Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ankara

Ankara’nın en yeni camilerinden biri olan Ahmet Hamdi Akseki Camii, 2008 yılında inşaatına başlanmış ve 4 sene süren çalışmanın sonunda 2012 yılında tamamlanmıştır.

Özgün bir tasarıma sahip olan Ahmet Hamdi Akseki Cami’nin açılışı, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır.

Teknolojik açıdan en gelişmiş camilerden biri olan Ahmet Hamdi Akseki Cami‘nin içerisinde yer alan süslemeler, Anadolu Selçuklu mimarisi tarzındadır. Caminin bir çok özelliği bulunmaktadır. Ayakkabılık kısmında özel sinyalizasyon yöntemi kullanılmıştır. 5.000 ayakkabı kapasitesindeki ayakkabılık için özel bir havalandırma sistemi dahi mevcuttur. Farklı renkler ile ayrılan bölümler, ayakkabıların kolayca sahipleri tarafından bulunabilmesini sağlamaktadır.

Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii içerisinde avize ve hoparlör bulunmamaktadır. Işıklandırma sistemi ve sistemi gizli olarak ayarlanmıştır. Bu özellikle, bir cami için ilk olma unvanını taşımaktadır. Ayrıca cami inşasında engelli vatandaşlar da düşünülmüştür. Engelli bireylerin ibadet için veya ziyaret için kolayca camiye ulaşabilmesi için düşünülmüş kolaylıklar mevcuttur.

Diyanet İşleri Başkanlığı binasının hemen yan tarafında yer alan Ahmet Hamdi Akseki Camii, Diyanet Camii veya Diyanet İşleri Camii olarak da bilinmektedir.

Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ahmet Hamdi Akseki Kimdir ?

Ahmet Hamdi Akseki, 1887 yılında Antalya, Akseki’de doğmuştur. Türk din bilgini olan Akseki, 1947 yılında üçüncü Diyanet İşleri Başkanı olarak göreve gelmiştir. 9 Ocak 1951 tarihinde Ankara’da görevi başındayken vefat etmiştir.

Ahmet Hamdi Akseki, Kürsü Şeyhliği, muallimlik, medrese hocalığı gibi görevlerde bulunmuştur. Kurtuluş Savaşı sırasında görevini bırakarak Ankara’ya gelmiş ve destek olmuştur. 1923 yılında Darülhilafe’leri ıslah etti. Mustafa Kemal Atatürk, kendisinden övgüyle bahsetmiştir.

Ankara Ahmet Hamdi Akseki Cami’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Ahmet Hamdi Akseki Camii, Üniversiteler Mahallesi sınırları içerisindeki Dumlupınar Bulvarı veya daha çok bilinen adıyla Eskişehir Yolu üzerinde 9.kilometrede yer almaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hemen yan tarafındadır. Camiye ulaşmak için Çayyolu-Ümitköy tarafına giden dolmuş ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Bu araçlara Kızılay Güvenpark’tan binmeniz mümkündür. Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’ne giden araçlar bu yol üzerinden geçmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum