Atina Gezilecek Yerler

Eski Yunan medeniyetinin merkezi, günümüzdeki Yunanistan’ın başkenti Atina, gezilecek yerleriyle öne çıkan bir şehirdir. Etrafı dağlarla çevrili olan Atina’da Pire Limanı bulunmaktadır.

Yaklaşık 4 milyonluk nüfusu ile Yunanistan’ın en büyük şehri olan Atina, modern ve kozmopolit bir yapıya sahiptir. Antik çağlarda önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan şehrin adı, savaş tanrıçası Athena’dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan şehir, turistik açıdan oldukça çeşitli gezi yerlerine sahiptir.

Türkiye’nin Ege kıyıları ile benzer bir iklime sahip olan Atina, tarih turizmi ile ziyaretçilerini cezbetmektedir. ”Kitaplardan gördüklerinizi gerçekten görmeye hazır mısınız?” sloganını eşliğinde Atina’nın tarihine tanıklık edebilirsiniz.

Atina, özellikle Eski Yunan eserleri açısından oldukça zengindir. Şehrin tarihi dokusunu sokaklarda gezerken hissedebileceğiniz gibi, tarihi yerleri de gezerek vakit geçirebilirsiniz.

Atina Akropolisi

Atina Akropolisi

Atina şehrinin üzerindeki yüksek bir kayalık alanda bulunan Atina Akropolisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan oldukça önemli bir gezilecek yerdir.

”Yukarda bulunan şehir” anlamını taşıyan Akropolis, Atina’nın birçok fotoğrafında dikkati çeken bir detay. Bu noktadan bütün Atina şehrini görmeniz mümkün.

Savaş zamanında avantajlı bir noktada olması için bu şekilde bir yere kurulan Akropolis’in tarihi M.Ö. 3.000 yılına kadar uzanıyor. Antik kentin etrafında büyük küçük birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Burada bulunan Parthenon, antik kentin en büyük yapısı durumundadır. Propylaia, bölgeye girerken geçeceğiniz büyük kapıdır. Kadın figürlü Karyatid heykeleri olan bina Erekhtheion, yol üzerinde denk geleceğiniz tiyatro ise Herodes Atticus Tiyatrosu’dur.

Antik Agora

Atina Agora

Eski Atina olarak bilinen Antik Agora, Akropolis Antik Kenti’nin kuzeybatısından yer alan bir açık hava müzesidir. Antik Agora’nın içerisinde çok sayıda sütun, heykel ve taş bulunmaktadır. Açık hava müzesinin en dikkat çeken eseri ise Hephaestus Tapınağı’dır.

Panathinaiko Stadyumu

Atina Panathinaiko Stadyumu

Dünyada ilk olimpiyat oyunlarının yapıldığı yer olarak bilinen Panathinaiko Stadyumu, Atina’da kesinlikle görmeniz gereken tarihi yapılardandır. Güzel mermerli anlamına Panathinaiko Stadyumu, 1896 yılında Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Alanındaki en eski yapılardan biri olan stadyum, tamamen beyaz mermerden yapılmıştır. 1906 yılında düzenlenen Ara Olimpiyatları’nın ana stadyumu olan Panathinaiko, 2004 yılındaki Yaz Olimpiyatları’nda ise okuçuluk müsabakalarına ev sahipliği yapmıştır.

Antik dönemde inşa edilen Panathinaiko Stadyumu’nda Tanrıça Athena’yı onurlandırmak için Panethenaik Oyunları düzenlenmiştir. Atinalı Lycurgus tarafından M.Ö. 329 yılında mermer kullanılarak yenilenen stadyum, M.S. 140 yılında Herodos Atticus tarafından yenilemiştir ve 50.000 kişi kapasitesine ulaşmıştır.

Zeus Tapınağı

Atina Zeus Tapinagi

Atina’da mutlaka gezmeniz gereken turistik eserlerin başında gelen Zeus Tapınağı, Yunanistan’ın en büyük tapınağı durumundadır. Zeus Olympias veya Zeus Olimpus Tapınağı olarak da adlandırılan bu eserin yapımına M.Ö. 6.yüzyılda başlanmış ve Hadrian tarafından tamamlanmıştır.

108 metre uzunluğa ve 43 metre uzunluğa sahip olan antik dünyanın en büyük tapınağı, yapıldığı dönemde 108 tane sütunla çevriliyken günümüzde sadece 15 sütun bulunmaktadır. Panathenaiko Olimpik Stadyumu’nun yanında bulunan Zeus Tapınağı’nda Zeus ve Hadrian heykelleri de bulunmaktadır.

Plaka

Atina Plaka

Akropolis’in eteklerinde yer alan Plaka, Monastraki Meydanı ile Sintagma Meydanı’nın tam ortasındadır. Atina şehrinin eski yerleşim merkezlerinden biri olan Plaka semti, dar sokakları ve tarihi evleri ile ünlüdür. Türkiye’deki Ege kasabalarına oldukça benzeyen Plaka semti, aynı zamanda Yunanistan’ın ünlü tavernalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Uzun ince Plaka sokaklarında kafeler, tavernalar ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Akşamları canlı müzik eşliğinde yerel şarkıların söylendiği mekanlarda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina Ulusal Arkeoloji Muzesi

Eski Yunan eserleri konusunda Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunan Uygarlığı’nın Neolitik dönemden Roma Çağı’na uzanan geniş bir koleksiyonuna sahiptir. 1866-1889 arasında tamamlanan müze yapısı 1925-1939 arasında genişletilmiştir. İki katlı müze binası, toplamda 48 odadan oluşmaktadır.

Yunanistan’ın çeşitli yerlerindeki kazılardan elde edilmiş olan heykel, tunç eşya, çanak, çömlek, takı ve çeşitli aletlerin sergilen müzede Helenistik dönemden Delos Antik Kenti’nde bulunmuş olan Galyalı Savaşlı ve Olimpiya’daki kazılarda bulunmuş Boksör heykeli dikkat çekicidir. Ayrıca Yunan sanatının yanı sıra Avrupa’daki dördüncü en önemli Mısır sergisi burada görülebilir.

Sintagma Meydanı

Atina Sintagma Meydani

Atina’da gezilmesi gereken yerlerden biri olan Sintagma Meydanı, 1843 yılında yaşanan bir ayaklamanmada Yunan Kralı Otto’nun yetkilerini kısıtlayan bir olayın simgesidir. Sintagman kelimesi, Anayasa anlamına gelmektedir.

2010 yılından beri Yunanistan’da yaşanan kitle gösterilerin merkezi olan Sintagma Meydanı, mermer merdivenler aracılığı ile Amalias Caddesi’ne doğru uzanmaktadır. Meydanda Sintagma Metro İstasyonu bulunmaktadır. Parkın her iki tarafından yeşil alanlar bulunmaktadır. Yunan Parlamentosu, bu meydanın doğu kısmındadır. Parlamentonun önündeki meçhul asker anıtı önünde bekleyen Efsun askerlerinin kendine has ritüelleriyle adeta bir şov havasında gerçekleştirdikleri nöbet değişimi, ülkeye gelen turistler için çekim noktasıdır. Parlamentonun çevresindeki Ulusal Bahçeler adlı yeşil alan da halkın ziyaretine açıktır.

Monastiraki Meydanı

Atina Monastiraki Meydani

Atina’da Sintagma Meydanı ile birlikte şehrin önemli noktalarından biri olan Monastiraki Meydanı , Akropolis Antik Kenti’ni gören tarihi bir meydandır. Renkli zemin taşları ve ilgi çeken tavernalarıyla Atina’nın turist çeken yerlerinden biri olan Monastiraki Meydanı, metroyla ulaşımın olması ve Plaka, Akropolis gibi turistik yerlerin ziyaret başlangıcında yer alması nedeniyle hem yerli halk hem de ülkeye gelen turistlerin sıkça uğradığı bir yerdir.

Geleneksel Yunan yemeklerini tadına bakabileceğiniz ve canlı müzik eşliğinde oturabileceğiniz birçok mekan, bu meydanda ve çevresinde yer almaktadır.

Akropolis Müzesi

Atina Akropolis Muzesi

Mimar Bernard Tschumi inşa edilen Akropolis Müzesi, Atina’da görmeniz gereken müzelerden biridir. Akropolis Antik Kenti’nde çıkartılan arkeolojik eserlerin sergilendiği müze, Dionysíou Areopagítou Sokağı’ndadır.

Daha sonra modern bir şekilde yeniden inşa edilen müzenin inşaatı, Selanik Aristoteles Üniversitesi’nden Arkeoloji Profesörü Dimitrios Pandermalis tarafından organize edilmiştir.

Ermou Caddesi

Atina Ermou Caddesi

Sintagma Meydanı’ndan başlayarak Monstraki Meydanı’ndan geçen ve Keramikos Antik Bölgesi civarında sona eren Ermou Caddesi, başkent Atina’nın en işlek ve turistik caddelerinden biridir.

İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzetebileceğiniz Ermou Caddesi, kafeler ve ünlü markalarla dolu bir yerdir. Araç trafiğine kapalı olan cadde, alışveriş yapmak isteyenlerin Atina’da tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Atina Ulusal Bahçesi

Atina Ulusal Bahcesi

1838 yılında Kraliçe Amalina tarafından görevlendirilen bilimsel tarım uzmanı Frederick Schmidt tarafından Atina’nın ortasına kurulan Ulusal Bahçe, günümüzde şehirde görülmesi gereken yerlerden biridir. Ulusal Bahçe, Atina’nın milli parkı olarak da adlandırılmaktadır.

Atina Ulusal Bahçesi’nde 500’den fazla hayvan ve bitki çeşidi bulunmaktadır. Rehber eşliğinde gezebileceğiniz bahçenin yakınlarında Hadrian Kemeri, Zeus Tapınağı, Parlamento Binası, Olimpiyat Stadyumu ve Başkanlık Köşkü gibi yapılar bulunmaktadır.

Kolonaki

Atina Kolonaki

Lycabettus Tepesi’nin eteklerinde yer alan Kolonaki, Atina’nın zengin semtlerinden biridir. Kolonaki’nin anlamı, küçük sütun anlamnıa gelmektedir ve semtte henüz yerleşimin olmadığı zamanlarda buranın meydanın ulunan iki metrelik sütundan gelmektedir.

Atina’nın kaliteli restoranlarını ve kafelerini, Kolonaki setinde bulabilirsiniz. Çeşitli müze ve sanat galerinin yer aldığı semtten Lycabettus Tepesi’ne yürüyerek veya fünikülerle çıkmanız mümkündür.

Anafiotika

Atina Anafiotika

Atina’nın içinde yer alan Anafiotika, Akropolis Antik Kenti’nin bulunduğu tepenin eteklerine inşa edilmiş bir bölgenin ismidir. 1841 yılında Anafi Adası’ndan Atina’ya gelen yerlilerin yerleştiği bölge, yerlilerin kendine özgü mimarisi ise beyaz taştan evlerle dolmuş. Bu nedenle burası, Anafi anlıma gelen Anafiotika Mahallesi olarak adlandırılmış.

Lycabettus Tepesi

Atina Lycabettus Tepesi

Atina şehrinin manzarasını izlemek için en güzel nokta olan Lycabettus, kalker kayalık bir tepedir ve Kurtlar Dağı olarak da bilinmektedir. Antik dönemde yerleşim yeri olmamış olan tepe, Hill ve Kolonaki bölgelerinin üzerinde yükselmektedir.

Lycabettus kelimesinin Ortodoks Kilisesine göre kelime anlamı, temiz pazartesidir. Atinalılar bu tepeye genellikle uçurtma uçurtmak için gelmektedir. Günümüzde turistler için hizmet veren bir restoran, bu tepede bulunmaktadır. Atina manzarasında yemek yemenin ise fiyatı biraz fazla olmaktadır. Bölge, yerliler tarafından Lykavitos olarak adlandırılmaktadır. Atina’ya giden gezgin kadın Günsel, bölgenin Lykavitos olarak isimlendirildiğini eklememizi istedi.

Atina Gezilecek Yerler Videosu:

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir