Ankara Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Ankara’daki piknik alanlarından biri olan Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı, şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Kurtboğazı Çayı üzerinde yer alan Kurtboğazı Barajı, Ankara’nın içme suyunu karşılayan yerlerden bir tanesidir. 1963-67 yılları arasında inşa edilen barajın oluşturduğu göl, günümüzde Ankaralıların tercih ettiği piknik alanlarından biri haline gelmiştir. Ayrıca Ankara’da balık tutacak yerlerden biri olan Kurtboğazı Barajı’nın çevre düzenlemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır.

Ankara-Kızılcahamam yolu üzerinde bulunan Kurtboğazı Barajı’nda çevre düzenlenmesinin yapılmasının ardından seyir terasları, piknik alanları, aydınlatma sistemi ve tuvaletler bölgeye yerleştirildi.

Kurtbogazi Baraji Ankara 1

Etrafı çam ve meşe ağaçlarıyla kaplı olan Kurtboğazı, Ankaralı amatör tekne ve olta balıkçıları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Göl, şehrin içme suyunu karşıladığı için benzinli teknelere izin verilmemektedir. Bu nedenle bot, kayık veya akülü araçlar kullanılmaktadır. Ankara Kurtboğazı Barajı’nda levrek, gümüş ve turna balık türleri bulunmaktadır. Kıyıdan atılan oltalarla da balık avlanabilmektedir.

Kurtbogazi Baraji Ankara 2

Kurtboğazı Barajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Kurtboğazı Barajı, Kazan ile Kızılcahamam ilçeleri arasındadır. Ankara şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kurtboğazı Barajı’na İstanbul Yolu üzerinden gidilmektedir. Otobüs ile Kurtboğazı’na gitmek isteyenler, 527-1 ve 527-2 numaralı Ulus-Kızılcahamam EGO otobüslerini kullanabilirler.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir