Ankara Cebeci Gezilecek Yerler

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Cebeci semti, şehrin eski yerleşim bölgelerinden biridir. Cebeci gezilecek yerler listesi çok geniş olmasa da şehrin birkaç önemli noktasını içermektedir.

İçerisinde Siyasal Bilgiler, Hukuk, İletişim ve Eğitim Bilimleri fakültelerini bulunduran Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü, Cebeci semtinin en önemli bölgelerindendir. Ayrıca bölgenin Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü’ne yakın olması da Cebeci’nin öğrenci semti olarak anılmasını sağlamıştır. Semtteki evlerin birçoğunda öğrenciler kalmaktadır.

Cebeci, tarihte Osmanlı ordusuna silahların temin edilmesi, korunması ve savaş zamanında cepheye götürülmesi ile görevli olan Kapıkulu ocağıydı. Ocağın mensupları ise Cebeciler olarak adlandırılıyordu. Ayrıca semtte bulunan Dikimevi, askerlerin giyeceklerini üretmek için inşa edilmişti. Harita Genel Komutanlığı ve Asker Alma Şubesi gibi yapıların da Cebeci semti sınırları içerisinde bulunması; bölgeyi tarihten bugüne kadar askeriye için önemli bir konumda tutmuştur.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü

Ankara Universitesi Siyasal Bilgiler Fakultesi

Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampüsü, bu bölgede bulunmaktadır. Kampüs içerisinde Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi (İLEF) ve Eğitim Bilimleri Fakültesi yer almaktadır.

Kampüsün en dikkat çekici binası, Siyasal Bilgiler (Mektebi Mülkiye) Fakültesi’dir. 1859 yılında kurulan fakülte, günümüze kadar birçok önemli ismin yetişmesini sağlamıştır. Bununla beraber Hukuk Fakültesi de Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasındadır.

Cebeci Oyuncak Müzesi

Ankara Cebeci Oyuncak Muzesi

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nün içerisinde bulunan Oyuncak Müzesi, Cebeci’de yer alan tek müze konumundadır. Eğitim Bilimleri Fakültesi içerisinde yer alan oyuncak müzesi, Kültür Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Müzedeki oyuncaklar; geleneksel oyuncaklar, fabrikasyon oyuncaklar, yabancı oyuncaklar ve antik oyuncaklar olarak 4 ayrı kategoride sergilenmektedir. Girişlerin ücretsiz olduğu Oyuncak Müzesi, çarşamba ve cuma günleri ziyarete açıktır. Detaylı bilgi için Ankara Oyuncak Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cebeci 50.Yıl Parkı

Ankara Cebeci 50 Yil Parki

Cebeci’de yer alan 50.Yıl Parkı, Ankara seyir terası olma özelliğine sahiptir. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nün yukarısında yer alan park, 135 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Park içerisinde gölet alanı, kamelyalar, banklar, çim ve ağaçlık alanlar, çocuk oyun alanları, halı sahalar, buz pateni, otopark ve lunapark bulunmaktadır.

50.Yıl Parkı’nda mangal yapmak yasaktır. Parka girişler ücretsizdir ve Atakule, Anıtkabir gibi birçok noktaya hakimdir. Ayrıca Ankara’nın birçok noktasından görülebilen Türkiye’nin en uzun bayrak direklerinden (120 metre) biri de park içerisinde bulunmaktadır.

Kurtuluş Parkı

Ankara Kurtulus Parki

Ankara’nın en eski parklarından biri olan Kurtuluş Parkı, ağaçlar arasında yemyeşil ortamıyla şehrin kaçış noktalarından biridir. 2000 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından revize edilen park içerisinde 50 bin metrekarelik çim alan bulunmaktadır.

Kurtuluş Parkı içerisinde banklar, masalar, masa tenisi, halı sahalar, buz pateni, koşu yolu, jimnastik aletleri, çay bahçesi ve düğün salonu bulunmaktadır. Parka girişler ücretsizdir.

Kafeler ve Mekanlar

Ankara Cebeci Mekanlar

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nün önünden geçen Cemal Gürsel Caddesi, birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle caddenin kampüse yakın bölümlerinde yiyecek-içecek hizmeti sunan mekanlar yer almaktadır. Bölgede alkollü mekan sayısı çok azdır. Bölgede 2-3 adet alkollü mekan vardır.

Yakın Yer Tavsiyesi: Hamamönü

Ankara Cebeci Hamamonu

Cebeci semtine komşu olan Hamamönü, Ankara’nın en turistik yerlerindendir. Kurtuluş Metro İstasyonu’na yaklaşık 100-200 metre mesafede olan Hamamönü, restore edilmiş sokakları ve kafeleri ile Ankara’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır.

Bölge ile ilgili detaylı bilgi almak için Ankara Hamamönü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cebeci’ye Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Cebeci semti, merkezi bir konumda bulunmaktadır. Cebeci’den dolmuş, otobüs ve metro hattı geçmektedir. Cebeci’ye gitmek için kullanılabilecek en hızlı ulaşım aracı, Ankaray’dır.

Ankaray metrosunun Kurtuluş İstasyonu’nda inerek yukarıda saydığımız gezilecek yerlerin tamamına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir