Nevşehir Zelve Açık Hava Müzesi

Nevşehir’in Kapadokya böglesindeki önemli turizm merkezlerinden biri olan Zelve Paşabağlar Ören Yeri, Zelve Açık Hava Müzesi olarak adlandırılmaktadır. Avanos ilçesi sınırları içerisindeki Zelve Vadisi, Hıristiyanlığın ilk dönemlerinden kalma birçok kaya kilisesine ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelmeden hemen önce yol üzerinde bulunan Paşabağları Ören Yeri de Zelve Vadisi’nde gezilecek yerlerden biridir.

Zelve Ören Yeri’nin hemen girişinde bilet gişesi, müze mağazası, tost ve gözleme yiyebileceğiniz birkaç yer ve market bulunuyor. Ziyaret öncesinde veya sonrasında karnınız açsa Peri Cafeterya, Terrace ve Zelve Kafeterya gibi yerlerde mantı, gözleme, tost yiyip çay-kahve içebilirsiniz. Ayrıca yine bu noktada Kapadokya ile ilgili hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz. Müzenin ücretli otoparkı bu giriş kısmında bulunmaktadır. Avanos’tan gelen dolmuşlar da bu noktaya uğramaktadır.

Zelve Oren Yeri Girisi
Zelve Açık Hava Müzesi Girişi

Göreme-Avanos yolu üzerinde yer alan Zelve Açık Hava Müzesi, bölgenin en önemli ve eski yerleşim yeri olarak öne çıkmaktadır. 9 ve 13’üncü yıllar arasında Hıristiyanların önemli dini merkezlerinden biri olan bölgede tüneller, güvercinlikler, kiliseler ve manastırlar dikkat çekiyor.

1950’li yıllara kadar yöre halkı tarafından kullanılan yerler, daha sonra yapılan düzenleme ve Göreme Milli Parkı’nın ilanından sonra müze olarak belirlenmiştir. Zaman zaman çeşitli etkinlik ve konserlere de ev sahipliği yapan Zelve Açık Hava Müzesi’nin içerisinde biri 170 metre, diğeri 250 metre olmak üzere iki farklı yürüyüş ve gözlem parkuru bulunuyor. Kayalardan oyularak yapılan pencereler ve kapılar oldukça güzel görünüyor. Bazı bölümlerin içerisine girip ziyaret edebiliyorsunuz. Bazı alanlar ise çökme tehlikesine karşı ziyarete açılmamış durumda.

Zelve Acik Hava Muzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi’nde Neler Var?

Zelve ören yerinde pek çok kaya kilisesi, yerleşim yerleri hatta bir de cami bulunuyor. Bazı bölümler göçük tehlikesi nedeniyle kapatıldığı için, sadece dışarıdan izlenebiliyor. Zelve Vadisi’nde yer alan bazı önemli yerler ise şunlar: Değirmen, Üzümlü ve Balıklı Kilise, Direkli Kilise, Kutsal Hac Kilisesi, Cami, Tünel ve Manastır.

Balıklı ve Üzümlü Kilise: Zelve’nin birinci vadisinde yer almaktadır. Giriş kısmı yıkılmış olan yapının giriş kapısının üstünde tahtta oturan ve kucağında çocuk İsa bulunan Meryem Ana tasviri yer almaktadır. Malta haçı taşıyan Melek Michael ve Gabriel tasviri de yıkık tonozda görülen tasvirlerdendir. Erken dönemlerde inşa edilen Üzümlü ve Balıklı Kilise, iki bölüm halindedir. Her iki bölüm de kabartma haça sahip düz tavanlıdır. Mekanların birinde balık tasviri diğerinde ise üzüm tasviri yer aldığı için bu şekilde adlandırılmıştır.

Seten: Bulgur yapımında kullanılacak olan buğdayların; öğütülme aşamasından önce kepeğinin çıkartıldığı mekan olan seten, Zelve Ören Yeri’nde görebilecekleriniz arasındadır. Zelve’de yaşayan halkın bulgur ihtiyacını karşılayan bu mekan; döner bir mekanizma ile hareket eden 1,5 metre çapında ve ortalama 500 kilogram ağırlığında bir taş aracılığı ile yapılmaktadır.

Zelve Oren Yeri Kiliseler

Zelve Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Zelve Açık Hava Müzesi’nin ziyaret saatleri kış döneminde 08:00 – 17:00, yaz döneminde ise 08:00 – 19:00 olarak belirlenmiştir. Her gün ziyarete açık olan müzenin giriş ücreti ise 2020 yılı itibariyle 15 TL’dir.

Ziyaret saatleri ve giriş ücreti ile ilgili güncel bilgilere muze.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Zelve Vadisi

Zelve Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Zelve Açık Hava Müzesi’ne gitmek için Avanos-Ürgüp minibüsleri kullanılmaktadır. Göreme merkezden Zelve’ye gitmek için Göreme Açık Hava Ören Yolu’nun başında bekleyerek Ürgüp’ten Avanos’a giden minibüslere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüs saatleri hakkında Avanos Otogarı’ndan detaylı bilgi almak için 0 384 213 40 25 numaralı telefon numarasını arayabilirsiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi Adresi: Paşabağları, Aktepe Köyü, Avanos / Nevşehir
Zelve Açık Hava Müzesi Telefon Numarası: 0384 271 35 35

Yazı içeriği ve görseller, Tatil Ana sitesi tarafından hazırlanmıştır. Link kullanarak kaynak göstermeden kullanılması yasaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir