ankara gezilecek yerler

Ankara Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Başkent Ankara, gezilecek yerler bakımından İç Anadolu‘nun en zengin şehirlerinden biridir. Birçok kişi, Ankara’nın saklı güzelliklerden haberdar olmadığı gibi, Ankara’yla ilgili sık sık ”gezilecek hiçbir yer yok” cümlesi söylenmektedir.

İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en kalabalık şehri olan Ankara’da çok sayıda müze, tabiat parkı, şehir parkı, alışveriş merkezi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Ankara’daki tarihi turistik yerlerin birçoğu Ulus semtinde toplanmıştır. Sadece bu bölgede 1 günde gezmeye yetmeyecek kadar turistik nokta bulunmaktadır.

Özellikle cuma ve cumartesi günleri hareketli bir gece hayatına sahip olan Ankara’daki eğlence mekanları ağırlıklı olarak; Gaziosmanpaşa, Tunalı, Bahçelievler, Kızılay ve Çayyolu gibi semtlerdedir. Hem öğrenciye uygun mekanlar hem de lüks mekanlar bulmak mümkündür.

Ankara’nın çevre illerinden olan Konya ve Eskişehir, günübirlik ziyaretler için oldukça uygundur. Hem hızlı trenle ulaşım kolaylığı hem de bu şehirlerdeki gezilecek yerlerin fazlalığı, bu noktaları cazip hale getirmektedir.

Ankara’da şehir içi ulaşım oldukça rahat bir şekilde sağlanmaktadır. Metro, otobüs, dolmuş ve taksi seçeneklerinin arasında en fazla tercih edilen, metrodur. Şehirde 4 ayrı metro hattı bulunmakta ve bu hatlar birbirlerine bağlı olarak çalışmaktadır. Ankara Metro Haritası başlıklı yazımızdan ulaşım konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Anıtkabir, Ankara’da gezilecek yerler listesinde en özel yere sahiptir. Sadece Ankara’da değil, Türkiye’de de görülmesi gereken yerler listesinde yer alan Anıtkabir, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır.

Anıtkabir
Anıtkabir

Ankara şehir merkezinde, Anıttepe semtinde yer alan Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının yer aldığı ana bina (mozole) dışında özel müzeler bulunmaktadır. Müzeler içerisinde Kurtuluş Savaşı ve Atatürk ile ilgili özel koleksiyonlar sergilenmektedir. Anıtkabir, yılın her günü açık olmakla birlikte ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Detaylı bilgi için Anıtkabir Gezi Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ankara’daki Müzeler

Ankara’da gezilecek yerler listesi hazırlanırken, önemli yer tutan kategorilerin başında müzeler gelmektedir. Sadece Ulus semtinde 5’ten fazla bulunmaktadır. Bu bölgedeki müzelerin birbirine çok uzak olmaması, gezi rehberi hazırlamayı kolaylaştırmaktadır. Ankara’da oldukça önemli özel müzeler ve devlet müzeleri bulunmaktadır.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’nın sıradışı müzelerinden olan Altınköy Açık Hava Müzesi, 1930-40 ve 50’li yılların Anadolu’daki köy hayatını ziyaretçilerine yaşatmaya amaçlamaktadır. Ankara’da şehrin stresin uzaklaşmak isteyenler en yakın rotalardan biri olan Altınköy, Altındağ Belediyesi tarafından 2013 yılında hayata geçirilmiş bir projedir.

Ankara Altinkoy Acik Hava Muzesi
Altınköy Açık Hava Müzesi

Köyün camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı,  köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi gibi yapıların yanı sıra açık hava müzesi olduğu için koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Altınköy Açık Hava Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu’da elde edilen arkeolojik eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın en önemli müzelerinden bir tanesidir. Tarihi bir yapı içerisinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir.

Anadolu Medeniyetleri Muzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Avrupa Müze Forumu tarafından 1997 yılında ”Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu Tarihi bakımından en geniş kapsamlı müzedir. Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han isimli iki tarihi yapı içerisinde yer alan müze hakkında detaylı bilgi almak için Anadolu Medeniyetleri Müzesi Gezi Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi

Ankara Kalesi’nin hemen alt tarafında, tarihi bir bölgede yer alan Rahmi M.Koç Müzesi, ”Ankara’da kurulan ilk sanayi müzesi” olma özelliğine sahiptir. 2003-2005 yılları arasında aslına uygun olarak restore edilen Çengelhan, müzeye çevrilmiştir. Müze içerisinde iletişim, oyuncak, tıp, havacılık, demiryolu, karayolu ve denizcilik gibi farklı kategoriler altında 3.000’den fazla materyal sergilenmektedir.

Cengelhan Rahmi M Koc Muzesi
Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi

32 odası bulunan müze, sergilenen eşyalar kadar tarihi binasıyla da ziyaretçileri etkilemektedir. Özel müze statüsündeki Rahmi M.Koç Müzesi’nin etrafında Ankara Kalesi, Erimtan Müzesi, Samanpazarı gibi birçok gezilecek nokta bulunmaktadır. Müze hakkında detaylı bilgi almak için Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Yüksel Erimtan’ın biriktirdiği koleksiyonlardan oluşan ve onun adını alan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara Kalesi’nin giriş kapısına oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Konum itibariyle Çengelhan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne oldukça yakın olan Erimtan Müzesi, 2015 yılında açılmıştır.

Erimtan Arkeoloji Sanat Muzesi
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Üç tarihi Ankara evinin yaklaşık 12 milyon TL bütçe ile yeniden yapılmasıyla oluşturulan müze binası, göz alıcı bir görüntüye sahiptir. Yaklaşık 2.000 eserin yer aldığı müzede Kültepe tabletleri, Urartu kemerleri, Roma camları, Bizans damga mühürleri, Roma ve Helenistik döneme ait sikkelerin yanında çeşitli dönemlere ait canlandırmalar bulunmaktadır. Müze hakkında detaylı bilgi almak için Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Satranç Müzesi

2015 yılında açılan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, modern iç tasarımı ve alanında ”dünyanın en büyük koleksiyonu” ile Ankara’daki özel müzeler arasında çok önemli bir yere sahiptir. 975 yılında satranç takımları koleksiyonu yapmaya başlayan Akın Gökyay, 31 Ocak 2012 tarihinde 412 satranç takımına ulaşmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır. Bu koleksiyon, Türkiye’deki tescilli ilk ve tek satranç koleksiyonu olma özelliğine de sahiptir.

Ankara Satranc Muzesi
Satranç Müzesi

Farklı ülkelerden, farklı kategorilerde pek çok satranç takımının bulunduğu müze, görülmeye değer yerlerden biridir. Harry Potter, Star Wars, Asteriks ve Şirinler gibi popüler karakterlerin oluşturduğu satranç setleri, tarihi ve politik olayları yansıtan satranç setleri, coğrafya ve kültürel etkileri gösteren setler gibi parçaların bulunduğu müzede toplamda 540’tan fazla satranç takımı bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Satranç Müzesi Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Ankara Satranç Müzesi’ne yakın bir konumda yer alan Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Ankaralılar tarafından az bilinen bir yer olmasına rağmen gidenlerin memnun kaldığı bir müzedir.

Somut Olmayan Kulturel Miras Muzesi Ankara
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Prof. M. Öcal OĞUZ tarafından kurulan müze, iki kattan oluşuyor. Karagöz-Hacivat oyunu ile başlayan müze turu, rehberler aracılığı ile yapılıyor ve sözlü kültür gelenekleriyle ilgili bilgiler veriler. Müze, etkileyici sunumunun yanında etkinlikleriyle de adından söz ettiriyor. Hıdırellez ve Ramazan Ayı gibi kültürümüzde önemli yeri olan dönemlerde pek çok etkinlik düzenleniyor. Detaylı bilgi almak için Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

TBMM’nin 1920-24 yılları arasında faaliyetlerini gerçekleştirdiği 1. TBMM Binası, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ankara’nın tarih turizm açısında en değerli bölgesi olan Ulus Meydanı’nda yer alan 1. TBMM Binası, 23 Nisan 1981 tarihinde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak açılmıştır.

1 TBMM Kurtulus Savasi Muzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde fotoğraf, tablo, hatıra eşyaları ve bazı objeler sergilenmektedir. Aslına uygun olarak restore edilip korunan binada tarihe ışık tutan birçok detay yer almaktadır. Detaylı bilgi 1. TBMM – Kurtuluş Savaşı Müzesi Gezi Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi bünyesinde alan Oyuncak Müzesi, şehirde az bilinen ve küçük müzelerden bir tanesidir. Alanındaki az sayıdaki müzeden biri olan Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü içerisindeki Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde yer almaktadır.

Ankara Universitesi Oyuncak Muzesi
Oyuncak Müzesi

Müze içerisindeki yüzlerce oyuncak, 4 ana kategoride toplanmıştır. Bu kategoriler; Geleneksel Oyuncaklar, Fabrikasyon Oyuncaklar, Yabancı Oyuncaklar ve Antik Oyuncaklar olarak sıralanmaktadır. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesiyle ilgili detaylı almak için Ankara Oyuncak Müzesi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, bankanın Ankara Ulus’taki tarihi binasının müzeye dönüştürülmesiyle gezilecek yerler listesine girmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve oldukça köklü bir tarihe sahip olan İş Bankası, milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan birikimini, İş Bankası Müzesi’nde sergilemektedir.

is bankasi muzesi ulus
İktisadi Bağımsızlık Müzesi Binası

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan İş Bankası Müzesi; 1.TBMM Müzesi, 2. TBMM Müzesi ve Ulus Atatürk Anıtı gibi Ankara gezilecek yerler listesindeki birçok lokasyonun hemen yanındadır. Müze hakkında detaylı bilgi almak için sitemizdeki İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Altın Köşk Müzesi

Ankara Bilkent’te yer alan Altın Köşk Müzesi, Ankara gezilecek yerler listesinde yer alan gözde bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Mimarisi oldukça heybetli görünen bu yapı, sanılanın aksine Osmanlı döneminde inşa edilmemiş. Amerika’da yaşayan Ali Rıza Bozkurt tarafından 1996 yılında yaptırılan yapı, Osmanlı mimarisini ve dekorasyonunu oldukça iyi yansıtıyor.

altin kosk muzesi bilkent
Altın Köşk Müzesi

Altın Köşk, müze özelliğinden çok düğün fotoğraflarıyla ön plana çıkmaktadır. Köşkün hem bahçesi hem de iç kısmı evlenecek çiftlerin düğün fotoğraflarına ev sahipliği yapmaktadır. Müze hakkında detaylı bilgi almak için sitemizdeki Altın Köşk Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Müzeler

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi

Adres: Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, Atatürk Bulvarı, No: 41 Sıhhiye/Ankara
Tel: 0 (312) 324 32 65
Ziyaret: Okul idaresinden alınan özel izinle müze ziyaretçilere açılmaktadır.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi

Adres: Ankara Üniversitesi Gümüş Dere Yerleşkesi Keçiören/Ankara
Tel: 0 (312) 596 10 95–92
Ziyaret: Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri 10.00–16.00 saatleri arasında açıktır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Adres: Atatürk Bulv. No: 23 Opera Ulus/Ankara Tel: 0 (312) 311 49 25
Tel: 0 (312) 311 49 25
Ziyaret: Pazartesi hariç 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır.

AOÇ Atatürk Evi

Adres: Alpaslan Türkeş Cad. Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü 06560 Gazi/Ankara
Tel: 0 (312) 211 01 70 / 222
Ziyaret: Pazartesi, Perşembe, Cuma dışında 09.00–17.00 arası ziyaret edilebilir.

AOÇ Müze ve Sergi Salonu

Adres: Alpaslan Türkeş Cad. Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü 06560 Gazi
Tel: 0 (312) 211 01 70 / 222
Ziyaret: Müze ve Sergi Salonu her gün 08.00– 17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü
Adres: Ziya-ü Rahman Cad. 5 No’lu Nizamiye Yıldız Çankaya/Ankara
Tel: 0 (312) 403 54 44
Ziyaret: Pazartesi hariç hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında(sadece randevulu), hafta sonu 13.00–17.00 saatleri arasında(randevusuz) açıktır.
Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)
Adres: Cumhuriyet Bulvarı No: 22 Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 310 53 61
Ziyaret: Her gün 08.45–16.45 saatleri arasında açıktır.
Cumhuriyet Müzesi (Ankara Ünv. DTCF)
Adres: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Binası Sıhhiye/Ankara
Tel: 0 (312) 310 32 80 / 1115
Ziyaret: Hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Devlet Mezarlığı Müzesi
Adres: MSB Devlet Mezarlığı Müdürlüğü Alpaslan Türkeş Cad. Beştepe, Yenimahalle/Ankara
Tel: 0(312) 221 06 27/103–105
Ziyaret: Pazartesi ve Salı günleri hariç 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Ekmek Müzesi
Adres: Macunköy Mahallesi Anadolu Bulvarı No:13 Yenimahalle/Ankara
Tel: 0 (312) 397 33 65–66–67
Ziyaret: Hafta içi 09:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilir.
Etnografya Müzesi
Adres: Hacettepe Mah. Türk Ocağı Sokak No: 4 Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 311 30 07
Ziyaret: Müze kış saatinde 08.30–17.00, yaz saatinde 08.30–17.30 arasında açıktır.
Feza Gürsey Bilim Merkezi
Adres: İrfan Baştuğ Cd. No:154, 06140 Altındağ/Ankara
Tel: 0 (312) 596 90 15 – 317 99 19
Ziyaret: Haftanın her günü: 09.00 – 18.00 / yılın her günü açıktır.
Gazi Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi
Adres: Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası Teknikokullar Beşevler/Ankara
Tel:: 0 (312) 202 20 21
Ziyaret: Hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır. Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.
Haritacılık Müzesi
Adres: MSB Harita Genel Komutanlığı Tıp Fakültesi Caddesi Dikimevi/Ankara
Tel: 0 (312) 595 23 38/2394
Ziyaret: Harita Genel Komutanlığı’ndan yazılı izin alınması sonucunda gezilebilir.
Hava Kuvvetleri Müzesi
Adres: Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı Etimesgut/Ankara
Tel: 0 (312) 244 85 50
Ziyaret: Pazartesi ve Salı günleri hariç, hafta içi 09.00–17.00, hafta sonları ve tatil günleri 10.00– 18.00 saatleri arası ziyarete açıktır (Randevu ile izin alınması gerekiyor).
Jandarma Müzesi
Adres: Jandarma Müzesi Beytepe/Ankara
Tel: 0 (312) 464 4168
Ziyaret: Hafta içi 09.00–16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Keçiören Belediyesi Etnografya Müzesi
Adres: Güçlü Kaya Mah. Fatih Caddesi Estergon Kalesi Keçiören/Ankara
Tel: 0 (312) 358 73 74–75
Ziyaret: Her gün 10.00–22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
Adres: Hacettepe, 06230 Altındağ/Ankara Tel: 0 (312) 309 89 10–11
Ziyaret: Cumartesi-Pazar ve resmi tatiller dışında her gün saat: 10.00–12.00, 14.00–16.00 arasında ziyarete açıktır.
Meteoroloji Müzesi
Adres: Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kütükçü Ali Bey Cad. No: 4 Kalaba, Keçiören/Ankara
Tel: 0 (312) 302 24 19
Ziyaret: Hafta içi her gün mesai saatleri içinde randevu alınarak ziyaret edilebilir.
Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi
Adresi: TCDD Ankara Garı Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 309 05 15/4084
Ziyaret: Cumartesi, Pazar ve dini bayramlar hariç hafta içi her gün 09.00–12.00 / 13.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müzesi
Adres: General Şefik Erensü Kışlası Lodumlu, Bilkent/Ankara
Tel: 0 (312) 266 27 98 / 2143 / 2131
Ziyaret: Pazartesi ve Salı günleri hariç 09:00-17:00 saatleri arasında açıktır.
MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi
Adres: MKE Genel Müdürlüğü Tandoğan Yerleşkesi Tandoğan/Ankara
Tel: 0 (312) 296 16 57
Ziyaret: Hafta için 09.00 – 12.00 ile 13.30 – 17.00 saatleri arasında açıktır.
MTA Tabiat Tarihi Müzesi
Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/Ankara
Tel: 0 (312) 201 23 96–97
Ziyaret: Pazartesi dışında her gün 09.00–17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi
Adres: Ziyabey Cad. No:25 Balgat/Ankara
Tel: 0 (312) 285 89 98
Ziyaret: Pazartesi hariç 10.00–17.30 saatleri arasında açıktır.
ODTÜ Arkeoloji Müzesi
Adres: ODTÜ Kampüsü, Eskişehir Yolu Yenimahalle/Ankara
Tel: 0 (312) 210 22 09 – 210 42 31–32
Ziyaret: Cumartesi, Pazar dışında her gün 09.00–15.30 saatlerinde ziyarete açıktır.
ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
Adres: ODTÜ Kampüsü, Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi 06800 Ortadoğu Çankaya/Ankara
Tel: 0 (312) 210 60 43
Ziyaret: Hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında ve her ayın ilk cumartesi günü 11.00–16.00 saatleri arasında açıktır.
ODTÜ Jeoloji Müzesi
Adres: Jeoloji Mühendisliği Bölümü, ODTÜ Kampüsü, Eskişehir Yolu Yenimahalle/Ankara
Tel: 0 (312) 210 2682
Ziyaret: Pazartesi ve Cuma günleri saat 09.00–17.00 arası açıktır.
Pembe Köşk
Adres: Şehit Ersan Cd. No:14 Çankaya/Ankara
Tel: 0 (312) 428 18 41
Ziyaret: Pembe Köşk her yıl 23 Nisan’ı içine alan yaklaşık 1 ay ve 29 Ekim’i içine alan yaklaşık 1 ay olmak üzere iki kez ücretsiz olarak ziyarete açılmaktadır.
Prof. Dr. Metin Aktaş Zooloji Müzesi
Adres: Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi 06500 Teknikokullar/Ankara
Tel: 0 (312) 202 12 16
Ziyaret: Cumartesi ve Pazar günleri hariç 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
PTT Pul Müzesi
Adres: Anafartalar Mah. Atatürk Bulv. No: 13 Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 560 60 47–48–49
Ziyaret: Resmi ve Dini bayramlar ile Pazar günleri hariç haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında açıktır.
Resim ve Heykel Müzesi
Adres: Talatpaşa Blv. Türk Ocağı Sokak No:1 Ulus
Tel: 0 (312) 310 20 94–95
Ziyaret: Pazartesi dışında her gün 09.00–12.00 / 13.00–17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
Roma Hamamı Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri
Adres: Çankırı Caddesi No: 43 Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 310 72 80
Ziyaret: Her gün 08.30–17.00 saatleri arasında açıktır.
Sebahattin Yıldız Müzesi
Adres: Turan Güneş Bulvarı 571. Cad. No: 30 Yıldız, Çankaya/Ankara
Randevu Mevlana Bulvarı No: 174/A Balgat 06650 Çankaya/Ankara
Tel: 0 (312) 253 60 00
Ziyaret: Hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Şefik Bursalı Müzesi
Adres: Ahmet Mithat Efendi Sokak No: 36/3 Çankaya/Ankara
Tel: 0 (312) 441 2390
Ziyaret: Pazartesi dışında her gün 09.00–12.00 / 13.00–17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi
Adres: TCDD Ankara 2. Bölge Müdürlüğü Anadolu Bulvarı Behiçbey/Ankara
Tel: 0 (312) 309 05 15 / 303
Ziyaret: Her gün mesai saatleri içerisinde Genel Müdürlükten alınan izinle gezilebilir.
TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi
Adres: TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Talatpaşa Bulvarı Ankara Garı yanı/Ankara
Tel: 0 (312) 309 05 15 /4094
Ziyaret: Hafta sonları, resmi ve dini bayramlar hariç olmak üzere hafta içi her gün 09.00–12.00 / 13.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
TCMB Para Müzesi
Adres: İstiklal Cad. 10 Ulus 06100/Ankara
Tel: 0 (312) 507 50 00
Ziyaret: Güvenlik açısından, her isteyen vatandaşın istediği gibi girip gezmesi yasak olan müze, ancak bir grup oluşturup izin alınarak hafta içi gezilebilir.
TED Ankara Koleji Okul Müzesi
Adres: TED Ankara Koleji Vakfı Okulları, Taşpınar Mah. 2800. Cad. No: 5 İncek, Gölbaşı/Ankara
Tel: 0 (312) 586 90 00
Ziyaret: Hafta içi 09.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Toprak Mahsulleri Ofisi Müzesi
Adres: TMO Ek Tesisleri İstanbul Yolu 9. Km. Güvercinlik/Ankara
Tel: 0 (312) 591 42 40–39
Ziyaret: Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünden alınan yazılı izinle hafta içi gezilebilir.
TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi
Adres: TRT Genel Müdürlük Turan Güneş Bulvarı, Oran/Ankara
Tel: 0 (312) 463 28 38
Ziyaret: Resmi tatiller dışında hafta içi 10.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Türk Hava Kurumu Müzesi
Adres: Hipodrom Cad. No: 2 Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 311 30 13
Ziyaret: 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında 09.00 – 18.00, 1 Nisan – 30 Ekim tarihleri
arasında ise 10.00–19.00 saatleri arasında Pazartesi günü hariç haftanın diğer altı günü açıktır.
Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi
Adres: Oğuzlar Mahallesi Barış Manço Caddesi Avukat Özdemir Özok Sokak No: 8 Balgat/Ankara
Tel: 0 (312) 292 59 09
Ziyaret: Hafta içi 9.30–18.00 saatleri arasında açıktır. Müze resmi tatillerde kapalıdır.
Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Adres: Şükriye Mah. Ulucanlar Cad. No:63 Altındağ/Ankara
Tel: 0 (312) 507 01 38
Ziyaret: Pazartesi hariç, hafta içi 10.00–16.00, hafta sonu 10.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
Veteriner Anatomi Müzesi
Adres: Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, İrfan Baştuğ Cad. 06110, Dışkapı/Ankara
Tel: 0 (312) 317 03 15
Ziyaret: Pazartesi günleri hariç hafta içi 10.00 – 16.00 saatleri arasında açıktır.
Ziraat Bankası Müzesi
Adres: Doğan Bey Mah. Atatürk Bulvarı No: 8 Ulus/Ankara
Tel: 0 (312) 584 20 00
Ziyaret: Hafta içi her gün 9.00–17.00 saatleri arasında açıktır.
75. Yıl Eğitim Müzesi
Adres: Strazburg Cad. Lale Sokak No: 11 Sıhhiye/ Ankara
Tel : 0 (312) 232 04 24

Ziyaret: Hafta içi her gün(resmi tatiller hariç) mesai saatlerinde açıktır.

Ankara’daki Tarihi Yerler

Ankara’daki turistik tarihi yerlerin hemen hemen hepsi Ulus semtinde toplanmıştır. Tarihi Eski Taş Çağı’na uzanan şehrin yerleşim merkezi, Ulus ve civarı olmuştur. Ankara, tarih boyunca Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti kontrolünde kalmıştır.

Tektosagların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara şehri ve Frigyalıların başkenti Gordion, il sınırları içinde yer alır. Yıldırım Bayezid’in Timurlenk’e yenik düştüğü Ankara Muharebesi Çubuk yakınlarında ve Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi Polatlı yakınlarında yapılmıştır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Ankara’da gezilecek yerler listesinde önemli bir noktada bulunan Ankara Kalesi, şehir turizminin gözde yerlerindendir. Kalenin hemen alt kısmında yer alan tarihi Samanpazarı bölgesi, bölgenin turizmini canlı tutmaktadır. Güzel bir Ankara manzarası da sunan kale, her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yapı ile ilgili detaylı bilgi almak için Ankara Kalesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gavurkale Anıtı (Haymana)

Haymana Gavurkale Ankara
Gavurkale Anıtı (Haymana)

Ankara’nın Haymana ilçesinde bulunan Gavurkale, 1861 yılında Georges Perrot isimli arkeolog tarafından keşfedilmiştir. Doğal bir tepe üzerinde bulunan Gavurkale’de taşın üzerine kabartma şeklinde yapılmış 3 adet figür bulunmaktadır. Bu figürlerin Hititler döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Bölgeyle ilgili detaylı bilgi almak için Haymana Gavurkale başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Akköprü

Adres: Zübeyde Hanım Mahallesi Altındağ, Ankara

Antik Roma Tiyatrosu

Adres: Hisar Caddesi ve Pınar Sokak arası, Ulus, Altındağ, Ankara

Augustus Tapınağı

Adres: Hacı Bayram Mahallesi Altındağ, Ankara

Jülien Sütunu

Adres: Hacı Bayram Mahallesi Altındağ, Ankara

Midas Tümülüsü

Adres: Yassıhüyük, Polatlı/Ankara

Ankara’daki Hanlar ve Hamamlar

Ankara Suluhan
Suluhan

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semti, Ankara’nın birçok tarihi hanına ve hamamına ev sahipliği yapmaktadır. Tarih boyunca Ankara’da alışverişin merkezi olan bölge, günümüzde halen oldukça canlıdır. Birbirinden farklı onlarca kategoride yüzlerce ürünü uygun fiyata bulmak mümkündür. İnsanların buraya yoğun ilgi göstermesi, eski dönemlerde hanların ve hamamların da bu bölgeye yapılmasında etkili olmuştur.

Suluhan

Adres: Anafartalar Mahallesi, Şehit Teğmen Kalmaz Caddesi No:38 Altındağ, Ankara

Pirinç Han

Adres: Necatibey Pirinç Sokak No:1 Altındağ, Ankara

Pilavoğlu Hanı

Adres: Kale Mahallesi Koyunpazarı Sokak No:72 Altındağ, Ankara

Safran (Zağfiran) Hanı

Adres: Atpazarı Mahallesi Salman Caddesi Altındağ Merkez, Ankara

Tarihi Eynebey Hamamı

Adres: Adnan Saygun Caddesi No:11 Ulus, Altındağ, Ankara

Tarihi Karacabey Hamamı

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:101 06000 Hamamönü, Ankara

Şengül Hamamı

Adres: Denizciler Caddesi Acı Çeşme Sokak No:3 Samanpazarı Altındağ, Ankara

Ankara’daki Camiler

Ankara gezilecek yerler listesinde camii arayan ziyaretçilerimiz, hem son dönemlerde yapılan modern camileri hem de genellik Ulus bölgesinde toplanan tarihi camileri görebilirler.

Millet Camii ve Ahmet Hamdi Akseki Camii gibi son dönemde ses getiren yüksek kapasiteli ve teknoloji odaklı camiler, Ankara’nın ilgi çeken camileridir. Bununla birlikte şehrin simgelerinden olan Kocatepe Camii, Kızılay’a yakınlığı nedeniyle ilgi görmektedir. Ankara’nın tarihi camilerinin hemen hemen hepsi Altındağ ilçesindedir. Tarih boyunca yerli halkın bu bölgede yaşaması, yapılaşmanın da buralarda olmasına neden olmuştur.

Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii
Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ahmet Hamdi Akseki Camii, henüz 2012 yılında açılmıştır ve tarihi camiler kategorisinde yer almamaktadır. Bu caminin özelliği, teknolojik açıdan en gelişmiş camilerden bir tanesi olmasıdır. Ahmet Hamdi Akseki Cami’nin içerisinde yer alan süslemeler, Anadolu Selçuklu mimarisi tarzındadır. Detaylı bilgi almak için Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kocatepe Camii

Ankara Kocatepe Camii
Kocatepe Camii

Ankara yakın tarihinde yapılan camilerden biri olan Kocatepe Camii, 1987 yılında açılmıştır. Başkent Ankara’nın sembollerinden biri olan Kocatepe, yaklaşık 20 yıllık bir inşaat sürecinin ardından tamamlanmıştır. İnşaatın bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise temel atıldıktan sonra yapılan proje değişikliğidir. Detaylı bilgi almak için Ankara Kocatepe Camii başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hacı Bayram Veli Camii

Ankara Haci Bayram Veli Camii
Hacı Bayram Veli Camii

Ankara’nın tarihi ibadethanelerinden olan Hacı Bayram Veli Camii, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla turizmde ön plana çıkmıştır. Altındağ ilçesinde bulunan Hacı Bayram Camii, Mimar Mehmet Bey tarafından 1427 yılında inşa edilmiştir. Günümüze kadar pek çok onarımdan geçmiş olan bu tarihi camii, şimdiki görüntüsüyle 17. ve 18. yüzyılda yapılan camilerin mimari yapısını anımsatmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Hacı Bayram Veli Camii başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karacabey Camii

Adres: Hacettepe, Mehmet Akif Ersoy Sokak No:37 Altındağ, Ankara

Ahi Elvan Camii

Adres: Necatibey Mahallesi Altındağ, Ankara

Zincirli Camii

Adres: Anafartalar Caddesi Altındağ, Ankara

Direkli Camii

Adres: Kale Mahallesi Altındağ, Ankara

Hacettepe Camii

Adres: Hacettepe Sarıkadın Sokak No:47 Altındağ, Ankara

Çiçekçioğlu Camii

Adres: Göztepe Sokağı, Alpaslan Mahallesi, Altındağ, Ankara

Tacettin Camii

Adres: Hacettepe, Mehmet Akif Ersoy Sokak No:5 Altındağ, Ankara

Sultan Alaaddin Camii

Adres: Kale Mahallesi Alitaş Sokak Altındağ, Ankara

Cenabı Ahmet Paşa Camii

Adres: Sakarya Mahallesi Ulucanlar Caddesi No:56 Altındağ, Ankara

Ankara’daki Doğal Güzellikler

Ankara’daki doğal güzellikler, genellikle ilçelerde toplanmıştır. Şehir merkezindeki doğa alanlarının başında, parklar gelmektedir. Seğmenler Parkı, 50.Yıl Parkı, Altınpark, Göksu Parkı gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin denetiminde olan birçok şehir parkı, Ankaralıların başlıca kaçış noktalarındandır.

Ankara’nın doğal güzellikleri denildiği zaman akla ilk olarak Tuz Gölü, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Elmadağ Kayak Merkezi ve Nallıhan Kuş Cenneti gelmektedir. Bununla beraber yine çevre ilçelerde çeşitli mesire alanları, tabiat parkları, göletler ve ufak alanlar bulunmaktadır.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, Ankara şehir merkezine yakınlığı sebebiyle bölgede trekking, piknik, doğa fotoğrafçılığı ve kampçılık gibi aktiviteler için tercih edilen yerlerin başında gelmektedir.

Kizilcahamam Soguksu Milli Parki
Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

1959 yılında Milli Park statüsüne kavuşan Kızılcahamam Soğuksu, Ankara şehir merkezine 80 kilometre mesafedir. Detaylı bilgi için Ankara Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti

Tarihi İpek Yolu üzerinde ve Sakarya Nehri havzasında bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, 1994 yılında koruma altına alınan bir bölgedir.

Ankara Nallihan Kus Cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti

425 hektarlık bir alana sahip olan Nallıhan Davutoğlan Kuş Cenneti, 179’dan fazla kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Nallıhan Kuş Cenneti başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beynam Atatürk Ormanları

Ankara şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Beynam Ormanı, Bala ilçesi sınırları içerisindedir. Beynam Mahallesi’nde bulunan Beynam Ormanları, 1966 yılında korunmaya alınmıştır. ”Kalıntı orman” statüsü ile Bakanlar Kurulu tarafından muhafaza edilmesi kararlaştırılmış ve 1978 yılında ”Doğal Sit Alanı” olarak belirlenmiştir.

Ankara Beynam Ataturk Ormanlari
Beynam Atatürk Ormanları

Detaylı bilgi için Ankara Beynam Atatürk Ormanları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Ankara’daki piknik alanlarından biri olan Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı, şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Kurtbogazi Baraji Piknik Alani Ankara
Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Kurtboğazı Çayı üzerinde yer alan Kurtboğazı Barajı, Ankara’nın içme suyunu karşılayan yerlerden bir tanesidir. 1963-67 yılları arasında inşa edilen barajın oluşturduğu göl, günümüzde Ankaralıların tercih ettiği piknik alanlarından biri haline gelmiştir. Detaylı bilgi için Ankara Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’da kış turizmi için tercih edilebilecek en yakın kayak merkezi, 17 kilometre uzaklıkta yer alan Elmadağ’da bulunmaktadır. Elmadağ’ın kuzey yamacında bulunan kayak merkezi, kış döneminde Ankara’ya yakın konumu sebebiyle popüler bir hale gelmektedir.

Elamdag Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ’da kayak sezonu ne zaman başlar diye soracak olursanız, genellikle Ocak-Mart ayları arasındaki dönemde kayak yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için Ankara Elmadağ Kayak Merkezi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara’daki Tabiat Parkları

Ankara gezilecek yerler listesinde yer alan tabiat parkları, ilçelerde toplanmaktadır. Ankara şehir merkezinde doğal güzellik kategorisinde öne çıkan bir yer olmamakla birlikte Beypazarı ve Kızılcahamam ilçeleri bu konuda oldukça gelişmiştir.

Ankara’da en fazla tabiat parkı bulunan ilçe, 3 adet ile Beypazarı’dır. Beypazarı’nı takip eden iller ise Kızılcahamam (2), Çamlıdere (2), Çubuk (1) ve Güdül (1) olarak sıralanmaktadır. Ankara Tabiat Parkları başlıklı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çamkoru Tabiat Parkı (Çamlıdere)

Ankara’ya 110 kilometre, Çamlıdere ilçesine 15 kilometre ve Kızılcahamam ilçesine 38 kilometre uzaklıkta bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, 215 hektar genişliğinde bir alana yayılmıştır.

Camkoru Tabiat Parki Ankara
Çamkoru Tabiat Parkı

Ankara’nın en önemli kamp alanlarından olan Çamkoru’nun büyük bir bölümü sarıçam ve karaçam ağaç türleriyle kaplıdır. Eski Ankara-Bolu karayolu üzerinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, karayolunu ikiye bölmektedir ve iki yanda da sık ağaçlar barındırmaktadır. Bölgede dinlenme alanları, piknik alanları, kamp alanı ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şahinler Tabiat Parkı (Kızılcahamam)

Kızılcahamam ilçesini geçtikten sonra Ankara-Bolu sınırına çok yakın bir yerde yer alan Şahinler Tabiat Parkı’nın şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 120 kilometredir. Ankara-İstanbul karayolu üzerinde yer alan Şahinler Tabiat Parkı, 2009 yılında kurulmuştur.

SahinlerTabiat Parki Kizilcahamam Ankara
Şahinler Tabiat Parkı

Bölgede kasaba, göl ve zengin orman örtüsü bulunmaktadır. Şahinler Tabiat Parkı yakınlarında Meşeler Yaylası ve Gebeler Yaylası gibi yayla alanları ve köyleri yer almaktadır. Detaylı bilgi için Kızılcahamam Şahinler Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aluçdağı Tabiat Parkı (Çamlıdere)

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde bulunan Aluçdağı Tabiat Parkı, 90 hektardan oluşan bir alanı kaplamaktadır. Ankara’da trekking ve doğa gezisi yapmak için ideal yerlerden biri olan Aluçdağı Tabiat Parkı, şehir merkezine yaklaşık 105 kilometre uzaklıktadır.

Alucdagi Milli Parki Ankara
Aluçdağı Tabiat Parkı

Mülkiyeti devlet ormanı olan Camlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı içerisinde 1 adet giriş kontrol binası, 3 adet tuvalet, 3 adet çeşme, 1 adet su deposu, 1500 metre tel çit ve hizmet binası yer almaktadır. Eylül 2005 tarihinde imzalanan anlaşma ile bölgenin işletmesi, 29 yıllığına Çamlıdere Belediyesine verilmiştir. Detaylı bilgi için Ankara Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kartaltepe Tabiat Parkı (Kızılcahamam)

Mülkiyeti devlet ormanı statüsünde olan Kızılcahamam Kartaltepe Tabiat Parkı, 93 hektar genişliğinde bir alanı kaplamaktadır.

Kartaltepe Tabiat Parki Kizilcahamam Ankara
Kartaltepe Tabiat Parkı

2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen Kartaltepe içerisinde herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Park içerisinde 2 adet küçük gölet bulunmaktadır. Bu göletlerde olta balıkçılığı yapmak mümkündür. Ankara’daki amatör olta balıkçılığı yapılabilen yerlerden biri olan Kartaltepe Tabiat Parkı’nın saha işletmeciliği, 2010 yılında yapılan ihale ile kiralanmıştır. Detaylı bilgi için Ankara Kızılcahamam Kartaltepe Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı (Çubuk)

2011 yılında Tabiat Parkı statüsü alan Çubuk Karagöl, Ankara şehir merkezine yaklaşık 75 kilometre uzaklıktadır. Ankara’da gezilecek doğa güzelliklerinden olan Karagöl’de piknik, doğa fotoğrafçılığı ve trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Cubuk Karagol Tabiat Parki
Karagöl Tabiat Parkı

Her iki tarafı da yamaçlarla ve çam ağaçları ile kaplı olan Karagöl, ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerle ayrı güzellikler sunmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sorgun Tabiat Parkı (Güdül)

50 hektarlık bir alana sahip olan Sorgun Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. İşletmesi Sorgun Belediyesi tarafından kiralanan Sorgun Tabiat Parkı’nda tuvalet ve kır gazinosu bulunmaktadır. Bölgenin mülkiyeti, Orman arazisidir.

Sorgun Tabiat Parki Ankara
Sorgun Tabiat Parkı

Uzun yapraklı dalları sayesinde sepet örmeye elverişli ”sepetçi söğüdü” anlamına gelen Sorgun, Ankara’dan uzaklaşarak kendini Karadeniz’de hissetmek isteyenler için güzel bir rota. Ankara şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre mesafede bulunan Sorgun Tabiat Parkı, hem motosiklet ile hem de araba ile gidilebilecek bir güzergaha sahip. Detaylı bilgi için Ankara Güdül Sorgun Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğriova Tabiat Parkı (Beypazarı)

İzcilik faaliyetleri, doğa sporları, trekking, doğa fotoğrafçılığı ve piknik için uygun olan Eğriova, ziyaretçileri göl ve orman manzarası sunmaktadır. Bölgede yer alan göl, orman yangınlarında kullanılmak üzere bir bent aracılığı ile oluşturulmuştur.

Egriova Tabiat Parki Beypazari
Eğriova Tabiat Parkı

Göletin güneydoğu tarafında yer alan Eğriova Yaylası, Eğriova Yayla evlerini içerisinde barındırmaktadır. 29 yıllığına özel bir işletme tarafından kiralanan bu bölgedeki evler, aktif durumda değildir. Bölge, izcilik faaliyetleri için kiralanmıştır. Göletin etrafında Bataklık Yaylası ve Yeni Yaylası gibi farklı yaylalar da bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Beypazarı Eğriova Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tekkedağı Tabiat Parkı (Beypazarı)

Doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığının yanında piknik için tercih edilen Beypazarı Tekke Dağı Orman İçi Dinlenme Tesisi, Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Bölgede her yıl geleneksel olarak düzenlenen ”Piknik ve Güveç” günü, bir hayli ilgi görmektedir.

Beypazari Tekke Dagi Milli Parki
Tekkedağı Tabiat Parkı

2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen Beypazar Tekke Dağı, 100 hektarlık bir alana yayılmıştır. Tabiat Parkı içerisinde bekçi kulübesi, tuvalet, yağmurluk ve otopark gibi tesisler bulunmaktadır. Mülkiyeti Orman arazisi olan Tekke Dağı Tabiat Parkı’nın saha işletmeciliği, ihale ile kiralanmıştır. Detaylı bilgiye Ankara Beypazarı Tekke Dağı Tabiat Parkı başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı (Beypazarı)

Ankara’nın 9’uncu, Türkiye’nin ise 205’inci Tabiat Parkı olan Beypazarı Kelebekler Vadisi, içerisinde barındırdığı zengin ekosistem ile öne çıkmaktadır.

Beypazari Kelebekler Vadisi Tabiat Parki
Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

177 hektarlık bir alanı kaplayan Beypazarı Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, bilimsel açıdan örnek teşkil edebilecek alanlara sahiptir. Beypazarı ilçesinin coğrafi yapısı ve ekolojik koşullarının gözlenebildiği alanda Avrupa’da rastlanan dört akbaba türü (doğa çöpçüsü) yaşamaktadır. Bölgede ayrıca karaleylek ve bıyıklı doğan gibi nadir kuş türleri de bulunmaktadır. Fakat bölgenin asıl zenginliği, adından da anlaşılabileceği gibi kelebek türleri üzerinedir. Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı içerisinde çok çeşitli kelebek türü barınmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Beypazarı Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara’daki Şehir Parkları

Ankara’daki tabiat alanların genellikle şehir merkezinin dışında bulunmaktadır. Ankara şehir merkezine en yakın tabiat alanlarının başında Eymir Gölü ve Mogan Gölü gelmektedir. Bununla birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyeler tarafından oluşturulan çok sayıda park bulunmaktadır.

Gençlik Parkı, Altınpark, Botanik Park ve Ahlatlıbel Parkı gibi parklar, Ankara’nın önemli şehir parklarından bazılarıdır.

Gençlik Parkı

Ankara’nın simgelerinden biri haline gelen Gençlik Parkı, her ne kadar eski ihtişamlı günlerinden uzak olsa da hala önemini korumaktadır. 1943 yılında ziyarete açılan park, uzun yıllar boyunca Ankara’nın en gözde yerlerinden biri olmuştur.

Ankara Genclik Parki
Gençlik Parkı

Gençlik Parkı’nda halen yeşil alanlar, yapay gölet ve lunapark gibi olanaklar bulunmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için Ankara Gençlik Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kuğulu Park

Şehir dışından gelenler için hayal kırıklığı yaratan Kuğulu Park, Ankara’nın meşhur noktalarından bir tanesidir. Küçük bir alan içerisinde bulunan ve çeşitli kazalara – kuğulara ev sahipliği yapan park, çoğu Ankaralı için özel bir yere sahiptir.

Ankara Kugulu Park
Kuğulu Park

Ankara’nın romantik destinasyonlarından biri olarak tanımlayabileceğimiz parkta Ankaralıların birçoğu sevgilileriyle el ele gezmiştir. Tunalı Caddesi’nde bir yürüyüşün sonunda varılan park, Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Detaylı bilgi için Ankara Kuğulu Park başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

50. Yıl Parkı

Adres: 50. Yıl, 104. Sk. No:1, Çankaya/Ankara

Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Adres: Ahlatlıbel, Çankaya Bld. Dinlenme ve Spor Tesisleri, Çankaya/Ankara

Altınpark

Adres: Altındağ/Ankara

Botanik Parkı

Adres: Çankaya, Çankaya/Ankara.

Dikmen Vadisi

Adres: Ayrancı, Mesnevi Sokağı, Çankaya/Ankara

Göksu Parkı

Adres: Göksu, Etimesgut/Ankara

Harikalar Diyarı Parkı

Adres: Yunus Emre, Ayaş Yolu Caddesi No:300, Sincan/Ankara

Kurtuluş Parkı

Adres: Fidanlık, Çankaya/Ankara

Öveçler Vadisi

Adres: Öveçler, 1335 Sokak, Çankaya/Ankara

Portakal Çiçeği Parkı

Adres: Aziziye, Portakal Çiçeği Park İçi Yolu No:22,Çankaya/Ankara

Seğmenler Parkı

Adres: Çankaya, Çankaya/Ankara

Ankara’daki Göller

Ankara’da gezilecek listesinde yer alan göllerden iki tanesi, şehir merkezinde bulunmaktadır. Birbirine yakın konumlardaki Eymir ve Mogan, özellikle yaz döneminde Ankaralıların akınına uğramaktadır. Bu iki gölle birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Mavi Göl de şehir merkezindeki alternatiflerden bir tanesidir.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesine sınırı bulunan Tuz Gölü, sadece şehrin değil ülkenin de önemli kaynaklarından bir tanesidir. Ayrıca Çamkoru Tabiat Parkı, Şahinler Tabiat Parkı, Karagöl Tabiat Parkı, Sorgun Tabiat Parkı ve Eğriova Tabiat Parkı gibi bölgelerde de büyük-küçük göller bulunmaktadır. Gençlik Parkı, Göksu Parkı ve Ankapark gibi gezi noktaları ise yapay göletlerle öne çıkmaktadır.

Eymir Gölü

ODTÜ arazisi içerisinde bulunan ve bu üniversitenin çabalarıyla yeşil bir alana sahip olan Eymir Gölü, şehir merkezine yakın konumu ile yaz-kış yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Ankara Eymir Golu
Eymir Gölü

Başta bisiklet sürmek ve göl kenarındaki restoranlarda yemek yiyip bir şeyler içmek için tercih edilen Eymir Gölü, 13 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Gölle ilgili detaylı bilgi için Ankara Eymir Gölü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin kesiştiği yerde bulunan Tuz Gölü, İç Anadolu’da gezilecek yerlerden bir tanesidir. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden karşılanırken, bölgenin turizm değeri de her geçen gün artmaktadır.

Ankara Tuz Golu
Tuz Gölü

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’deki en büyük ikinci göl olma özelliğine sahip Tuz Gölü, zaman içerisinde giderek küçülmüştür. Küresel İklim Değişikliği nedeniyle küçülen göl, ülkenin en az yağış düşen alanlarından birindedir. Gölün ortalama su seviyesi 40 santimetre civarındayken yağışın arttığı dönemlerde ortalama 110 santimetreye ulaşmaktadır. Detaylı bilgi almak için sitemizdeki Tuz Gölü yazısını okuyabilirsiniz.

Kesikköprü Baraj Gölü

Ankara’nın Bala ilçesi sınırlarında yer alan Kesikköprü Baraj Gölü, Kızılırmak Nehri üzerine kurulmuştur. Ankara-Kırşehir sınırındaki göl, şehrin önemli içme suyu kaynaklarından biridir.

kesikkopru bala ankara
Kesikköprü Baraj Gölü

Ankara’nın turizmde geride kalan ve pek kimse tarafından bilinmeyen Kesikköprü Baraj Gölü’nün etrafında birkaç balık lokantası ve çardaklar bulunmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı 111 kilometre olan Kesikköprü’ye Ankara-Bala yolu üzerinden ulaşım sağlamak mümkündür. Detaylı bilgi için Kesikköprü Baraj Gölü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mavi Göl

Adres: Mamak/Ankara

Mogan Gölü

Adres: Gölbaşı/Ankara

Ankara’nın İlçeleri

Başkent Ankara’nın ilçeleri gezilecek yerler konusunda en az şehir merkezi kadar iddialıdır. Hatta Kızılcahamam ve Beypazarı ilçeleri Ankara turizminde en gözde yerlerdir. Ankara’da toplam 25 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerin 10 tanesi merkez ilçedir.

Ankara’da bulunan ilçeler şunlardır: Akyurt · Altındağ · Ayaş · Bala · Çankaya · Çubuk · Elmadağ · Etimesgut · Gölbaşı · Kalecik · Kazan · Keçiören · Mamak · Sincan · Yenimahalle – Beypazarı · Çamlıdere · Evren · Güdül · Haymana · Kızılcahamam · Nallıhan · Polatlı ·  Pursaklar  · Şereflikoçhisar.

Akyurt Gezilecek Yerler

Ankara’ya 33 kilometre uzaklıkta olan Akyurt ilçesi, gezilecek yerler konusunda pek fazla öne çıkmasa da görülmeye değer birkaç yeri bulunmaktadır.

Ankara Akyurt Gezilecek Yerler
Akyurt Gezilecek Yerler

Geniş ve düz bir arazi üzerine kurulan Akyurt ilçesinin en büyük avantajı, Ankara Esenboğa Havaalanı’na yakın bir konumda bulunmasıdır. İlçenin havaalanına yakın olması, bölgede 300’den fazla sanayi kuruluşunun kurulmasını sağlamıştır. Detaylı bilgi için Ankara Akyurt Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beypazarı Gezilecek Yerler

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin en büyük gelir kaynaklarından biri, turizmdir. Tarihi dokusuyla, doğal güzellikleriyle ve yöresel yemekleri ile ün kazanan Beypazarı’nda gezilecek yerlerin sayısı, oldukça fazladır.

Ankara Beypazari Gezilecek Yerler
Beypazarı Gezilecek Yerler

Ankara’ya 98 kilometre, İstanbul’a 320 kilometre uzaklıkta bulunan Beypazarı, özellikle Ankara’ya yakın olması ve ulaşımın kolaylığı nedeniyle hafta sonlarında şehirden kaçış adreslerinden bir tanesidir. Detaylı bilgi almak için Beypazarı Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Nallıhan Gezilecek Yerler

Ankara’nın Beypazarı ilçesini geçtikten sonra ulaşılan Nallıhan, Ankara şehir merkezine 160 kilometre uzaklıktadır. İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan, hem doğa hem de tarih turizmi için görülmeye değer turistik yerlere sahiptir.

Ankara Nallihan Gezilecek Yerler
Nallıhan Gezilecek Yerler

Nallıhan Kuş Cenneti, ilçenin en önemli turizm merkezidir. Bununla beraber birçok tarihi ve doğal güzelliği barındıran ilçe, hemen yanında yer alan Beypazarı ilçesinin turizmdeki büyük atılımı sonucunda biraz gölgede kalmıştır. Detaylı bilgi için Ankara Nallıhan Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Elmadağ Gezilecek Yerler

Elmadağ, Ankara şehir merkezine 41 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin adı, bölgede bulunan Elmadağ’dan gelmektedir. Dağın kuzeydoğu tarafına kurulan ilçe, oldukça köklü bir tarihe sahiptir.

Ankara Elmadag Kayak Merkezi
Elmadağ Gezilecek Yerler

Elmadağ gezilecek yerler listesi, oldukça kısıtlıdır. İlçenin turizme yönelik pek bir faliyeti bulunmamaktadır. Ankara Elmadağ denildiği zaman akla ilk gelen turistik yer, Elmadağ Kayak Merkezi’dir. Detaylı bilgi için Ankara Elmadağ Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara’nın Semtleri

Ankara’da bulunan onlarca üniversite, okul döneminde gece hayatının canlı kalmasını sağlamaktadır. Ankara’da eğlence merkezlerinin yoğun olarak toplandığı Tunalı, Bahçelievler, Kızılay ve Çayyolu gibi bölgeler, gezilecek yerler listesinde eğlence arayanlar için birebirdir.

Ankara’da gezilecek yerler listesindeki birçok nokta, Ulus semtinde yer almaktadır. Bu bakımdan Ulus, Kale ve Hamamönü gibi yerler turistik noktalarıyla öne çıkmaktadır.

Ankara Hamamönü Gezilecek Yerler

Altındağ ilçesinin tarihi bir semti olan Hamamönü, yapılan restorasyon çalışmalarıyla oldukça canlı bir yer haline gelmiştir. Eski evler restore edilmesiyle beraber Hamamönü’ne çok sayıda kafe ve restoran açılmıştır.

Ankara Hamamonu Gezilecek Yerler
Ankara Hamamönü

Hamamönü’nde hizmet veren pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır. Bölge, daha çok sabah kahvaltıları için tercih edilmektedir. Özellikle hafta sonunda Hamamönü’nün dar sokaklarına atılan masalarda kahvaltı tabağı ilgi görmektedir. Detaylı bilgi için Ankara Hamamönü Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara Kızılay Gezilecek Yerler

Başkent Ankara’nın göbeğinde yer alan Kızılay Meydanı ve çevresi, Ankara’nın en kalabalık bölgelerinden biridir. Ankara’da gezilecek yerlerden biri olan Kızılay, hem şehrin merkezi olması hem de ulaşım rahat bir şekilde sağlanması nedeniyle bir hayli kalabalık olmaktadır.

Ankara Kizilay Gezilecek Yerler
Ankara Kızılay

Ankara’nın Kızılay’ı, genellikle kafeleri, restoranları, mağazaları ve barları ile bilinen bir yerdir. Kızılay Meydanı’nın adı, meydanın bir köşesine 1929 senesinde yaptırılan Kızılay Genel Merkez binasından almaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Kızılay Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara Tunalı Gezilecek Yerler

Tunalı Hilmi, Ankara’nın canlı eğlence lokasyonlarından biridir.
Meşhur Kuğulu Park’tan başlayan Tunalı Hilmi Caddesi; restoranları, kafeleri ve mağazalarıyla birlikte 1,5 kilometre boyunca uzanmaktadır.

Ankara Tunali Gezilecek Yerler
Ankara Tunalı

Kuğulu Park’tan başlayan Tunalı Hilmi Caddesi’nin başında Kuğulu Park Restaurant, Kıtır, Ceviz, Mado ve biraz ilerisinde Starbucks gibi caddede uzun süredir yer alan mekanlar bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Ankara Tunalı Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara Cebeci Gezilecek Yerler

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Cebeci semti, şehrin eski yerleşim bölgelerinden biridir. Cebeci gezilecek yerler listesi çok geniş olmasa da şehrin birkaç önemli noktasını içermektedir.

Ankara Cebeci Gezilecek Yerler
Ankara Cebeci

Cebeci, tarihte Osmanlı ordusuna silahların temin edilmesi, korunması ve savaş zamanında cepheye götürülmesi ile görevli olan Kapıkulu ocağıydı. Ocağın mensupları ise Cebeciler olarak adlandırılıyordu. Ayrıca semtte bulunan Dikimevi, askerlerin giyeceklerini üretmek için inşa edilmişti. Detaylı bilgi için Ankara Cebeci Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.