Bialowieza Ormanı Polonya

Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Białowieża Ormanı, Polonya ile Belarus (Beyaz Rusya) ülkelerinin ortasında bulunmaktadır.

Geçmişi M.Ö. 8000’li yıllara kadar dayanan orman, 1979 yılında hem Polonya hem de Belarus adına UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Ortalama 900 farklı bitki türüne ev sahipliği yapan orman, Avrupa’daki biyolojik çeşitlilik adına oldukça önemli bir konumdadır. Bununla birlikte 1929 senesinde bölgeye hayvan parkı kurularak, doğal bir yaşam alanı oluşturulmuştur.

142 bin hektarlık geniş bir alana yayılan Bialowieza Ormanlarında Avrupa bizonu, vaşak ve kurt gibi 59 memeli hayvan türü yaşamaktadır. Bölgedeki kuş türleri ise 250 civarındadır. Avrupa bizonunun son yaşam alanı olan ormanlar, bu anlamda da son derece değerlidir.

Bialowieza Ormani Polonya

Son günlerde Bialowieza Ormanı ile ilgili ağaç kesme haberleri artmaktadır. Basına yansıyan olaylarda, zaman zaman burada uygulanan ağaç kesme eylemi, AB tarafından ciddi şekilde uyarılmıştır. Avrupa Komisyonu, Polonya’nın bölgede ağaç kesmemesi için ciddi uyarılarda bulunmuştur.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir