Bilecik Pelitözü Göleti

Bilecik’te gezilecek yerler ile ilgili Şeyh Edebali Türbesi‘ni yazdıktan sonra bu şehirle ilgili ikinci gezi yazımı Pelitözü Gölü’ne ayırdım çocuklarım.

Bilecik’te gezilecek yerlerden biri olan Pelitözü, farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Burası için Pelitözü Göleti, Pelitözü Gölpark veya Pelitözü Gölü isimlerini duyabilirsiniz.

Bilecik şehir merkezine yaklaşık 6-7 kilometre uzaklıkta bulunan Pelitözü, şehre yakın konumu ve geniş bir yeşil alana sahip olması nedeniyle Bilecik’te yaşayanların sıkça gittiği bir yerdir. Ayrıca bölgenin turizm değerinin yükselmesinde başarılı çevre düzenlemesi ve Pelitözü Gölü çevresinde yapılacak aktivitelerin çok olması da etkili olmuştur.

Etrafı çam ağaçlarıyla dolu olan ve 213 hektarlık bir alanı Pelitözü Göleti, sulama amacı ile yapay olarak oluşturulmuştur. Hafta sonların oldukça kalabalık olan göl çevresinde; Yörük çadırı, çay bahçeleri, gözleme evi, mangal alanları, banklar, kiralık bisikletler ve deniz bisikletleri bulunmaktadır.

Bilecik Pelitözü Göleti
Bilecik Pelitözü Göleti

Pelitözü Gölpark Subaşı Cafe Restaurant

Bilecik’in en güzel restorantlarından biri, Pelitözü Gölpark’ta bulunuyor. Subaşı Cafe Restaurant, gölet yüzeyine kurulan platformu ile buraya gelen ziyaretçilere hizmet veriyor. Özellikle Ramazan ayında farklı iftar menüleri ile Bileciklilerin sıkça tercih ettiği Subaşı Restoran’da kilo ile köfte, ızgara et ve tavuk çeşitlerinin yanı sıra özellikle hafta sonlarında kahvaltı menüleri tercih ediliyor.

Bilecik Göleti kenarında düğün veya doğum günü gibi özel organizasyonlar için de Subaşı’nı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Pelitözü Göleti kenarında Yeldeğirmeni Cafe, Kısmet Cafe, Yörük Çadırı Restoran ve Cmr Cafe gibi farklı işletmeler de hizmet vermektedir.

Bilecik Subaşı Cafe Restaurant
Pelitözü Gölpark Subaşı Cafe

Bilecik Pelitözü Gölü’ne Nasıl Gidilir? Nerede?

Bilecik Otogarı ile Pelitözü Göleti arasında 6 kilometre mesafe bulunmaktadır. Bilecik şehir merkezinden Bilecik-Bursa karayolu üzerinden sola saparak yaklaşık 2 kilometrelik yolculuk ile gölete ulaşabilirsiniz. Otogar tarafından gidecek olanlar ise Çakırpınar Köy Yolu Sokak’ı kullanarak gölete ulaşabilir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum