Adam Kayalar, Mersin

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Adam Kayaklar, Mersin’deki turistik noktalardan bir tanesidir. Anadolu’da eşine rastlanmayan bir tarihi değer Adam Kayaklar, turizm değerini her geçen gün arttırıyor.

Adam Kayalar, M.Ö. 1.yüzyıl ile M.S. 2.yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilen büyük boyutlardaki insan kabartmalarıdır. Türkiye’nin önemli tarihi eserlerinden olan Adam Kayalar bölgesinde; 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve bir Roma Kartalı kabartması yer alıyor.

Kutsal alan olarak nitelendirilen Adam Kayalar’da yer alan kabartmaların, o dönemin ileri gelenlerinin veya komutanlarının ailesi ve çocuklarına minnet olarak yapıldığı düşünülmektedir. Anadolu’da buna benzer yapılar, kaya mezarları veya kral mezarları olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu kabartmalar, eşine az rastlanır bir görüntü oluşturuyor.

Yaklaşık 250 yılda tamamlandığı düşünülen Adam Kayalar Bölgesi, Mersin Kızkalesi’ni yukarıdan gören bir manzaraya sahiptir. Kabartmalar için bu bölgenin seçilme nedeninin, sahilden iç bölgelere giden vadi yollarını kontrol etmek olduğu düşünülüyor.

Adam Kayalar, günümüze kadar ulaşmış önemli tarihi eserlerdendir. Fakat bu tarihi değer, hem doğal tahribatlarla hem de insan tahribatlarıyla karşı karşıya kalmış. Yağmur suları nedeniyle yıllar içerisinde bir miktar bozulan yapılar, bölgedeki define avcıları nedeniyle de bir hayli zarar görmüş.

Mersin Adam Kayalar

Adan Kayalar’a Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Adam Kayalar, Mersin’in Erdemli ilçesindeki Şeytan Deresi Vadisi’nin sarp yamaçlarında bulunuyor. Mersin’in en turistik yeri olan Erdemli ilçesindeki Mersin Kızkalesi de görmeniz gereken yerler arasındadır. Kızkalesi’nden Mersin’e doğru giderken Uzuncaburç’a giden yola sapıyorsunuz. Yukarıya doğru yaklaşık 6 kilometre kadar gittikten sonra Adam Kayalar tabelası karşımıza çıkıyor. Bu tabeladan sonra 2 kilometrelik bir yol giderek vadinin yamacına ulaşmak gerekiyor. Bu iki kilometrelik yol, oldukça bozuk olduğu için arazi araçları dışında bir aracın gitmesi mümkün görünmüyor.

Vadinin yamaçlarına doğru inerken bölgeyi tarif eden kırmızı ok işaretlerini takip ediyorsunuz. Uçurum kenarında yapılan bu yürüyüşte dikkatli olmanız gerekiyor.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum