Bati Karadeniz Amasra

Batı Karadeniz Gezilecek Yerler

Sakarya ve Bilecik’in doğusundan başlayarak Kızılırmak Deltası’nın batı kenarlarına kadar uzanan Batı Karadeniz Bölgesi, her geçen gün turizm potansiyelini arttırmaktadır. Ormancılık ve maden ürünleri, bölgenin ekonomisinde geniş yer tutarken son yıllarda özellikle Amasra (Bartın), Safranbolu (Kastamonu) ve Yedi Göller (Bolu) gibi bölgelerin turizmde ön plana çıkmasıyla beraber alternatif bir tatil yeri haline gelmiştir.

Sinop, Kastamonu, Bartın, Karabük, Zonguldak, Bolu ve Düzce ile beraber Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan illerin sayısı 7’dir.

Karadeniz gezilecek yerler listesi, genellikle Doğu Karadeniz’de yoğunlaşsa da son dönemde bölgeye yapılan yatırımlarla Batı Karadeniz turizmi canlanmıştır.

Sinop

Bati Karadeniz Sinop

Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan şehir olan Sinop, hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Coğrafi yapısından dolayı ulaşım imkanları gelişmeyen Sinop’a genellikle Samsun üzerinden gidilmektedir.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Hamsilos Koyu, İnaltı Mağarası ve Tarihi Sinop Cezaevi şehrin en turistik noktalarıdır. Şehirdeki turistik noktalar için Sinop Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kastamonu

Bati Karadeniz Kastamonu

Kış döneminde Kastamonu-Çankırı sınırındaki Ilgaz Kayak Merkezi, Batı Karadeniz’deki işlek turizm yerlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Yaz döneminde ise Gideros Koyu başta olmak üzere İnebolu ve Cide ilçeleri denize girilecek yerler olarak bölgenin turizmini canlandırmaktadır.

Bartın

Bati Karadeniz Bartin

Hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip olan Bartın, Amasra ilçesinin turizm potansiyelinin oldukça artmasıyla beraber popüler bir yer haline gelmiştir. Bartın denince akla ilk gelen nokta, Amasra ilçesidir. İlçe hakkında detaylı bilgi almak için Amasra Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karabük

Bati Karadeniz Karabuk

Bartın ilinin Amasra ile ön plana çıkması gibi Karabük de ilçesi Safranbolu ile ön plana çıkmaktadır. Safranbolu gezilecek yerler listesi, oldukça kalabalıktır ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Karabük’ün bir başka öne çıkan turizm olayı ise yemyeşil doğasıdır. Denize kıyısı olmadığı için plajı bulunmayan Karabük, Yenice Ormanları‘nın eşsiz güzelliği sayesinde doğa severlerin akınına uğramaktadır.

Zonguldak

Bati Karadeniz Zonguldak

Ekonomisinin çok büyük bir kısmını maden ocaklarından karşılayan Zonguldak, turizm atılımlarıyla birlikte ülke çapında adından söz ettirmeye başlamıştır. Şehirdeki turistik noktaları Zonguldak Gezilecek Yerler başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

M.Ö. 2.500 yıllarına kadar dayanan Zonguldak tarihi, günümüzde bir turizm değeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tieion Antik Kenti, Filyos Kalesi, Halil Paşa Konağı, Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Kapuz Plajı, Gökgöl Mağarası, Fetih Çınarları, Cehennemağzı Mağaraları ve Kızılcapınar Baraj Gölü Zonguldak’ta gezilecek turistik yerlerdendir.

Bolu

Bati Karadeniz Bolu

Yemyeşil doğasıyla ünlü Bolu’da ilk akla gelen turizm yerleri Abant Gölü ve Yedigöller Milli Parkı‘dır. Ilgaz Kayak Merkezi’yle beraber Batı Karadeniz’in bir diğer önemli kış turizmi merkezi olan Kartalkaya Kayak Merkezi de burada bulunmaktadır.

Aşçılarıyla ünlü Mengen ilçesi ve tavuk tesisleriyle ünlü Mudurnu ilçesi de Bolu’nun turizm değerlerindendir.

Düzce

Bati Karadeniz Duzce

Yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Düzce, Batı Karadeniz Bölgesi’nin deniz kıyısında yer almaktadır. Ceneviz Kalesi Plajı başta olmak üzere şehirde hem denize girmek için uygun yerler hem de Kurugöl Kanyonu, Samandere Şelalesi gibi doğal güzellikler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.