Ankara Elmadağ Gezilecek Yerler

Ankara’nın ilçelerinden biri olan Elmadağ, Ankara şehir merkezine 41 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin adı, bölgede bulunan Elmadağ’dan gelmektedir. Dağın kuzeydoğu tarafına kurulan ilçe, oldukça köklü bir tarihe sahiptir.

Tarihi Hititler’e kadar dayanan ilçede Frigler, Lidyalılar, Persler ve Romalılar hüküm sürerken 1071 yılında yapılan Malazgirt Savaşı’yla beraber Anadolu’ya başlayan Türk göçünün etkisiyle 1073 yılından itibaren bölgedeki Türk nüfusu artmıştır. Elmadağ, Moğolların Anadolu’ya yaptığı saldırılardan etkilenmiş ve yıkılan şehirlerden biri olmuştur.

Hasanoğlan ve Yeşildere, Elmadağ ilçesinin en önemli iki mahallesidir. Uzun yıllar Küçük Yozgat adıyla Bala ilçesine bağlı bir belde olan Elmadağ, 1936 yılında Çankaya ilçesine bağlanmış ve 1941 yılında Elmadağ ismini almıştır. 1944 yılında Elmadağ Belediyesi kurulmuş ve 1960 yılında ilçe statüsü almıştır.

Elmadağ gezilecek yerler listesi, oldukça kısıtlıdır. İlçenin turizme yönelik pek bir faliyeti bulunmamaktadır. Ankara Elmadağ denildiği zaman akla ilk gelen turistik yer, Elmadağ Kayak Merkezi’dir. Bununla beraber ilçenin Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunması, yol üstü güzergah olması sebebiyle insanların yoğun olarak geçtiği bir yerdir. Fakat Elmadağ’ın bu konum özelliğine rağmen gezilecek yerler listesi hala gelişmemiştir.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara Elmadag Kayak Merkezi

Ankara’ya en yakın kayak merkezi olan Elmadağ, kış döneminde yoğun ilgi görmektedir. Ortalama kar kalınlığının 30-60 santimetre arasında olduğu bölgede, toplam 700 metre uzunluğunda kayak pisti bulunmaktadır. Bahar ve yaz aylarında gerçekleştirilen doğa yürüyüşleri nedeniyle bölgedeki tesisler yıl boyunca hizmet vermektedir.

Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Elmadağ Kayak Merkezi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hasanoğlan

Ankara Elmadag Hasanoglan

Elmadağ ilçesine Hasanoğlan Kasabası, Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçenin en gelişmiş kasabası olan Hasanoğlan, Elmadağ’da gezilecek az sayıdaki turistik noktalarından bazılarını barındırmaktadır.

Ankara-Samsun karayolunun Hasanoğlan’a ayrılan kavşağında yer alan Hasandede Türbesi ve hemen yanındaki Hasndede Pınarı, kasabanın gezilecek yerlerindendir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir