Zonguldak Gezilecek Yerler

Karadeniz’in maden ocakları ile meşhur ili Zonguldak; Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli ve Kozlu olmak üzere 7 ilçeye sahiptir.

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Zonguldak bölgenin en serin yerlerindendir. Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bölge her mevsim yağışlıdır. Yaz ayları yağışların azalması nedeni ile Zonguldak’ı ziyaret edebileceğiniz en uygun dönem yaz aylarıdır.

Zonguldak ilinin tarihi M.Ö 2500 yıllarına kadar uzanır. Adının antik çağlarda Sandrake olduğu bilinmekte ve bölgeye Türkler yerleşince buraya bataklık anlamına gelen ‘zongalık’ demeye başladıkları zaman içinde de bu ismin Zonguldak’a dönüştüğü düşünülmektedir.

Zonguldak bölgesinde M.Ö 7 yüzyıldan itibaren limanlar kurulmuş ve bölgenin önemi artmıştır. Bölgede 1829 yılında ilk kömür keşfedilmiş ve 1848 yılında kömür ocakları açılmaya başlamıştır. En büyük ekonomik faaliyeti madencilik olan Zonguldak daha büyük ve çeşitli iş imkânları olan şehirlere göç vermektedir.

Konaklama açısından her bütçeye hitap eden fırsatların bulunduğu Zonguldak’ta oteller her mevsim hizmete açıktır. Zonguldak ziyaretinizden önce konaklamayı düşündüğünüz otelde rezervasyon yaptırmanızı ekonomik kolaylık sağlaması açısından gezginlere tavsiye ederiz.

Tieion Antik Kenti

Zonguldak Tieion Antik Kenti

Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı Filyos bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan tarihi M.Ö 1200lü yıllara uzanan antik kenttir.

Antik kent içinde yapılan çalışmalardan Frig Krallığı, Kimmerler, Miletes Kolonisi, Makedonya Krallığı, Lidya Devleti ve Doğu Roma İmparatorluğu gibi medeniyetlere ait kalıntılar bulunmuştır. Tieion Antik Kenti kazılarında başlıca gün ışığıma çıkarılan önemli tarihi kalıntılar su kemeri, yeraltı şehri ve antik tiyatrodur. Ayrıca antik kentte Romalılar tarafından inşa edildiği anlaşılmış olan bir de kale bulunmaktadır.

İlk çağlarda ticaret merkezi olarak kullanılan kentin adı o dönemler adının Billaius olduğu bilinmekte günümüzde ise kentin kurucusu ‘Tios’e hitaben kentin en bilinen adının Tieion düşünülmektedir.

Filyos Kalesi

Zonguldak Filyos Kalesi

Tieion Antik Kenti sınırlarında yer alan Filyos Kalesi Karadeniz sularına bakan bir tepede Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kalenin tam olarak yapım tarihi bilinmemekte Tieion Antik Kentinin tarih boyunca gördüğü savaşlardan etkilenmiş ve pek çok kez onarılmıştır. 2003 yılında yapılan restorasyon sonucu geziye açılan kale görkemli görüntüsü ve harika manzarası ile Zonguldak ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir.

Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi)

Zonguldak Eregli Muzesi

Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde Sancak Beyi olan Halil Karamahmutoğlu (Halil Paşa) tarafından yaptırılan konak zemin +3 kattan oluşan görkemli bir yapıdır.

Eski bir kilisenin üzerine inşa edilen konak müzeye dönüştürülmeden önce ortaokul ve kız meslek lisesi olarak kullanılmıştır. 1989 yılında Kültür Bakanlığınca restore edilen konak 1998 yılında müze olarak kapılarını açmıştır.

Konağın zemin katında Roma, Helen ve Bizans uygarlıklarına ait eserler sergilenmektedir. Müzenin birinci katına gelindiğinde Grek, Abbasi, Lidya Selçuklu, Emevi ve Osmanlı Devletlerine ait tarihi eserler görülmekte ve ayrıca yöreye özgü kıyafetler ve silah çeşitleri sergilenmektedir. Son olarak müzenin üçüncü katında ziyaretçileri Osmanlı tarzı ev dekorasyonu beklemektedir.

Halil Paşa Konağı Orhanlar Mahallesi Yalı Caddesinde bulunmakta ve müzesi yaz kış ziyaretçileri kabul etmektedir.

Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Kozlu Iliksu Kaplicasi

Şifalı suyu ile hem Zonguldak ili içerisinden hem de şehir dışından sıkça ziyaret edilen Ilıksu Kaplıcası Ereğli yolu üzerinde bulunmaktadır.

Sıcaklığı 27 derece olan suyu içlerin bağırsa, karaciğer ve mide rahatsızlıklarından banyo yapanların ise bel ve eklem ağrılarından kurtulacağı düşünülmektedir.

Kapuz Plajı

Zonguldak Kapuz Plaji

Zonguldak’ta denize girilecek en temiz yerlerden biri olan Kapuz Plajı, bu temizliği ile mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür.

Zonguldak şehir merkezindeki Kapuz Plajı, 180 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde küçük bir yer olmasına rağmen yaz döneminde bölgenin en kalabalık yerlerindendir. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Kapuz Plajı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gökgöl Mağarası

Zonguldak Gokgol Magarasi

Gökgöl Mağarası ile ilgili ilk araştırmalar 1976 yılında jeolog Temuçin Aygen tarafından yapılmış 3350 metre uzunluğundaki mağaranın 875 metresi ziyaretçilere açılmıştır.

Gökgöl Mağarası içinde 300 milyon öncesine ait Karfonifer Döneminden günümüze kadar ulaşmış olan kalkerler bulunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu mağaranın astım hastalığına iyi geldiği anlaşılmıştır. Fosil, aktif ve yar aktif kısım olmak üzere üç bölümden oluşan mağara Zonguldak girişinde yer almaktadır.

Bölge hakkında detaylı bilgi edinmek için Zonguldak Gökgöl Mağarası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fetih Çınarları

Zonguldak Fetih Cinarlari

Zonguldak tarihi için büyük öneme sahip çınarlar İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in talimatı ile buraya dikilmiştir. Günümüzde koruma altına alınmış ve gerekli bakımları yapılan bu 8 çınar ağacı Zonguldak geziniz sırasında güzel bir dinlenme yeri olacaktır.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Zonguldak Citdere Tabiat Koruma Alani

Türkiye’nin önemli doğal alanlarından olan Çitdere yıl boyunca turist ve bilim insanı tarafından ziyaret edilmekte içinde barındırdığı bitki ve hayvan çeşitliliği sebebi ile koruma altında bulunmaktadır.

Cehennemağzı Mağaraları

Zonguldak Cehennemagzi Magaralari

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları yan yana üç mağaradan oluşmaktadır. Eski adı Ayazma ( kutsal su ) olan mağaraların ilki iki bölümden oluşmaktadır ilki bitkiler ve mozaiklerle kaplı olup ikinci bölüm ise kademeli basamaklara sahiptir.

Cehennemağzı Mağaralarının ikinci mağarasının adı Koca Yusuf olarak bilinmektedir. Üçüncü mağara ise üç mağara arasında en geniş olan mağaradır.

Cehennemağazı Mağaraları dinsel ve mitoloji açıdan tarihi öneme sahiptir. İlk çağlarda kehanetlerin gerçekleştiği yer olarak bilinen bölge aynı zamanda Hristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde Hristiyanlar tarafından ibadet amaçlı kullanılmıştır.

Kızılcapınar Baraj Gölü

Zonguldak Kizilcapinar Baraj Golu

Kızlar Çay’ı üzerine kurulmuş bir yapay göl olan Kızılcapınar Baraj Gölü sahip olduğu manzara nedeni ile mesire alanı olarak kullanılmakta olan Zonguldak’ın önemli doğal güzelliklerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.