Ankara Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, Ankara’da görülmesi gereken doğa güzelliklerinden bir tanesidir. Ankara’ya 110 kilometre, Çamlıdere ilçesine 15 kilometre ve Kızılcahamam ilçesine 38 kilometre uzaklıkta bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, 215 hektar genişliğinde bir alana yayılmıştır.

Ankara’da kamp yapacak yerler, denildiği zaman akla ilk gelen konum olan Çamkoru’nun büyük bir bölümü sarıçam ve karaçam ağaç türleriyle kaplıdır. Bölgede kurt, tilki, tavşan, yaban domuzu ve yırtıcı kuş türleri de yaşamaktadır. Ayrıca Çamkoru Göleti’nde de farklı balık türleri bulunmaktadır.

Eski Ankara-Bolu karayolu üzerinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, karayolunu ikiye bölmektedir ve iki yanda da sık ağaçlar barındırmaktadır. Bölgede dinlenme alanları, piknik alanları, kamp alanı ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Çamkoru İnönü Köşkü

Günümüzde Kızılay Gençlik Kampı olarak bilinen MEB İzcilik Tesisi, uzun yıllar harap halde kaldıktan sonra tadilat gerçekleştirilen İnönü Köşkü’dür. Bu köşk, Atatürk’ün vasiyeti üzerinde İsmet İnönü tarafından izcilik eğitimi üzerine yaptırılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen köşk, o dönemlerde izciliğe verilen değeri gösteriyor.

Camkoru Tabiat Parki Inonu Kosku

Çamkoru Kamp Alanı

Çamkoru Tabiat Parkı içerisinde kamp alanları bulunmaktadır. Görevliler tarafından gösterilen uygun kamp alanlarına çadır kurmak mümkündür. Piknikçilerden uzak bir alana kurulan çadırların etrafında ateş yakabilirsiniz. Ateş yakarken ateş yakmak için ayrılmış olan bölümleri kullanmanız gerekiyor. Park içerisinde istediğiniz noktada ateş yakamıyorsunuz.

Kamp ateşi için çevrede çok sayıda çalıçırpı bulunmaktadır.

Camkoru Tabiat Parki Ankara

Çamkoru Göleti

Çamkoru Tabiat Parkı’nı ilk defa görenler, ”Ankara’da böyle bir yer mi varmış” sorusunu sıkça soruyor. Özellikle çam ağaçlarıyla etrafının çevrelendiği Çamkoru Göleti, bu manzaranın güzelliğini kat kat arttırıyor. Çamkoru Göleti, farklı balık türlerine ev sahipliği yapmasının yanında ördek, kurbağa ve leylek gibi canlıları da barındırıyor. Av mevsiminin yasak olduğu dönemler dışında gölde amatör balıkçılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Camkoru Tabiat Parki Ankara 1

Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ankara’ya yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki Çamkoru Tabiat Parkı’na gitmek için iki farklı rota kullanabilirsiniz.

E5 Karayolu: Susuz-Saray-Kazan-Kızılcahamam rotasını takip ederek Kızılcahamam ilçesini geçtikten yaklaşık 6 kilometre sonra Çamlıdere ayrıma geliyorsunuz ve buradan sola dönüyorsunuz. Bu yolu takip ederek Avdan Köyü’nü geçtikten sonra sağ tarafa dönerek Çamkoru Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz.

İstanbul Otobanı: Susuz’dan sonra ücretli otobana girerek Çamlıdere gişelerine kadar devam ediyorsunuz. Çamlıdere gişelerinden çıktıktan sonra Çamlıdere ilçesini geçiyorsunuz ve Çamkoru tabelalarını takip ederek tabiat parkına ulaşıyorsunuz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir