Santorini Adası Gezilecek Yerler

Yunan Adaları’nı internette arattığımız zaman karşımıza çıkan görsellerin bir çoğu, Santorini Adası’na aittir. Santoron Adası olarak da adlandırılan Santorini Adası, Ege Denizi’nde yer alan Yunan Adaları’ndan bir tanesidir.

Santorini Adası’na Nasıl Gidilir ? Başlıklı yazımızı okuyarak adaya uçakla ve feribot ile nasıl ulaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

Santorini Adası’nın tepeleri üzerine kurulan kasabalar, ziyaretçilere oldukça güzel yamaç manzaraları sunuyor. Turizm açısından son derece popüler olan Santorini Adası’nda oteller, moteller, restoranlar, barlar ve dükkanlar bulunuyor.

2 günde gezilebilecek büyüklükte olan Santorini, dik yokuşlarla dolu yollara sahip. Bu nedenle adada bazı yerlerde teleferik ve eşekler ile ulaşım sağlanıyor. Ayrıca adanın gezilecek noktalarına ulaşım sağlamak için araba, ATV ve motorsiklet kiralayabiliyorsunuz. Araç kiralama fiyatları ortalama 35 €’dan başlıyor. Araba veya motor kiralamak istemezseniz, adadaki otobüs ağını kullanarak yine bir çok noktaya gidebilirsiniz.

Volkanik bir ada olan Santorini’nin bir kısmı sular altında kalmıştır. Hatta efsanevi kayıp şehir ”Atlantis”in burada olduğunu söyleyenler de vardır. Adanın su üzerinde kalan kısımları ise uçurumlardan oluşmuştur ve yerleşim yerleri de bu uçurumlara kurulmuştur. Fotoğraflarını sıkça gördüğümüz denize bakan bir veya iki katlı, beyaz boyalı, mavi kapılı ve penceleri evlerine bakarken, kendinizi bir tabloya bakarmış gibi hissedebilirsiniz.

Santorini Adası Panoramik

Santorini Adası Gezilecek Yerler

Santorini Adası’nda iki ana yerleşim yeri bulunmaktadır. Bunlar Fira ve Oia’dır.

Fira, Santorini Adası’nın merkezi konumundadır ve asıl yerleşim burada toplanmıştır. Fira’dan adanın her noktasına ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca adaya gelen gemiler ve tekneler, Fira Limanı’na yanaşmaktadır.

Fira Limanı’na vardıktan sonra yukarıda bulunan yerleşim yerine çıkmak için üç farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Teleferik ile birkaç dakika içinde yukarıya çıkmanız mümkündür. Teleferik ücreti, kişi başı 4 € civarındadır. Daha farklı bir ulaşım alternatifi ise eşeklerdir. 5 € olan eşek ücretini ödeyerek, yürüyüş yolu boyunca eşek üstünde yukarıya çıkabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise dik basamaklardan oluşan bedava ama yorucu bir tırmanıştır.

Fira’da 3-5 saatinizi ayırarak gezebileceğiniz turistik yerler bulunmaktadır. Hediyelik eşya dükkanları, Santorini şarapları, zeytinyağları, sabunları ve diğer dükkanları bulabilirsiniz. Fira’da restoranlar, tavernalar, moteller ve oteller bulunmaktadır. Ayrıca Fira’nın müzesi ve kilisesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Adayı dolaşmaya buradan başladıktan sonra diğer bölgelere gitmek için motorsiklet, scooter, ATV ve araba kiralayabilir yada otobüsleri kullanabilirsiniz. ATV kiralama ücreti, günlük 15 € civarındadır.

Santorini Adası Fira

Oia, Santorini Adası’nın diğer büyük yerleşim yeridir. Fira’dan Oia yerleşim yerine geçmek için 2 farklı güzergah bulunmaktadır. Wine Road olarak bilinen yol, biraz uzun olmasına rağmen yol üzerindeki şarap imalathaneleri nedeniyle ilgi çekicidir. Diğer güzergah ise daha kısa ve daha kalabalıktır.

İnternette gördüğümüz Santorini fotoğraflarının bir çoğu, Oia yerleşim yerine aittir. Oia, Kafeleri, hediyelik eşya dükkanları, kiliseleri, otelleri ve muhteşem manzarası ile adanın en ilgi çekici yerlerinden biridir.

Santorini Adası Oia

– Santorini Plajları

Santorini Adası, genel olarak kayalıklardan ve uçurumlardan oluştuğu için denize girmek için tercih edilebilecek çok fazla plaj bulunmuyor. Adada denize girmek için tercih edilen sadece 2-3 plaj bulunmaktadır.

Perissa Plajı, Santori’nin en popüler iki plajından biridir. Perivolos’daki bu plajda beach clublar, kafe, bar ve tavernalar bulunuyor. Eğlence arayanlar için iyi bir tercih noktası olan Perissa Plajı’nın sahilinde sıra sıra dizilmiş şezlong ve şemsiyelerin her biri clublara aittir. İki şezlong ve bir şemsiye için ortalama 7 € civarında ücret ödemek gerekmektedir. Ayrıca sahildeki garsonlar aracılığı ile yiyecek-içecek siparişlerini verebilir ve tüm gün vaktinizi burada geçirebilirsiniz.

Kamari Plajı, adanın diğer bir popüler sahilidir. Fira şehrine yakın bir konumda olan Kamari Plajı, oldukça kabalıktır. Perissa Plajı’na daha sakin bir plaj olan Kamari’de gürültülü müzikler ve beach partileri yoktur.

Kızıl Plaj, kırmızı kumundan dolayı bu adı almıştır. Hem otobüs ile hem de Aktori Limanı’ndan tekneyle ulaşım sağlanabilen plajda şezlong, şemsiye gibi hizmetler sunulmaktadır. Kırmızı kumda güneşlenmeyi ve denize girmeyi deneyimlemek için Red Beach’i tercih edebilirsiniz.

Santorini Plajları

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir