Bayburt Saat Kulesi

Bayburt Saat Kulesi, Bayburt il merkezinde 1924 yılında Ekim ayının 29’unda, yani Cumhuriyet’in ilanından tam 1 yıl sonra hizmete sunulan saat kulesidir.

Bayburt şehir merkezindeki Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Yıldırım Çayı’nın hemen yanında yer alan Saat Kulesi, Bayburt’ta görülecek yerlerden biridir.

Milli Mücadele esnasında ayrı yerlerde taarruzda bulunan Bayburtlu askerlerin o anda bulundukları bölgelerde gördükleri saat kulelerinden esinlenerek inşası gerçekleştirilmiş olan Bayburt Saat Kulesi, çoğu yerde, birçok kaynakta Rizeli İbrahim Usta tarafından inşa edildiği iddaasıyla karşılaşılsa da halkın bu konuda şikayetçi olduğu bariz bir şekilde görülmektedir. Rizelilerin ahşap mimariler konusunda daha becerikli olduğu görüşünü savunan Bayburtlular, taşçılık işçiliğiyle ünlü olan Taşçılar Köyü’nden Muhiddin ve Bekir Usta tarafından Bayburt Saat Kulesi’nin yapıldığı iddia edilmektedir. Bazı kaynaklara göreyse Muhiddin Usta tarafından başlanıp Rizeli İbrahim Usta tarafından inşanın bitirildiği ve saat kulesinin halka arz edilecek konuma getirildiği yazmaktadır.

Bayburt Saat Kulesi’nin saati İsviçre’den özel olarak getirtilmiştir ve hala çalışır vaziyettedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.