Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale il merkezi Barbaros Mahallesinde yer alan Arkeoloji Müzesinin tam açılış yılı 1984’tür. Fakat arkeoloji alanında yapılan çalışmalar Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1936 yılında başlatılmıştır.

Çanakkale Arkeoloji müzesinde bu gün 12 binden fazla tarihi eser sergilenmektedir. Altı bölümden oluşan büyük müzede salonlar kronolojik sıraya göre bölümlere ayrılmıştır.

İlk salon Truva kentine ait eserlerin sergilendiği Troia Salonudur. Bu salondaki seramik sanatının en ince en zarif örneklerini incelerken kendinizi Assos salonunda bulacaksınız. Bu salonda eski mezarlardan çıkarılan eserler sergilenmektedir. Dini inanış ve ritüellerin tarihi gelişimi hakkında bilgi sahibi olacağınız salon müzenin en ilginç bölümlerinden biridir.

Üçüncü salon Dardanos Tümülüsünün sergilendiği Dardanos Tümülüsü Salonudur. Ayrıca bu salonda Dardanos kentine ait pek çok eşyada ziyaretçilerle buluşmaktadır.

Canakkale Arkeoloji Muzesi 1

Arkeoloji müzesinin diğer salonlarında Çanakkale ve çevre bölgelerden çıkarılan sikke ve etnograf eserleri sergilenmektedir.

Yaz-kış her gün açık olan Arkeoloji müzesi Çanakkale ziyaretinde gezginlerin en çok vakit geçirdiği yerlerden biridir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir