Ihlara Vadisi, Aksaray

Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer almaktadır ve görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Aksaray’a 40 kilometre uzaklıkta yer alan Ihlara Vadisi’nde tarihi değer taşıyan barınaklar ve kiliseler bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi, Hasandağı’ndan püskürtülen lavların aşındırma etkisi yapması sonucunda oluşmuştur. Bölgeden akan Melendiz Çağı, milyonlarca yıllık bir zaman sürecinin sonunda 14 kilometre uzunluğunda ve 110 metre yüksekliğe ulaşan Ihlara Vadisi’ni meydana getirmiştir.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Kiliseleri


Ihlara Vadisi içerisinde pek çok tarihi kilise bulunmaktadır. Bu kiliseler, genel olarak iki farklı grupta değerlendirilmektedir. Ihlara bölgesine yakın olan kiliselerin duvar resimleri doğu etkisi taşımakta ve Kapadokya sanatından ayrılmaktadır. Belisırma bölgesinin yakınında yer alan kiliseler ise Bizans tarzı duvar resimleri ile süslenmiştir.

Ihlara Vadisi Haritası Planı

Ihlara Bölgesi’nde 105 adet kilise tespit edilmiştir. Bunlardan bazılarının isimleri şöyledir:

Direkli Kilise (976-1025)
Saint Georges (1283-1295)
Bahaeddin Samanlığı Kilisesi (10. Yüzyıl)
Sümbüllü Kilise (10. Yüzyıl)
Direkli Kilise (10. Yüzyıl)
Ala Kilise (11. Yüzyıl)

Çanlı Kilise (Akhisar) – (11. Yüzyıl)
Karagedik Kilisesi (11. Yüzyıl)

Bölgedeki dini hayat, 1924 yılında gerçekleşen nüfus mübadelesine kadar sürmüştür.

Ihlara Vadisi Sümbüllü Kilise

Ihlara Vadisi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Ihlara Vadisi, haftanın 7 günü ve yılın 365 günü ziyarete açık olan bir yerdir. Tatil günü bulunmayan Ihlara Vadisi’ne giriş saatleri yıl içerisinde 2 döneme ayrılmaktadır.

Nisan-Ekim (Yaz Dönemi) ayları döneminde Ihlara Vadisi’nin ziyarete açılış saati 08:00’dir. Ziyaretin bitiş saati ise 19:00’dur.

Kasım-Mart (Kış Dönemi) ayları zamanında Ihlara Vadisi’nin ziyaret saati 08:00’de başlamaktadır ve 17:00’de sona ermektedir.

Müze gişelerinin kapanış saatinden yarım saat önce veya bir saat önce kapandığını unutmamalısınız.

Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise

Ihlara Vadisi’ne Giriş Ücreti Ne Kadar ? 2015

Ihlara Vadisi’nde giriş için ziyaretçilerin ücret ödemesi gerekmektedir. Müzekart sahipleri, bir yıl boyunca 2 kere giriş hakkına sahipken Müzekart+ sahipleri ise sınırsız giriş hakkına sahiptir.

Müzekartı bulunmayan ziyaretçilerin Ihlara Vadisi’ne girmek için 36 TL ücret ödemeleri gerekmektedir.

Aksaray Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Ihlara Vadisi, Aksaray il merkezine 40 kilometre ve Güzelyurt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ihlara Vadisi’ne gitmek için Aksaray il merkezine geldikten sonra Güzelyurt minibüslerini kullanmanız gerekmektedir. Aksaray Otogar’ından kalkan Güzelyurt otobüsleri, özellikle yaz döneminde yoğun bir şekilde işlemektedir. Sabah 07:00’den akşam 17:30’a kadar otobüs bulunabilmektedir.

Özel araç ile Ihlara Vadisi’ne gitmek için Aksaray – Nevşehir karayolunun 11.kilometresinde bulunan sapak kullanılmalıdır.

Ihlara Aksaray

Ihlara Vadisi Ulaşım

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum