Adana Yumurtalık Gezilecek Yerler

Adana’nın denize kıyısı olan ilçelerinden olan Yumurtalık özellikle Adana’da sıcaktan bunalan insanların kaçamak yeridir.

Yumurtalık turistik bir belde olması nedeni ile kışın gayet sakin yazın ise kalabalıklaşan bir yerdir.

Türkiye’de dalyan balıkçılığının geleneksel yöntemlerle yapıldığı nadir alanlardan olan Yumurtalık lagünlerinde Şubat ayında balık mevsimi bittiğinde bir sonraki sezon açılana kadar dalyancılığa ara verilmektedir.

Yumurtalık konumu itibariyle önemli stratejik bölgelerimizden biridir. Bakü- Yumurtalık boru hattı ve Kerkük-Yumurtalık boru hattı ile Yumurtalık dünya kenti statüsüne ulaşmıştır. Aynı zamanda Irak petrol boru hattının da Doğu Akdeniz’e taşınması ile Yumurtalık ve İskenderun körfezinin Jeo-stratejik önemini arttırmıştır.

Yumurtalık 5 kilometre uzunluğundaki kumsal şeridi, kumunun inceliği, plajları kıyı turizmi için uygun, sahil turizminin ise merkezidir.

Yumurtalık içirişinde belediyeye ait kamping alanı bulunmakta ve kamp yapmayı seven ziyaretçilerin rahat edebileceği şekilde bu kamping alanlarının alt ve üst yapısı mevcuttur.

Yumurtalık’ın tarihi orta çağ dönemine kadar uzanır. Tarihte de liman kenti olarak önemli bir konumda olan Yumurtalık’ın o zamanlar ki adı Ayas’tır. Günümüzde de hala Yumurtalık köylerinde yerel halk bu adı kullanmaktadır. Yumurtalık ilçe merkezindeki Zeytinbeli Höyüğünde yapılan kazılarda M.Ö 16 ve 17. Yüzyıllara ait Kilikya ve Hitit Uygarlıklarına ait eserler çıkarılmıştır.

Ayas Belediye Plajı

Ayas Belediye Plaji Yumurtalik

Adana’nın denize girilecek yerlerinden olan Yumurtalık Plajı, 2015 yılında mavi bayrak ödülü alarak şehrin tek mavi bayraklı plajı olma unvanına sahip oldu.

Yumurtalık Lagün Gölleri

Yumurtalik Lagun Golleri Adana

Yumurtalık Lagünleri tatlı su bataklıkları, su bataklıkları, tuzcul bataklıklar, çamur düzlükleri, kumullar ve çam alanlarından oluşan sulak alan sistemidir.

Yumurtalık Tabiat Koruma Alanı

Yumurtalik Tabiat Koruma Alani Adana

Yumurtalık ilçesinde bulunan sulak alan kompleksleri kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Kuş göçlerinin emniyetli şekilde tamamlanması açısından önemli bir bölge olan Yumurtalık’taki Akyatan ve Ağayatan gölleri barındırdığı kuş türleri bakımından Türkiye’de birinci sınıf bir öneme sahiptir.

Ayas (Yumurtalık) Ören Yeri

Ayas Yumurtalik Oren Yeri Adana

Kurulduğu tam tarih bilinmeyen Ayas Antik kenti Helenistik Dönemde dünyanın 3 Asklepieion tapınağından birine sahip ve Ortadoğu ve doğunun Akdeniz’e açılan liman kentlerinden biri olması sebebiyle oldukça önemliydi. Roma Döneminde de aynı önemi korumuş ve geliştirmiş olan kente özellikle Ceneviz ve Venedikli tacirler koloni kurmuşlardır.

Ayas Kalesi

Ayas Kalesi Adana

Tarih boyunca pek çok savaş ve saldırı gören kale pek çok kez onarılmış ve zamanla orijinalliğini kaybetmiş devşirme bir yapıdır. Orta Çağda inşa edildiği anlaşılan kale 11. Yüzyılda Ayas adı ile piskoposluk merkezi olmuş ve yıllarca Memlukluların saldırılarına maruz kalmıştır.

Süleyman Kulesi

Suleyman Kulesi Yumurtalik Adana

Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırıldığı için Süleyman adını alan kule denizden gelebilecek saldırıları önlemek için gözlem amaçlı yapılmıştır.

Askeri amaçlı yapıldığından ‘Silahlı Ayas Kulesi’ olarak da bilinmektedir.

Marko Polo İskelesi

Marko Polo Iskelesi Yumurtalik Adana

Venedikli bir tüccarın oğlu olan İtalyan gezgini Marko Polo Çin seyahati için 1268 yılında bu limanda karaya çıkmıştır. O dönemde bu liman özellikle tahıl ticaretinin yapıldığı işlek bir limandır. Marko Polo Çin seyahati dönüşü Venedik’e gitmek üzere yine bu limandan gemiye binmiştir.

Kız (Atlas) Kalesi

Kiz Kalesi Yumurtalik Adana

Ayas Limanına yanaşan gemilere ek hizmet amaçlı İtalyan mimarisi tarzında inşa edilen kalenin içinde salonlar, silahların da içinde bulunduğu gümrük kontrol merkezi bulunmaktadır.

Adacıkta yer alan kalenin adı ile ilgi küçük bir efsane de bulunmaktadır. ‘Kral bir gün bir falcıya gider ve kızının bir yılan sokması sonucu öleceğini öğrenir. Çok korkan kral yılanlar denizi aşamaz deyip denizin ortasına kaleyi yaptırır ve kızını buraya yerleştirir. Ancak işler kralın düşündüğü gibi gitmez bir gün kaleye gelen yemek sepetinden bir yılan çıkar ve kralın kızını ısırıp zehirler.’ Bu efsane, Mersin Kız Kalesi için de aynı şekilde anlatılmaktadır.

Kurtkulağı Kervansarayı

Kurtkulagi Kervansarayi Yumurtalik Adana

Kendisine özgü bir yapıya sahip olan kervansaray Kurtkulağı bölgesinde yer almaktadır.

Kervansaray 17. Yüzyılda büyük kesme taşlardan inşa edilmiş kale sağlamlığında kalın duvarlara sahiptir. Kervansarayla ilgili ilginç olan bilgi ise sağ kanadında bulunan odaların yeraltı dehlizine açılmasıdır. Bu dehliz farklı bir yere çıkmıyor olsa da kervansaray saldırıya uğradığında bu dehliz kullanılarak dışarı çıkıldığı düşünülmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir