Çiftlik Caddesi, Samsun

Asıl adı İstiklal Caddesi olan ama halk arasında Çiftlik Caddesi olarak bilinen yer, Samsun’da gezilecek yerler arasındadır ve şehrin en popüler caddesidir. Samsun’un meşhur Çiftlik Caddesi, İstanbul’daki İstiklal Caddesi‘ni andırmaktadır.

Özellikle şehir dışından Samsun’a gelen ziyaretçilerin ilk ziyaret ettikleri yerlerin başında Çiftlik Caddesi gelmektedir. Yaklaşık 700 metre uzunluğundaki Çiftlik Caddesi’nde Samsun’un meşhur yemeklerinden biri olan Samsun Döneri’ni yiyebileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır. Çiftlik Caddesi, mağazaları ve lokantaları ile Samsun’un en işlek caddelerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.


Çiftlik Caddesi’nin Yeni Hali

2013 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile Çiftlik Caddesi’nin trafiğe kapatılması kararlaştırıldı. Proje öncesinde tek şeritli bir trafik akışı bulunan Cadde, oldukça kalabalıktı ve yoldaki trafik sıkışık halde ilerliyordu.


2014 yılında başlayan Çiftlik Caddesi’nin yeni hali için Çiftlik Cadde AVM adı verildi. Alt ve üst yapı çalışmaları yapılan cadde, trafiğe kapatıldı ve sadece yayaların kullanımı için düzenlendi. Samsun’un gelişmesiyle beraber artan alışveriş merkezleri karşısında hem bölge esnafını korumak hem de çevreyi düzenlemek adına yapılan Çiftlik Cadde AVM ile Çiftlik Caddesi oldukça modern bir görüntüye kavuştu.


Çiftlik Caddesi üzerinde Samsun’un en meşhur dönercileri olan Beyaz Ev, Çalıkuşu ve Hacı gibi döner lokantalarının yanı sıra pek çok dönerci bulunmaktadır. Ayrıca Adidas, Nike, Puma, Sony, Teknosa, Burger King gibi dünyaca ünlü markalarında Çiftlik Caddesi üzerinde dükkanları bulunmaktadır.

Samsun Çiftlik Caddesi

Çiftlik Caddesi Nerede ?

Samsun’un en meşhur caddesi olan Çiftlik (İstiklal) Caddesi, Samsun şehir merkezinin ortasında bulunmaktadır. Merkez ilçe olan İlkadım’da yer alan Çiftlik Caddesi’ne şehir merkezinden ulaşım oldukça kolaydır. Atakum tarafından gelecek olanlar ise Tramvay hattını kullanarak Cumhuriyet Meydanı veya Gar istasyonlarından birinde inebilir ve yukarıya doğru yürüyerek Çiftlik Caddesi’ne ulaşabilir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum