Booking Turkiye

Booking Sitesi Kapatıldı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan dava sonucunda, 225’ten fazla ülkede faaliyet gösteren Booking.com sitesinin Türkiye’de faaliyetleri durduruldu. Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılan Booking sitesi, kullanıcılarına uygun fiyatlı otel ve pansiyon seçenekleri sunmaktaydı.

Gerekçe: ”Haksız Rekabet”

Sitenin kapanmasını ”seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet” olarak duyuran TÜRSAB, tatilciler tarafından eleştirilen odağı oldu. Bilindiği gibi Booking.com sitesi, Türkiye’den birçok işletmeyi sitesinde listeliyor ve bu işletmelere çok sayıda konaklama yapacak olan turist gönderiyordu.

Söz konusu mahkeme kararıyla beraber 30 Mart 2017 tarihinde Booking.com’daki Türkiye tesisleri kaldırıldı. Booking.com’u Türkiye’de kullanan kişi sayısı ocak ayında aylık bazda 1 milyon 806 bin 349 kişi. TÜRSAB’ın davacı olduğu dosyanın, İstanbul Ticaret Mahkemesi’ndeki bir sonraki duruşması 14 Haziran’da görülecek.

Booking’den Açıklama

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Booking.com karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini belirtti.

Açıklamada, “Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz” denildi.

Ayrıca, Booking.com’un 13.000 Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.

Daha Önce Ceza Verilmişti

Booking.com sitesi, 2017 yılının Ocak ayında Rekabet Kurulu tarafından “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in ilgili maddesinin hükümleri uyarınca 2 milyon 543 bin 992,85 lira idari para cezasına çarptırılmıştı. Bu haberi Türkiye’den Booking’e Ceza başlığı ile sitemizde bulabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir