Çıldır Gölü, Ardahan – Kars

Çıldır Gölü’nün büyük bir kısmı Ardahan ili sınırları içinde yer alsa da bir kısmı Kars ili sınırlarına dahildir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çıldır Gölü, Karadeniz Bölgesi ile bir kesişim noktası oluşturmaktadır ve en büyük tatlı su gölüdür.

Tektonik bir oluşum olan Çıldır Gölü, deniz seviyesinden 1959 metre yüksekliktedir ve en derin noktası 42 metreyi bulmaktadır.

Van Gölü’nden sonra bölgenin en büyük 2.gölü olma özelliğine sahip olan Çıldır Gölü, Kasım ayı sonlarına doğru donmaktadır. Nisan ayına kadar çözülmeyen buz tabakasının derinliği 1 metreyi aşmaktadır. Göl içerisinde sazan, alabalık ve tatlı su kefali gibi balık türleri yaşamaktadır.

Çıldır Gölü Atlı Kızak

Çıldır Gölü Buz

Çıldır Gölü’nde Neler Yapılır ? Aktiviteler

Ardahan’ın Çıldır Gölü, ilin en fazla turist çeken bölgesidir. Özellikle burada yapılan festivaller, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Şubat ayında düzenlenen Kar-Buz Festivali, Çıldır Gölü’nde görülmesi gereken aktivitelerden biridir. Bu festivalde göl üzerinde cirit oyunları, kayak ve kızak yarışları, buz pateni gösterileri gibi eğlencelere seyredebilirsiniz.

Buzu delerek avlanan balıkçılar, yine bölgeye gelen turistler tarafından ilgi görmektedir. Buz tutmuş gölün üzerinde yürüyebilir ve bu sırada balıkçıları seyrederek fotoğraf çekebilirsiniz.

Bölgede yapılan ve ilgi çeken aktivitelerden birisi de atlı kızak. Özellikle göl çevresi buz tuttuktan sonra canlanan turizm sayesinde Çıldır Gölü üzerinde atlı kızaklara binebiliyorsunuz.

Çıldır Gölü Festivali

Atalay’ın Yeri


Çıldır Gölü çevresinde tesis bulunmasa da bölgeye 5 kilometre uzaklıkta Atalay’ın Yeri isimli bir işletme bulunuyor. 20-25 senelik eski bir işletme olan Atalay’ın Yeri, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen bir yer. Restoranda gölde çıkan balıkların tadına bakabileceğiniz gibi farklı yemek seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca restoranın hemen önünden kalkan atlı kızakları kullanarak çevrede tur atmanız mümkün oluyor.

Çıldır Gölü Atalay'ın Yeri

Çıldır Gölü’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Çıldır Gölü, Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Kars ili ve Çıldır Gölü arasındaki mesafe, 65 kilometredir. Ardahan ve Çıldır Gölü arasındaki mesafe ise 60 kilometredir. Her iki il merkezinin otogarından Çıldır Gölü’ne ulaşmanız mümkündür.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum