Ziyarete Yasak Yer: Kuzey Sentinel Adası

Çocuğum, sitemde sizler için gezilmesi gereken yerleri tanıtıyorum genellikle. Ama bu defa başlıkta da belirttiğim gibi, ziyarete yasak olan bir yerden bahsedeceğim. Hindistan’ın Bengal Körfezi’ndeki Andaman takım adalarından biri olan Kuzey Sentinel Adası, (North Sentinel Island) dünyada ziyaret etmesi en zor yerlerin başında geliyor.

Kuzey Sentinel Adası’nda yaşayan halkın yabancıları sevmemesi, buraya yapılacak olan gezileri son derece tehlikeli bir hale getiriyor. ”Aman sevmese ne olacak, çayından içmem de buluşmam da” deme çocuğum. Çünkü bu adanın halkı, sizi yakalarsa mızrakla veya okla öldürerek, yiyecektir büyük ihtimalle. ”Aman Tatil Ana, şaka yapma” diyorsanız, internette ufak bir araştırma yaptığınızda 2006 yılında adaya gizlice avlanmaya gelen iki balıkçıyı yada Hindistan hükümeti tarafından gönderilen elçilerin öldürüldüğünü hatta yendiğini bulabilirsiniz.

Ada halkı, 2004 yılında Tsunami felaketinin ardından adaya yardım etmek için ve yiyecek taşıyan Hindistan donanması helikopterlerine de saldırmış. Ada halkının bu tutumu karşısında, bunlara bir şey olmaz demiş ve helikopterden yiyecekleri atıp kaçmış askerler de.

Kuzey Sentinel Adası

Peki bu Kuzey Sentinellilerin ne alıp veremediği var diyebilirsiniz tabi. Yavrum, burada yaşayanlar, taa 60.000 sene önce Afrika’dan Asya’ya göç eden insan dalgasıyla beraber buraya yerleşmişler. Tabi gidip o küçücük adaya nasıl ulaştıkları da ilginç bir konu. O zamandan beri de ada, izole kalmış ve dış dünyayla ilişkisi olmamış. Adaya ait en eski veriler, 871 yılına ait. O döneme ait Arap tacirlerinin kaynaklarına göre, ada halkının yamyam olduğu söylemiş. Hala medeniyetten (!) uzak bir yaşam süren bu insanlarla, Antropolog T.N. Pandit önderliğindeki Yerli Sosyal Yardım Kuruluşu, irtibata geçmeye çalışmış. 1967 yılındaki çalışmalarda, ada ziyaret edilerek kıyıya hediyeler ve yiyecekler bırakılmaya başlanmış. Başlangıçta ada halkı bunu hoş karşılasa da, sonradan adaya gelen herkese saldırmaya başlamışlar. Bir çok kişi, mızrakların hedefi olmuş. Daha sonra 1990’lı yıllarda adaya gerçekleştirilen ziyaret programı bitirilmiş ve Kuzey Sentinel Adası, yasak bölge ilan edilmiş.

İnternette bu ilginç bilgiyi bulunca, sizinle paylaşmak istedim ben de. Aman diyeyim çocuğum, bol bol gezin ama buradan uzak durun. Ha Tatil Ana’nızın sözünü dinlemeyip; hem kanunları çiğnemek hem de mızraklarla öldürülmekten korkmuyorsanız, yukarıda haritası da var.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir