Cennet ve Cehennem Obrukları, Mersin

Mersin’de gezilecek yerler arasında yer alan en önemli alanlardan birisi de Silifke ilçesinin Narlıkuyu bölgesinde bulunan Cennet Cehennem Obrukları’dır. Cennet ve Çöküntüleri veya Cennet Çöküğü, Cehennem Çukuru da olarak bilinen bu derin mağaralar oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.

Doğal yollarla oluşan Cennet ve Cehennem Obrukları, tarihi değerlere de sahiptir ve Yunan Mitolojisi’nde geçmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze haline getirilen Cennet ve Cehennem Obrukları arasında 80 metre kadar bir mesafe bulunmaktadır.

Cennet Obruğu

Yaklaşık olarak 135 metre derinliği bulunan Cennet Obruğu, Cehennem Çukuru’nun 200 metre kadar güneybatısında bulunmaktadır.Kuzey yamacı oldukça dik olan bu obruk, karstik bir mağarası sistemi içerisinde yer alan bir galerinin tavanının çökmesiyle oluşmuştur.Cennet Çukuru’nun alt kısmında doğru inen bir merdiven bulunmaktadır. Bir çoğu Antik dönemden kalan bu merdivenin 452 basamağı bulunmaktadır. Cennet Obruğu’nun tabanına ulaştıktan sonra yaklaşık 260 metre uzunluğundaki bir mağara ile karşılaşıyorsunuz. Mağaranın girişinde ise küçük bir kilise yer alıyor. Cennet Obruğu’nun alt kısmında yer alan bu kilisenin girişinde yer alan 4 satırlık kitabeden, kilisenin 5.yüzyılda Paulus ismindeki dindar bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmış olduğu belirtilmektedir. Bu kiliseye merdivenlerin 300. basamağında varılmaktadır. Kiliseden aşağıya doğru devam edildiğinde bir mağaraya girilmektedir. Mağaranın sonunda ise yeraltı deresinin sesleri duyulmaktadır.

Cennet Obruğu İniş Merdivenleri
Cennet Obruğu İniş Merdivenleri
CennetObruğuKilise
Cennet Obruğu Kilise
CennetObruğuMağara
Cennet Obruğu Mağara

Cehennem Obruğu

Cennet Obruğu’nun yanında bulunan Cehennem Obruğu, yaklaşık 110 metre derinliğe sahiptir. Cennet Obruğu ile aynı nedenden dolayı karstik yer altı suyunun açmış olduğu mağaranın tavanının çökmesi nedeniyle oluşmuştur. Cennet Obruğu’ndan farklı olaran Cehennem Çukuru’na inilememektedir. Bunun nedeni, kenarlarının iç bükey olması ve Cennet Çukuru’na göre hem daha dar hem de daha dik olmasıdır. Cehennem Obruğu’nun içerisinde sadece özel dağcı ipiyle yada esnek merdiven ile inip çıkmak mümkündür.

Yunan Mitolojisi’ne göre Zeus, alevler saçan yüz başlı ejderha Typhon ile bu noktada savaşmıştır. Typhon’u yenen Zeus, onu Etha Yanardağı’nın altına sonsuza dek mahkum etmeden önce, Cehennem Çukuru’nda bir süre tutsak etmiştir.

CehennemObruğu
Cehennem Obruğu
CennetCehennemHavadan

Cehennem ve Cehennem Obrukları Nerede ? Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Cennet ve Cehennem Mağaraları, Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Silifke Mersin karayolunu kullanarak 20.kilometrede gösterilen tabelayı takip etmeli ve yaklaşık 2 kilometre kadar gitmelisiniz. Cennet ve Cehennem Obrukları, Silifke ilçesin 22 kilometre, Mersin Kız Kalesi’ne ise 7 kilometre uzaklıktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir