Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin türkülerin konu olan Aynalı Çarşı 1890 yılında Çanakkale’nin önde gelen Musevilerinden Eliyau Hallio tarafından yaptırılmış kapalı çarşıdır.

Aynalı Çarşı adının zannedilenin aksine içerisinde aynalar bulunmasından almamaktadır. Eskiden çarşı içerisinde atlar için süs ve koşum eşyalarının yapıldığı dükkanlar bulunmakta ve bu dükkanlarda adın ayna denilen at gözlükleri de çok fazla üretilmekteydi. Aynalı Çarşı adının bu ayna adı verilen at gözlüklerinden almaktadır.

Aynalı Çarşı 1915 yılında yapılan Gelibolu çıkartmasında büyük hasar görmüş ve 1918’den 1921 yılına kadar İngilizler tarafından ahır olarak kullanılmıştır. Uzun yıllar yıkık olarak beklemiş olan çarşı daha sonraları onarılmış ve içerisine 14 dükkan yapılmıştır.

Aynalı Çarşı bu günkü görünümünü 1967 yılında Sadi Fenercigil tarafından yürütülen temizleme ve onarım çalışması sonucu kazanmıştır.

Canakkale Aynali Carsi 1

Aynalı Çarşı’nın girişinde kapının üzerinde bir de kitaba bulunmaktadır. İbranice yazılmış kitabenin çevirisi:

Adaletliliği ile tanınan Sultan Gazi İkinci Abdülhamid Efendimiz Hazretleri’nin lütuf ve sahip çıkmalarıyla… Kendilerine bağlı Musevi uyruğundan Eliyau Hallio kullarının çabaları ile yaptırılmış ve gönülce yer tutacak çarşıdır. Yıl Hicri Muharrem 1307 (1889)

Çanakkale’ye yolu düşen herkesin mutlaka görüp tarih kokan havasını soluması gereken Aynalı Çarşı otantik ortamı ve dükkanları ile eski çarşı geleneğini hala yaşatan güzide yerlerden biridir. Çanakkale şehir merkezinde yer alan Aynalı Çarşı her gün sabah 8 buçuktan akşam 10’a kadar ziyaretçilerini kabul etmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir