Saint Pierre Kilisesi, Hatay

Hatay’da gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan Saint Pierre Kilisesi, kayalara oyulan bir mağaradır.

Saint Pierre Kilisesi’nin Hıristiyanlar için önemi oldukça büyüktür. Hristiyanlığın yayıcılarından Barnabas, Markus, Luka, Petrus ve diğer önde gelen kişiler, ilk illegal toplantılarını bu mağarada gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca ”İsa’nın Halkı” anlamına gelen Hıristiyan sözcüğü, burada bulunmuştur.

Strauris Dağı’nın batı kısmında yer alan kilise, 13 metre derinliğe, 9,5 metre genişliğe ve 7 metre yüksekliğe sahiptir. Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak Saint Pierre Kilisesi, kimi kaynaklara göre ilk kilisedir.

StPierreKilisesiHatay


Kutsal kitap İncil’in Resullerin İşleri kısmında Barnabas’ın Tarsus’a Pavlos’u Antakya’ya getirdiği ve Antakya’da bir yıl kadar birlikte çalışarak Hıristiyanlığı yaydıkları yazmaktadır. Ayrıca bu dine inanan insanlara ”Hıristiyan” isminin verilmesinin de Antakya’da gerçekleştiği bilinmektedir.


Kilisenin ilk dönemlerinden sadece taban mozağinin parçaları ve sunağın sağındaki duvar b boyamalarının izleri günümüze kadar gelebilmiştir. Kilise içerisinde dağa açılan bir tünel bulunmaktadır. Bu tüneli bir zamanlar burada toplanan Hıristiyanların baskınlardan kaçmak için kullandıkları sanılmaktadır. Ayrıca kayaların arasından sızan ve yalakta su, vaftiz için kullanılmıştır. Son dönemlere kadar buraya gelen ziyaretçiler bu suyu şifalı kabul ederek içer ve hastalarına götürürlerdi. Fakat yaşanan depremler sonucunda kayalardan sızan bu suyun seviyesi iyice azalmıştır.

SaintPierreKilisesi%C4%B0%C3%A7i

Haçlı seferleri sırasında 1098 yılında Antakya ele geçirildiği zaman, haçlılar kiliseyi birkaç metre daha uzatmış ve iki kemer yardımıyla ön cepheye bağlamışlardır. Bu ön cephe 1863 yılında Papa IX. Pius’un istediği üzerine restore işlerine giren Kapuçin rahipleri tarafından yeniden yapılmıştır. Kilise girişinin solunda duran kalıntılar bir zamanlar ön cephenin önünde bulunan revaktan geriye kalmıştır.

Bahçenin birkaç yüzyıl mezarlık olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kilisenin iç kısmında da özellikle sunağın çevresinde de mezarlar bulunmuştur. Günümüzde bir müze olan kilisede valiliğin izniyle müze müdürlüğü denetiminde ayin yapılabilmektedir.

StPierreKilisesiAntakya

29 Haziran St. Pierre Günü Kutlamaları

Hıristiyanlar için büyük önem taşıyan Saint Pierre Kilisesi, her yıl tekrarlanan St. Pierre Günü kutlamalarına ev sahipliği yapmaktadır. Hıristiyanların hac yerlerinden biri olan kiliseye, her yıl 29 Haziran gününde dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar gelmektedir.

Hatay Saint Pierre Kilisesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

St. Pierre Kilisesi, Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Saint Pierre Kilisesi’ne son derece kolay bir ulaşım vardır.

Antakya şehir merkezi Cumhuriyet Meydanı’ndan (Köprübaşı) Atatürk Caddesi yönünde 1,1 km ilerledikten sonra Yavuz Sultan Selim Caddesi yönünde sağa dönülür. Yaklaşık 1 km gidildikten sonra Antakya – Reyhanlı yoluna doğru dönülür. 650 mt sonra Senpiyer Caddesi yönünde sağa dönülür. Bu cadde yönünde 400 metre sonra gidildikten sonra St. Pierre Kilisesi’ne ulaşılmış olunur.

Ayrıca Antakya şehir merkezinden St. Pierre Kilisesi’ne belediyenin halk otobüsleri ile 3 TL ücret ödenerek gitmekte mümkündür.

SaintPierreKilisesiUla%C5%9F%C4%B1m

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum