Reklam


Nevşehir Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi
İç Anadolu Bölgesi'nin gezilmesi gereken yerlerine devam ediyoruz. Nevşehir iline bağlı Avanos ilçesinde yer alan Zelve Vadisi'nde yer alan Zelve Açık Hava Müzesi, eski dönemlerden kalan kaya yerleşim yerlerini barındırıyor.

Zelve ören yerinde pek çok kaya kilisesi, yerleşim yerleri hatta bir de cami bulunuyor. Bazı bölümler göçük tehlikesi nedeniyle kapatıldığı için, sadece dışarıdan izlenebiliyor. Zelve Vadisi'nde yer alan bazı önemli yerler ise şunlar: Değirmen, Üzümlü ve Balıklı Kilise, Direkli Kilise, Kutsal Hac Kilisesi, Cami, Tünel ve Manastır.

Zelve Vadisi'nde 60-70 yıl öncesine kadar oyma yapılarda yerel halk yaşamaya devam ediyordu. Bu yerleşim yerlerinin sahipleri, günümüzde buranın müze girişinde gözleme ve ayran satan yerleri işleterek geçimlerini sağlıyorlar. Aynı zamanda yine müze girişinde hediyelik eşyalar da bulunuyor.

Müzenin hemen giriş kısmında ücretli bir otopark bulunuyor. Aracıyla gelenler arabalarını buraya park edebiliyor. Bu kısımda yer alan çeşmeden suyunuzu içebilir ve serinleyebilirsiniz. Şayet müze içerisinde yer alan inişli çıkışlı yollar, sıcak günlerde sizi oldukça yoruyor.

Zelve Açık Hava Müzesi


Zelve Açık Hava Müzesi'ne Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Zelve Vadisi, Açık Hava Müzesi'nde Müze Kart geçerlidir. Normal bilet ücreti ise 15 TL'dir. Girişte bulunan vezneden açık hava müzesinin bir krokisini temin edebilirsiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi'ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Zelve Açık Hava Müzesi'ne gitmek için Avanos-Ürgüp minibüsleri kullanılmaktadır. Göreme merkezden Zelve'ye gitmek için Göreme Açık Hava Ören Yolu'nun başında bekleyerek Ürgüp'ten Avanos'a giden minibüslere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüs saatleri hakkında Avanos Otogarı'ndan detaylı bilgi almak için 0 384 213 40 25 numaralı telefon numarasını arayabilirsiniz.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.