Denizli Tabea Antik Kenti Hakkında Bilgi

Tarihi yerler açısından bir çok gezilecek yere sahip olan Denizli’de görülmesi gereken yapılardan bir tanesi de Tabea Antik Kenti’dir.

Tabea Antik Kenti Denizli – Muğla karayolunun 78. kilometresinde bulunmaktadır. Doğal bir kale görünümündeki Tabea ilçenin 1 kilometre kadar güney batısında yer almaktadır. Tabea Büyük İskender’den sonra Anadolu’da kurulan bir devlettir. Tabea Helenistik dönemden günümüze kadar devam eden bir yerleşime sahip olmuştur. Antik dönemde kendi adına önce gümüş sonra bronz olarak silke bastırılmıştır. Önemli bir stratejik konumu olan Tabea, antik dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Afrodisias kentine komşu bir şehirdir.  Büyük İskender’in fethettiği şehirler arasında geçmektedir.

-Kayaya oyulmuş nişi binalar

Akropolün kuzey doğusunda yer almaktadır. Dikdörtgen biçiminde planlanarak duvarın doğu kanadı tarafının iç kısmında kayaya oyularak yapılmış dört adet niş bulunmaktadır. Duvarın batı tarafında niş bulunmamaktadır. Binanın içinde ve çevresinde arşitrav parçası, sütun ve sunak bulunmaktadır. Roma dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Ama bina Osmanlı ve Selçuk döneminde kullanılmıştır.

-Kayalara oyulmuş tek odalı evler

Doğal kayalar oyularak yapılmış ve ev olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Evlerde bulunan sıvalardan ve kapı nişlerinden dolayı kapıların ahşap olduğu anlaşılmıştır. Evler genellikle kayalık platonun sarp ve uçurum kısımlarında yer almaktadır.

-Camiler;

Cevher Paşa Camii Denizli – Muğla karayolu güzergâhındaki Tabae Ören yeri içinde bulunmaktadır. Dikdörtgen planı, kuzey tarafından son cemaat yeri ve kuzey batı köşesinde ise mimarisi yer almaktadır.

-Tabea Köprüsü
-Tabea Tek Minare
-Tabea Çınar Ağacı

Denizli Tabea Antik Kenti 1

Denizli Tabea Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Denizli –Muğla karayolu ile Kale ilçesinin merkezine gidilir. Aynı güzergâh takip edilerek Muğla yönünden 1 kilometre sonra batı yönündeki Tabae Ören yerine gelinir. Denizliden Kale ilçesine minibüs ve otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kale Birlik Yolcu Taşıma: 0 258 671 36 36
Kale Devlet Hastanesi: 0 258 671 30 10
Kale Aile Sağlığı Merkezi: 0 258 671 25 36
Kale Jandarma Komutanlığı: 0 258 671 30 03

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir