Adana Karataş Gezilecek Yerler

Adana’nın Karataş ilçesi özellikle yaz aylarında Adana çevre iller tarafından tatil ve dinlenme için çokça tercih edilen bir yerdir.

Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Karataş Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin yarattığı doğal sınırlar içinde Adana’nın denize kıyısı olan ilçelerindendir. Adana’ya uzaklığı 47 km olan Karataş’ta turistik tesislerden çok yazlık evlerin bulunur. Ayrıca kamp yapmayı seven tatilciler için Orman Müdürlüğüne ait kamping alanı vardır.

Karataş’ta amatör balıkçılığında yapıla bildiği üç dalyan vardır: Hurmaboğazı (Akyayan), Akyatan ve Tuzla Dalyanı. Bu dalyanlarda kefal, çipura gibi çok sayıda balık yetiştilmektedir. Balık tutmayı seven tatilciler için kötü yoluna rağmen Tuzla Dalyanını tavsiye ederiz.

Karataş ilçesi tarihi M.Ö 1000 yıllarına kadar bir tarihe sahiptir. Karataş’ın tarihi önemi askeri ve ticari öneme sahip olan yollar üzerinde kurulmuş bir liman şehri olmasındadır.

Antik dönemde adı Margasus olan Karataş pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 1900lü yıllarda Arvaza ve Huri krallıkları, M.Ö 1530 yılı sonrasında ki dönemde ise Hitit Krallığının idaresine girmiştir. M.Ö 1200 yılları sonra Asur Krallığı hâkimiyetine geçen Karataş’ta en çok Kue Krallığının günümüze kadar ulaşan eserleri bulunmaktadır.

Osmanlı Hanları

Adana Karatas Osmanli Hanlari

Karataş’ta çarşı ve Pazar içerisinde Osmanlı döneminden kalma 2 han bulunmaktadır. Çarşı içerisindeki hanın üzerinde ki kitabede yazan bilgilere göre hanın 1608 yılında inşa edildiği anlaşılmaktadır. Menzil Han, Karataş’ta Pazar yerinde bulunur ve 1782 yılında Mar Ali tarafından yaptırılmıştır.

Karataş Plajı

Adana Karatas Plaji

Türkiye’nin güzel plajlarına sahip ilçelerinden olan Karataş, ince kumu ve yılın her dönemi denize girilebilme özelliğine sahip plajlara sahiptir. Fakat çevredeki yazlık konutların bölgeye iyi davranmaması sonucu plajların güzelliği olumsuz etkilenmektedir.

Akyatan Gölü

Adana Karatas Akyatan Golu

Adana merkeze 48 km uzaklıkta olan göl deltayı oluşturan nehirlerin taştığı yerde bataklık oluşturması ve daha sonra kumların zamanla kıyıda oluşturduğu kordonla denizden ayrılması ile oluşan bir alüvyal baraj gölüdür.

Akyatan Gölü Ramsar Sözleşmesi dâhilinde yer alan su kuşlarının yaşama ve üremesi için büyük öneme sahip ve korunan alanlardan biridir. Ramsar Sözleşmesinin amacı sulak alanların ekonomik ve kültürel olarak önemli bir alan teşkil edilmesinden dolayı korunup geliştirilmesi yönündedir.

Doğa harikası olan Akyatan Gölü’nü ziyaret edecek olan ziyaretçilerin dürbün ve fotoğraf makinelerini yanında getirmelerini tavsiye ederiz.

Tuzla Gölü

Adana Karatas Tuzla Golu

Çukurova bölgesinde balık stoklarının düşmediği tek yer Tuzla Gölü’dür. Diğer deltalarda olduğu gibi burada da pek çok kuş türü bulunmaktadır.

Tuzla Gölü hiçbir turizm yatırımının bulunmadığı doğal güzelliğe sahip bir yer. Doğa turizmi seven tatilciler göl çevresinde keyifli vakit geçireceklerdir.

Magarsus Antik Kenti

Adana Karatas Magarsus Antik Kenti

Karataş’ta Dört Direkli bölgesinde yer alan Antik Klikia kentlerinden olan ‘Mallos’ kentin dini merkezi Magaros  ile tanınmaktadır.

Antik kentte limana bakan bir kale, tiyatro ve bir Athena tapınağı bulunmaktadır. Tarihi bilgilere göre Büyük İskender M.Ö 333 yılında bu tapınağa gelmiş ve kurban töreni düzenlemiştir.

Kentteki kilisenin siyah taşlardan inşa edilmesinden dolayı Türkler buraya ‘kara Kilise’ demişler daha sonra Türk-Bizans savaşlarında kilisenin yanması sonucu adı ‘yanık Kilise’ olarak değişmiştir.

Şehir deniz boyunca uzanmakta surları, tiyatro ve hamam kalıntıları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir