Artvin Kafkasör Yaylası

Artvin il merkezinden 8 km uzakta bulunan Kafkasör Yaylası yemyeşil doğası ve temiz havası ile doğa sever gezginler için ideal bir bölgedir.

Kafkasör Yaylası’nda da Artvin’in geneline yayılmış olan Karadeniz ve Kafkas kültürü hakimdir. Artvin topraklarında Laz, Gürcü, Kıpçak Türkü ve Hemşin kültürleri harman olmuş ve Kafkasör Yaylası’nda bu kültür çeşitliliğini birleştiği yerlerden biridir.

Kafkasör Yaylasını ziyaret edecek olan gezginlerin Temmuz ayını tercih etmesi Kafkasör Festivaline katılabilmeleri açısından önemlidir. Her yıl Temmuz ayının ilk haftası düzenlenen bu etkinlikte matadorsuz boğa güreşi yapılmaktadır.  Türkiye’de boğa güreşi yapılan tek arenanın burada olması ve boğanın Artvin’in simgesi haline gelmesi bu festivale verilen önemi gözler önüne sermektedir. Üç gün süren Kafkasör Festivalinde boğa güreşlerinin yanında halk şairlerinin atışması, yöresel oyunlar özellikle Atabarı oyunu sergilenmektedir. Yöresel tatları da deneyebileceğiniz yeşilin içindeki bu güzel festivale katılmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Artvin Kafkasor Yaylasi 1

Doğa sever gezginlerin uğrak noktası olan Kafkasör Yaylasında konaklamak için camping alanı bulunmaktadır. Ayrıca güzel manzaralı Koliva Otel ile ulaşım rahatlığı yaşayacağınız Artvin Apart Hotel ziyaretçilerin sık tercih ettiği yerlerdir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir