Denizli Acıpayam Gezilecek Yerler

Denizli’nin Acıpayam ilçesi, gezilecek yerleriyle çok fazla öne çıkmasa da bölgede birkaç turistik yer bulunmaktadır. Antalya-Denizli karayolu üzerinde bulunan Acıpayam ilçesi, coğrafi konum olarak Akdeniz Bölgesi sınırları içerisindedir.

Yüzölçümü bakımından Denizli’nin en büyük ilçesi olan Acıpayam, deniz seviyesinden 885 metre yüksekliktedir. İlçenin, Denizli şehir merkezine uzaklığı 55 kilometredir.

İlçenin tarihi, M.Ö. 2000’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Hititler, M.Ö. 1500 yıllarında bölgede hüküm sürmüşlerdir. Ardından İyonyalılar, Lidayalılar ve Büyük İskender tarafından Makedonya topraklarına katılmıştır. Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu ise bölgede hayli uzun süre hüküm sürmüştür. Beylikler Dönemi’nde Germiyanoğulları’na katılan bölge, Karamanoğulları’nın eline geçtikten sonra Osmanlıların eline geçmiştir.

Keloğlan Mağarası

Denizli Keloglan Magarasi

90’lı yıllara kadar sadece yöre halkının ve çobanların bildiği bir mağara olan Keloğlan Mağarası; Denizli Valiliği ve Doldurgalar Belediyesi’nin çabaları sonucunda turizme kazandırılmıştır.

2003 yılında ziyarete açılan Keloğlan Mağarası, Acıpayam Ovası’nın güneydoğusundaki Dodurgalar Kasabası’nda yer almaktadır. Dodurgalar Belediyesi tarafından işletilen Keloğlan Mağarası içerisinde yaklaşık 145 metre uzunluğunda gezinti yolu bulunmaktadır.

Yazır Camii

Denizli Acipayam Yazir Camii

Acıpayam’ın Yazır Mahallesi’nde bulunan Yazır Camii, tarihi 1801 yılına kadar uzanan tarihi bir yapıdır. Hakkındaki bilgilere kitabesinden ulaşılan yapının kurucusu, Hacı Ömer Efendi’dir.

13. yüzyılda sıkça görülen ve ağaç direkli ibadet mekanı olarak tanımlanan yapılarla benzerlik gösteren Yazır Cami’nin süslemeleri, günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Alacain Mağarası

Denizli Acipayam Alacain Magarasi

Denizli’nin Acıpayam ilçesindeki Alacain Örenyeri, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Bölge, Acıpayam’daki turistik yerler içerisinde henüz bir yatırım yapılmamış olsa da turizm potansiyeli fazla olan bir yerdir.

Oğuz Baba Türbesi

Oguz Baba Turbesi

Denizli bölgesinin fethinde önemli rol oynayanlardan biri olan Oğuz Baba adına inşa edilen türbe, Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bulunmaktadır. 1000’li yıllarda Yesevi Ocağı’nda yetişmiş olan Oğuz Baba, Ahmet Yesevi’nin öğrencilerinden biri olarak Anadolu’nun fethinde önemli rol oynamıştır.

Türbe, Acıpayam’ın Oğuz Mahallesi’nde yer almaktadır.

Acıpayam Çarşı Camii

Acipayam Merkez Carsi Camii

Denizli’nin Acıpayam ilçesinin merkezinde bulunan Çarşı Camii, ilçe halkının büyük desteği ile inşa edilmiştir. Acıpayam’ın sembollerinden biri olan bu büyük caminin Ege Bölgesi‘ndeki tek dört minareli cami olduğu söylenmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir