Aşık Veysel Müzesi ve Mezarı

Asıl adı Veysel Şatıroğlu olan ve Aşık Veysel adıyla bilinen halk ozanının mezarı ve müzesi Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan Köyü’ndedir.

25 Ekim 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelen Aşık Veysel, hem hayatı hem de oldukça önemli eserleriyle en başarılı Türk ozanlarından biri olmuştur. Aşık Veysel’in yaşadığı ev, 1979 yılında kamulaştırılarak müze haline çevrilmiştir.

Eserlerinde ustalıkla yalın bir şekilde kullanan Aşık Veysel, 78 yaşında 21 Mart 1973 tarihinde Sivas Şarkışla’da hayata gözlerini yummuştur.

Aşık Veysel’in Hayatı

Asik Veysel Satiroglu

1984 yılında dünyaya gelen Aşık Veysel, gözlerinin görmemesiyle bilinmektedir. O dönümde köyde yaygınlaşan çiçek hastalığı nedeniyle Aşık Veysel’in iki kız kardeşi ölmüştür. Veysel de aynı hastalıktan dolayı 7 yaşındayken iki gözünü birden kaybetmiştir.

Daha sonra çiftçi olan babasının oyalanması için Aşık Veysel’e aldığı bağlama, onun hayatında önemli bir dönüm noktası olmuştur. Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Veysel Şatıroğlu, bir dönem ülkeyi dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı görevi yapmıştır. 1965 yılında özel bir kanun çıkartılarak kendisine maaş bağlanmıştır. 1970’li yıllarda ise Selda Bağcan, Gülden Karaböcek ve Fikret Kızılok gibi önemli müzisyenler onun deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Aşık Veysel, akciğer kanserine yakalanarak 21 Mart 1973 tarihinde Şarkışla’da vefat etmiştir.

Aşık Veysel Mezar Vasiyeti ve Mezar Taşı

Aşık Veysel, verdiği bir röportajda mezar taşı vasiyetini açıklıyor. Videosu da bulunan bu açıklamada Aşık Veysel şunları söylüyor:

”Mezarıma taş koymayın, beton dökmeyin. Ben öldükten sonra; üzerimde otlar bitsin, çiçekler açsın. Taş kapatır, çimento kapatır, hiç kimse istifade edemez benim toprağım da milletime hizmet etsin. Oradaki biten otlardan koyun yesin; et olsun, kuzu yesin; süt olsun, arı yesin; bal olsun.”

Aşık Veysel’in Mezarı

Asik Veysel Mezari Mezar Tasi

Aşık Veysel’in mezarı, Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan Köyü’ndedir. Aşık Veysel’in ölüm yıl dönümü olan 21 Mart tarihinde, her yıl mezarı başında anma törenleri düzenlenmektedir. Anma törenlerine ilçenin vali, kaymakam ve milletvekilleri de katılmaktadır.

Aşık Veysel Müzesi

Asik Veysel Muze Evi

Aşık Veysel’in ölmeden önce Sivrialan Köyü’nde kullandığı ev, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Veysel’in evi, 1979 yılında kamulaştırıldıktan sonra 1982 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzede Aşık Veysel’in kişisel eşyaları, fotoğrafları, şiirleri ve onunla ilgili eserler yer almaktadır. Müzede ayrıca Veysel’in balmumundan yapılmış bir heykeli de bulunmaktadır.

Veysel’in müze evi, uzun yıllar bakımsız kaldıktan sonra 2012 yılında uluslararası bir proje ile tekrar düzenlenmiştir. Yenilenen sergi alanları, daha modern bir görüntüye kavuşmuştur.

Aşık Veysel, “ben zaten gözlerimden mahrumum… bütün hislerim kulaklarımda… şehirde o gürültüler kulağımı kapatıyor…” diyerek doğduğu köye dönmüş ve burada hayata veda etmiştir. Ozanın anısını yaşatmak için kurulan müze, her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca her yıl Temmuz ayında burada anma törenleri düzenlenmekte ve ”Aşık Veysel Aşıklar Bayramı” isimli bir festival organize edilmektedir.

Aşık Veysel Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Asik Veysel Muzesi

Sivas Aşık Veysel Müzesi’ne ziyaretler haftanın her günü 08:00’de başlamaktadır. Müzeyi saat 17:00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

Müzenin giriş ücreti bulunmamaktadır. Müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Aşık Veysel’in Mezarı ve Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Aşık Veysel’in mezarının ve müzesinin bulunduğu Sivrialan Köyü; Sivas şehir merkezine 78 kilometre, Şarkışla ilçe merkezine ise 34 kilometre uzaklıktadır.

Şarkışla ilçesine hem demiryolu ile hem de karayolu ile ulaşmak mümkündür. Şarkışla ilçesinden sadece özel araç ile köy gidilebilmekte ve köy yolu kullanılmaktadır. Aşık Veysel’in mezarı, köyün hemen karşısında tepede yer almaktadır. Aşık Veysel Müzesi ise köy merkezindedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir