide Sultan’ın burada tedavi görmesinden dolayı Valide Hamamı olarak kalmıştır.

Kadınlar ve erkekler kısmı olarak ikiye ayrılan hamamın içerisinde aslan ağzı, göbek taşı, havuz, duş ve kurnalar (deliksiz lavabo) bulunmaktadır.

Yalova Termal Valide Hamamı

Yalova Termal Otelleri – Konaklama

Yalova Termal ilçesinde küçük büyük pek çok otel ve pansiyon seçeneği bulunuyor. Oteller, ilçenin dört bir yanına dağılmış durumda. Booking üzerinden otellerin tümüne ulaşmak için tıklayın: Boking Yalova Termal Otelleri. Bunun haricinde alt kısımda Yalova Termal’de yer alan bazı konaklama işletmeleri hakkında bilgiler verdim ve telefon numaralarını ekledim.

– Limak Thermal Boutique Hotel

Limak Termal Otel, Yalova termal oteller bölgesinde hizmet veren konaklama tesislerinden biri. Toplam 48 odası bulunan oteldeki oda numaraları, 1881 ile başlıyor ve 1938’e kadar gidiyor. Bir detayda 1938 numaralı odasının kapısında sonsuzluk işareti (∞) bulunuyor.

Otelideki odalarda mini bar, telefon, balkon, merkezi klima, plazma televiyon, saç kurutma makinesi, kasa ve banyo bulunuyor.

Limak Termal Butik Otel Telefon Numarası: 0 226 675 78 00

– Thermo Vital Hotel

Mart 2012 tarihinde kurulan Termo Vital Otel, Yalova Termal’de 3 yıldız konaklama işletmesidir. Otelde 16 standart ve 9 suit olmak üzere toplam 25 oda bulunmaktadır.

Tüm odalarda kablosuz internet bağlantısı vardır. Ayrıca kapalı termal yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, jakuzili aile banyoları da müşterilerin hizmetindedir.


Thermo Vital Otel Telefon Numarası: 0 226 675 7510

– Black Bird Thermal Hotel & SPA

Uygun fiyat standartlarıyla Yalova Termal’de hizmet veren konaklama işletmelerinden biri de Black Bird Otel’dir.

Standart oda, ekonomik oda, connection oda, family oda ve king suit şeklinde farklı oda seçenekleri bulunmaktadır. Bu odalarda LED Tv, telefon, kablosuz internet bağlantısı, klima, minibar, banyo, saç kurutma makinesi ve termal su yer almaktadır.

Black Bird Termal Otel Telefon Numarası: 0 226 675 81 51

– Termal Elit Hotel

Yalova Termal’de 1991 yılında Saray Motel adıyla hizmet vermeye başlayan Elit Hotel, 2012 yılının Mayıs ayında yenilenerek adını değiştirmiştir.

18 oda ve 3 daireyle hizmet veren Termal Elit Otel’in kapasitesi, 60 kişidir. Odalarda 24 saat termal kaplıca suyu bulunmaktadır.

Termal Elit Hotel Telefon Numarası: 0 226 6757345


Thermal Saray Hotel

Yalova Termal’de Gökçedere mevkiinde bulunan Termal Saray Otel, 43 oda ve 101 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir.

Thermal Saray Hotel odalarında balkon, minibar, televizyon, kablosuz internet, kaplıca suyu, jakuzi ve diğer standart oda ekipmanları yer almaktadır.

Thermal Saray Hotel Telefon Numarası: 0 226 675 71 33

Yalova Termal Otelleri

Yalova Termal Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Termal ilçesi Yalova arası: 15 kilometre
Termal ilçesi Bursa arası: 75 kilometre
Termal ilçesi İstanbul arası: 100 kilometre (Arabalı vapur ile)
Termal ilçesi İzmir arası: 400 kilometre
Termal ilçesi Ankara arası: 425 kilometre

Topçular Arabalı Vapur İskelesi ile Yalova arası yaklaşık 13 kilometredir. Yalova-Termal yol ayrımına gelmeden hemen önce Migros marketi göreceksiniz, sonrasında ise sağ taraftan ayrılan yola sapıyorsunuz. Bu yolda 1 kilometre kadar gittikten sonra Özel Yalova Hastanesi’nin önünden geçiyorsunuz. 3 kilometre sonra Kipa Alışveriş Merkezi, 2 kilometre sonra ise benzin istasyonu çıkıyor karşınıza. Yol üzerinde bu noktaları gördüyseniz, doğru yoldasınız demektir 🙂

Bu yol üzerindeki tabelalar, sizi doğruca Termal ilçesine götürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.