Ardahan Kalesi

Artvin’de gezilecek yerlerin başında gelen Ardahan Kalesi’nin bulunduğu bölgede yapılan tarih öncesi incelemelerin ardından bu bölgede bulunan ilk yaşam kalıntılarının Tunç Çağı’na kadar dayandığı gözlemlenmiştir.

Ardahan Kalesi tarihi bakımından kimi kaynağa göre Selçuklu döneminde inşa edilmiş olarak öngörülüyor olsa da çoğu kaynakta Osmanlı zamanında, dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın özel talimatı sonucu 16. yüzyılda hizmete sunulmuş bir kale olduğu bilgisi daha çok ön plana çıkmaktadır.

Yeni Ardahan ile Eski Ardahan’ı birbirinden ayıran Kura Nehri’nin üstünde bulunmakta olan Ardahan Kalesi, 32000 metrekare alan üzerine, 14 kule ile sur uzunluğu 54 metre olacak şekilde inşa edilmiştir.  Sur kapıları, kaba yontma taştan inşa edilmiş ve tabanı kare, 14 tane dikdörtgen prizmadan oluşan kuleyle desteklenmiştir. Rumeli Hisarı ile benzerlik gösterdiği gözlemlenen Ardahan Kalesi’nin bu özelliğinin sebebi ise kale duvarlarının örgü biçimi ve tekniğiyle alakalıdır.

Ardahan Kalesi2

Artvin kaleleri arasında en köklü maziye sahip olan Ardahan Kalesi’nin ana girişi batı bölgesindedir ve bu girişte bulunan ana kapının üzerinde Arapça alfabe kullanılarak yazılmış olan Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait bir kitabe mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.