Aksaray Manastır Vadisi Örenyeri Hakkında Bilgi

Aksaray Manastır Vadisi Güzelyurt içerisinde çok sayıda mağaranın ve kilisenin yer aldığı çok bilinmedik ilginç bir vadidir. Batıdaki kültür miraslarından daha farklı olarak ortam tamamen parasal bir fırsatçılığa dönüştürülmemiş. Kapadokya’da az bilinen ve en önemli tarihi mekânlardan birisi olmaktadır. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir vadidir.

Aksaray’ın doğusunda 50 km mesafede yer almaktadır. Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Manastır Vadisi 4-5 km uzunluğunda bir vadidir. Bu vadiyi yaklaşık 2,5 saatlik bir yürüyüş ile gezmeniz mümkündür. Yaşadığı dönemin özelliklerini en iyi yansıtan 28 adet kaya oyma kilisesi ve yeraltı şehirleri ile adeta küçük bir “ıhlara” görünümü vermektedir. Vadi boyunca Sivişli Kilisesi, Büyük Camii, Papaz Evi, Kömürlü Kilisesi, Kalburu Kilisesi gibi çok sayıda kilise ve yer altı şehri bulunmaktadır. Manastır yaşamının ilk kez burada başladığı tespit edilmiştir.

Yer Altı Şehri

Manastır Vadisinin girişinde bulunmaktadır. Bu yapı Bizans dönemine ait bir yapıdır. Giriş kısmında hayvan barınağı bulunmaktadır. Yan duvarlarında bağlama yerleri ve oyma yemlikler bulunmaktadır. Buradan başlayan tünel ile küçük bir mağaraya geçiş yapılır. Üst katta ahır bulunmaktadır. Üst kata ulaşım merdiven ile yapılmaktadır. Taş merdivenlerin üzerine çıkıldığında üst bölümde kapak bulunmaktadır. Bu kapak gözetleme yeridir. Gözetleme yerinden yukarı doğru devam eden tünel sonundan sürekli su aktığı için tünelden ilerleme imkânı olmamaktadır.

Aksaray Manastir Vadisi 1

Kuluk Âlinin Evi- Yer Altı Şehri

Manastır Vadisinin girişinde bulunmaktadır. 3 katlı olan bu yapı Bizans dönemine ait bir yapıdır. Girişte geniş bir yere girilmektedir. Daha sonra ikinci bir alana geçilir. Bu bölümde tandır duvarı nişleri ile mutfak bulunmaktadır. Mutfak duvarında, mutfak malzemeleri için duvarlara açılmış nişler bulunmaktadır. İkinci mekândan aşağıya inmek için asansör bir merdiven kullanılmaktadır. Duvar dibinde derin bir su kuyusu ve duvarlarda küçük nişler bulunmaktadır. Bu yapının bir kısmı kapalıdır.

Kalburlu Kilisesi

Çok sayıda mekânın merkezi durumunda olan kilise, Manastır Vadisi içinde büyük bir kaya kütlesine oyulmuştur. Giriş kapısı üzerinde kabartma tekniği ile yapılan haç işaretleri bulunmaktadır.

Yalnız Kilisesi

Manastır Vadisinin girişinde bulunmaktadır. Apsis kısmının iki yanında da 4 portre bulunmaktadır. Portrelerden üç tanesi tanınabilecek durumda olup, beyaz sıva üzerine siyah sıva ile yapılmış bir boyamadır.

Sivişli Kilisesi

Manastır Vadisinin girişinde bulunan kilise kayadan oyma bir kilisedir. Kubbede ortada Hz. İsa ve Hz. Meryem’in kenarlarında ise havarilerin portreleri bulunmaktadır.

Kaya Camii

Manastır Vadisinin kuzeyinde kayalar üzerinde bulunan camii kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Tek bir kaya bloğu oyularak yapılan camii bir ana mekândan ve okuldan oluşmaktadır.

Aksaray Manastir Vadisi 2

Aksaray Manastır Vadisi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Nisan – Ekim yaz ziyaret saatleri: 08.00-19.00
Kasım – Mart kış ziyaret saatleri : 08.00-17.00
Tatil günü yoktur. Giriş ücreti 5 TL’dir.

Aksaray Manastır Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Aksaray’a 50 km mesafede Güzelyurt ilçesi sınırları içerisindedir. Aksaray doğu ve batı, kuzey ve güney yönlerinde uzanan karayolları kavşağında, Kapadokya’nın girişinde yer almaktadır. Aksaray’dan kalkan otobüs firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi kendi aracınız ile de E90 karayolu üzerinden örenyerine ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir