Dalyan Çamur Banyosu, Muğla

Dalyan Çamur Banyoları, Muğla’nın Dalyan bölgesinde turistlerin en çok tercih ettiği aktivitelerin başında gelmektedir. Köyceğiz Gölü ile Dalyan Deltası’nın birleştiği yakın bir noktada bulunan çamur banyosu, Dalyan’a 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Dalyan çamur banyosunun romatizmaya, bel rahatsızlıklarına ve siyatiğe iyi geldiği söylenmektedir. Çamur banyosunun en meşhur olduğu konu ise gençleştirme özelliğidir. Öncelikle bu bilgilerin bilimsel verilere dayanmadığını da söylemekte fayda var. 39 derece olan termal su kükürt, klorür, florür ve radyoaktif gazlar içermektedir.


Burada yer alan çamur vücudun her tarafında sürülmektedir ve yaklaşık yarım saat kadar bekletilmektedir. Çamur kısa sürede kuruyor ve deriyi germesiyle kırışıklıkları azalttığı söyleniyor. Bu nedenle Dalyan çamur banyosu, güzellik çamuru veya güzellik banyosu olarak da adlandırılmaktadır.


Dalyan çamur banyosunda Kleopatra’nın güzellik çamuru banyosu da yaptığı rivayet edilmektedir. Bölgeyi yerli ve yabancı turistler sıklıkla ziyaret etmektedir ve sezonda yüz binden fazla kişi gelmektedir. Bodrdum, Marmaris, Fethiye gibi Ege Bölgesi’nin önemli tatil bölgelerinden düzenlenen mavi yolculuk isimli tekne turları buralara da uğramaktadır.

Dalyan’daki bu çamur banyolarıyla beraber kaplıcalar da son derece önemli ve turistiktir. Bu kaplıcaların isimleri şu şekildedir: Ali Rıza Çavuş Girmesi (Dalyan Çamur Banyosu ), Sultaniye Kaplıcaları, Delibey Girmesi, Gel Girme Kaplıcaları.

Dalyan Çamur Banyosu

Gelgirme Kaplıcası


Gelgirme Kaplıcası olarak adlandırılan yer 90’lı yıllarda yeniden düzenlenmiş bir bölgedir. Bu bölge ”Güzellik Çamuru” olarak anılmaktadır. Gelgirme Kaplıcası’nda 2 noktadan sıcak su çıkmaktadır. Bu su yerlerinden bir tanesi çamur banyosu şeklinde, diğeri ise 20 litrelik bir debisi olan küçük havuz şeklindedir. Çamur temizlendikten sonra diğer kaplıca havuzlarına girilebiliyor.

Rıza Çavuş Girmesi

Bölgede yer alan kaplıcalardan diğeri Rıza Çavuş Girmesi’dir. Tarlaların arasında doğal bir noktada yer alan bölge daha sakin bir kaplıcadır. Kaplıca suyunun göl suyuyla birleştiği yerden doğal çamur çıkmaktadır.

Dalyan Çamur Banyosu Yapan Ünlüler Kimler ?

Dalyan’da tatil yapan hemen hemen herkesin uğradığı bu noktayı pek çok ünlü ziyaret etmiştir.Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bile güzelliğini bu çamur banyosuna borçlu olduğu söylenir. Analu’nun tüm Akdeniz sahillerini gezdiği söylenen Kleopatra, Dalyan’a gelip çamur banyosuna girmiş midir bilemeyiz ama son yıllarda burayı pek çok ünlü ziyaret etmiştir. Bunlardan bazıları şunladır: İngiltere Kraliçesi’nin kız kardeşi Prenses Margreth, Prenses Ann, Basın İmparatoru olarak bilinen Robert Maxwell, Suudi Arabistan Kralı Faht’ın yeğeni ve damadı olan Genelkurmay başkanı Prens Halit Bin Abdullah, İspanya Prensi Felipe De Carlos ile eşi Prenses Alexia, sinema oyuncuları Dustin Hoffman ve Jack Nicholson, şarkıcılar Sting ve David Bowie, Fransa eski cumhurbaşkanı Truoudu, İsmailiye mezhebi lideri Kerim Ağa Han, UEFA Başkanı Johansen, Ürdün Prensi Hasan’ın eşi Sarvath ile kızları ve damadı, Meksikalı tekila kralı Antonio Simon Perez.

Dalyan Çamur Banyosuna Nasıl Gidilir ? Çamur Banyosu Ulaşım

Dalyan’ın en ilgili çekici yerlerinden olan çamur banyolarına gitmek için Dalyan iskelesinden kalkan günlük turlara katılabilirsiniz. Dalyan tekne turlarının ilk uğradığı yer meşhur çamur banyosudur.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum