Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Antalya’nın tarihi kent merkezi Kaleiçi, gezilecek yerleriyle öne çıkmaktadır. Tarihi evler, dar sokaklar ve muhteşem deniz manzarasıyla dikkat Kaleiçi gezilecek yerler listesi, Antalya gezilerinin vazgeçilmez durağıdır. Tarihi bir yerleşim olan bölge, şehrin turistik ilçelerindeki deniz turizmine farklı bir alternatiftir. Antalya Yat Limanı’ndan başlayarak doğu yönüne doğru uzanan ve yüksek surlarla çevrili olan kent merkezindeki bu bölge, Antalya’nın ilk yerleşim yeridir ve tarihi M.Ö. 4.yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Avrupa şehirlerinde sıkça gördüğümüz ve ”Old Town” olarak nitelendirilen tarihi kent merkezleri, Türkiye’deki şehirlerde pek iyi korunamamakta ve gecekondu bölgelerine dönüşmektedir. Antalya için ise tam tersi bir durum söz konusudur ve tarihi kent merkezi oldukça iyi korunarak turizme kazandırılmıştır. Çeşitli tarihi dönemlerin izlerini taşıyan Kaleiçi’nde Osmanlı cumbalı evleri, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır.

Antalya Kaleiçi Tarihi

At nalı şeklinde, içten ve dıştan surlarla çevrili olan Antalya Kaleiçi, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden izler bulmak mümkündür. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, 1972 yılında Antalya İç Limanı’nı ve Kaleiçi semtini ”SİT bölgesi” ilan ederek korumaya almıştır. Kaleiçi’nde 3.000 kadar kiremit çatılı yer almaktadır ve bu evler Antalya bölgesinin mimari tarihine de ışık tutmaktadır.

Kaleiçi Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi, tarih meraklıları için oldukça ideal bir yerdir. Kaleiçi gezilecek yerler listesi için ortalama 3-4 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Listede Romalılardan Osmanlılara kadar birçok tarihi eser, seyir terasları, parklar ve müzeler bulunmaktadır. Bununla birlikte Antalya gece hayatının hareketli geçtiği yerlerden biri olan Kaleiçi’nde barlar ve restoranlar da bulunmaktadır. Bölgede denize girilebilecek tek yer ise Mermerli Plajı olarak adlandırılan küçük sahildir.

antalya kaleici 1
Kaleiçi Gezilecek Yerler

Hadrian Kapısı (Üç Kapılar)

Antalya şehir merkezinde en iyi şekilde korunmuş olan tarihi yapılardan olan Hadrian Kapısı, Kaleiçi gezisine başlayacağınız noktadır. M.S. 131-132 yıllarında Roma İmparatorunun şehri ziyaret etmesi anısına inşa edilen yapı, hem mimarisi hem de tarihi dokusuyla görülmeye değerdir.

hadrian kapisi kaleici antalya
Hadrian Kapısı (Üç Kapılar)

Saat Kulesi

Kale Kapısı mevkiinde, dış sur üzerinde bulunan Antalya Saat Kulesi, 1901 senesinde II.Abdülhamit şerefine Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Kare gövdeli kulenin dört tarafında birer saat ve ortasında çan yer almaktadır. Yerden yüksekliği 14 metre olan saat kulesi, Kaleiçi gezilecek yerlerinden biridir.

saat kulesi antalya
Saat Kulesi

Kaleiçi Sokakları

Kale kapısından giriş yapıp denize doğru yürürken, Kaleiçi sokaklarının tarihi dokusuna tanıklık edebilirsiniz. Eski Antalya evleri ile dolu sokaklarda yaz-kış açık hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Sokaklar, fotoğraf çekmek için de oldukça popüler alanlardır.

antalya kaleici sokaklari
Kaleiçi Sokakları

Yivli Minare

Antalya şehrinin sembollerinden olan Yivli Minare, şehirdeki ilk İslam yapılarındandır. 13.yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilen kesme taşlı minare, Kalekapısı semtindedir. Tuğla ve firuze renkli çinilerden oluşan Yivli Minare, üzerindeki yivlerden dolayı bu adı almıştır. Detaylı bilgi için Yivli Minare Antalya başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

yivli minare antalya
Yivli Minare

Kesik Minare

Halk arasında Kesik Minare olarak yapının asıl adı, Korkut Cami’dir. 2. yüzyılda tapınak olarak inşa edilen yapı, 6.yüzyılda kiliseye dönüştürülmüştür. Selçukluların bölgeye egemen olmasının ardından 1300’lü yıllarda ise camiye çevrilmiş fakat şehir sonradan düşmanların eline geçince tekrar kilise olmuştur. 2.Beyazıd’ın oğlu Şehzade Korkut döneminde tekrar camiye çevrilen yapı, Korkut Camii adını almıştır.

19.yüzyılda yapıda çıkan yangın sonucunda tahta olan kısım tahrip olmuştur ve halk arasında Kesik Minare olarak anılmaya başlanmıştır.

kesik minare kaleici
Kesik Minare

Suna – İnan Kıraç Müzesi (Kaleiçi Müzesi)

Kaleiçi gezilecek yerler listesinde yer alan Suna – İnan Kıraç Müzesi’nde etnografik ürünler sergilenmektedir. Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınarak oluşturulan müzenin ilk bölümünü 19.yüzyıl geleneksel Türk mimarisini yansıtan bir evde, ikinci bölümü ise hemen yanındaki Aya Yorgi Kilisesi’ndedir.

Müze içerisinde Antalya yöresiyle ilgili kına gecesi, damat tıraşı gibi halk kültürüne ait mizansenler, Çanakkale seramikleri koleksiyonu ve süreli sergiler vardır. Müzeyi Pazartesi günleri haricinde 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür. Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 5 TL, çocuklar için 2,5 TL’dir.

kaleici muzesi
Kaleiçi Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın danışmanlığı ile kurulan Antalya Oyuncak Müzesi, 2011 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. 1860’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen koleksiyonda 3000’e yakın oyuncak yer almaktadır. Aylık olarak etkinliklerin de gerçekleştirdiği müze, Pazartesi günleri haricinde 09:30-12:30 ve 13:30-18:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzenin giriş ücreti ise yetişkinler için 5 TL, çocuklar için 3 TL’dir. Detaylı bilgi için Antalya Oyuncak Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

antalya oyuncak muzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Ahi Yusuf Mescidi

Kaleiçi Mermerli Sokak’ta yer alan mescid, cami ve türbeden oluşmaktadır. 2008 yılında restore edilen yapı, bugünkü görünümünü kazanmıştır. Tarihi 1249 yılına dayanan Ahi Yusuf Mescidi’nde 19.yüzyıla tarihlenen mezar taşları yer almaktadır.

ahi yusuf mescidi kaleici antalya
Ahi Yusuf Mescidi

Hıdırlık Kulesi

Karaalioğlu Parkı’nın bir ucunda bulunan Hıdırlık Tepesi, Hadrian Kapısı gibi Roma döneminden kalan tarifi eserlerden biridir. Anıt mezar olarak inşa edilen kule tarih boyunca savunma kulesi, deniz feneri ve gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. Hıdırlık Kulesi, günümüzde sadece özel etkinlikler kapsamında ziyaret edilebilmektedir. Detaylı bilgi: Wikipedia

hidirlik kulesi kaleici antalya
Hıdırlık Kulesi

Karaalioğlu Parkı

Kaleiçi surlarının hemen kenarında muhteşem bir manzaraya sahip olan Karaalioğlu Parkı, 145 bin metrekare gibi geniş bir alana yayılmaktadır. Falezler üzerine kurulu olan parkta üç büyük seyir terası bulunmaktadır. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Karaalioğlu Parkı’nda çay bahçeleri, yeşil alanlar, tuvaletler ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

karaalioglu parki kaleici antalya
Karaalioğlu Parkı

Keçili Park ve Seyir Terası

Kaleiçi gezilecek yerler listesinde yolunuz düşerse Keçili Parkı ve Seyir Terası’nı da görebilirsiniz. Ağaçtan yapılan iki keçi figüründen dolayı bu ismi alan park, küçük bir yer olmasına rağmen Kaleiçi Limanı’na bakan güzel manzarasıyla turistleri ağırlamaktadır.

kecili park kaleici antalya
Keçili Park

Mermerli Plajı

Kaleiçi’nin küçük plajı Mermerli, Antalya merkezde denize girilebilecek yerlerdendir. Özel bir işletme tarafından işletilen plaj, küçük bir körfez içerisinde yer almaktadır. Temizliği ile mavi bayrak kazanan Mermerli Plajı, küçük bir yer olduğu için şezlonglar ve şemsiyeler birbirine oldukça yakındır. Plaja giriş, şezlong ve şemsiye için 20 TL civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

mermerli plaji kaleici antalya
Mermerli Plajı

Kaleiçi Yat Limanı

Kaleiçi’nin denizle buluştuğu noktada bulunan Kaleiçi Yat Limanı, canlılığını hiç kaybetmeyen bir bölgedir. Çok miktarda restoran, bar ve mağaza bulunan bölgeye gelince yapılacak aktivitelerden biri de tekne turlarıdır. Kaleiçi tekne turları ile sabah başlayıp, yaklaşık 6 saat süren gezilere katılabilirsiniz. Konyaaltı, Falezler ve Çaltıcak gibi noktara uğrayan teknelerin tur fiyatları kişi başı 100-150 TL arasındadır.

antalya kaleici yat limani
Kaleiçi Yat Limanı

Antalya Kaleiçi Nerede?

Kaleiçi semti, Antalya’nın tam merkezinde, Muratpaşa ilçesi (Muratpaşa Belediyesi) sınırları içerisindedir. Antalya Otogarı’ndan veya Antalya Havaalanı’ndan Kaleiçi’nin olduğu bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Kaleiçi Belgeseli

Sıkça Sorulan Sorular

Kaleiçi, Antalya'nın merkez ilçesi Muratpaşa sınırları içerisindedir. Bölge, Antalya şehir merkezinde bulunmaktadır.

Antalya Otogarı'ndan Kaleiçi'ne toplu taşıma araçları çalışmaktadır. Otogar'dan yaklaşık 30 dakika bir yolculuk ile Kaleiçi veya Işıklar Caddesi (Aynı yer) duraklarında inebilirsiniz.

Antalya Kaleiçi bölgesine giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ücretsiz bir şekilde Kaleiçi'ne giriş yapabilirsiniz.

Antalya Kaleiçi'nin günün her saati açıktır. Bölgeye istediğiniz gün ve saatte giriş yapabilirsiniz.

Kaleiçi'nde iki adet müze bulunmaktadır. Bu müzeler Kaleiçi Müzesi (Suna-İnan Kıraç Müzesi) ve Antalya Oyuncak Müzesi'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir