Sivas Kangal Balıklı Kaplıca

Yavrularım yaşlılıktan olsa gerek son zamanlarda ağrılarım çok arttı. Ben de hem gezmek hem de şifa bulmak için Sivas’ın şu çok bilinen şifalı balıklarını ziyarete gittim. Sizlere de burayı anlatayım dedim.

Balıklı Çermik veya Yılanlı Çermik adıyla anılan Sivas’ın şifalı kaplıcası, Sivas il merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Kangal ilçesi sınırları içerisinde yer alan kaplıca, ilçe merkezinin 13 kilometre kuzeydoğusundaki Haman Deresi’nin (Topardıç Deresi) oluşturduğu vadide bulunmaktadır. Balıklı kaplıcanın bulunduğu bu vadinin güney tarafına doğru gidildikçe, başka kaynak kaplıcalarına da rastlanmaktadır. Fakat bizim asıl görmemiz gereken yer, Kangal ilçesine bağlı Kalkım Köyü’nde bulunan Kalkım Kaplıcası’dır. Bu Kaynak suyunda da, Kangal Balıklı Kaplıcada yaşayan aynı tür balıklara rastlanmaktadır Sivas il sınırlarında bulunan Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Göl, 1940 yılından beri yerel halkın şifa bulduğu bir kaynak. Bu kaplıca gencinden yaşlısına kadar birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Sadece kaplıca olmasının dışında, doğal güzellikleri de görülmeye değer. Konaklama için 1966 yılında dört adet havuz ve iki katlı bir motel ile hizmete açılmıştır. Günümüzde ise otel, havuz, özel banyo, lokanta, market ve çay bahçesi hizmet vermektedir. Bunu tercih edebilirsiniz veya ilçede anlaşabileceğiniz bir ailenin evine misafir olabilirsiniz.

Sivas Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas Kangal Balıklı Kaplıca’ya Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Sivas iline vardıktan sonra Malatya yolu üzerinden devam ederken, Kangal ilçesine ait Kalkım Köyü tabelalarını takip ederek gidebilirsiniz. Özel aracınız yoksa otobüs terminalinden direkt olarak Kangal Balıklı Kaplıca’ya kadar götüren araçlar da mevcuttur. Diğer bir seçenek olarak ise otobüs terminalinin arkasında bulunan belediye araçlarıyla da ulaşım kaplıcanın içine kadar sağlanmaktadır. Biraz daha egzotik bir yolculuk yapmak isterseniz trenle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren garı şehir merkezinde olduğundan her yerden gelen otobüsler tren garının önünden geçmektedir. Tren garından Malatya yönüne giden trenlerden birine bindiğiniz taktirde Kangal ilçesine gidebilirsiniz. Daha sonra buradan ilçe içinde dolmuş veya otobüslerle de Çermik’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum