Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgi

Edirne Merkez’de bulunan Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, Edirne’ye gelip de görmeden gitmemeniz gereken tarihi eserlerin başında yer almaktadır. Müze bugüne dek Edirne’ye gelen pek çok Türk ve yabancı turist için en önemli ziyaret yerlerinden birisi olmayı başarmıştır.

Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmekte olan oldukça değerli eserler, Selimiye Camisinin avlusunda bulunan Darül Tedris Medresesi içindeki 14 farklı oda içerisinde, ziyaretçilerine sunulmaktadır.

Odalardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Tekke Eşyaları Odası: Türk İslam Eserleri müzesine ait en değerli odalardan birisidir denilebilir. Adından anlaşılacağı gibi tekke eşyalarının sergilendiği bir odadır. Tekkelerin kapatılması ile birlikte hepsi bir yerde toplanılmıştır.

Pehlivanlar Odası: Oda içerisinde eskiden oldukça fazla önem verilen Kırkpınar güreşçilerinden başpehlivan olmuş olanlar ve bu güreşlerdeki ağaların fotoğrafları bulunmaktadır. Aynı zamanda mankenler ile bir pehlivan ve ağa görselleştirilmiştir.

İşleme ve Levha Odası: İpekle işlenmiş levhalar atlas üzerine aktarılmıştır. Kumaşlar üzerine uygulanmış pullar ve Osmanlıca yazılar bulunmaktadır.

Edirne Turk Islam Eserleri Muzesi 1

Çorap Odası: Türkiye’nin her yöresine ait, el emeği olan yün çorapların sergilendiği odadır.
Silah Odası: 17. ve 18. yüzyıla ait olan zırhlar, süvari kılıçları, kalkanlar ve teberler ile birlikte yeniçerilere ait kıyafetler bulunmaktadır.

Çini ve Seramik Odası: 18. Yüzyılın sonları ve 19. Yüzyılın başlarından kalan Çanakkale’nin seramikleri ve testileri ve Osmanlı’dan kalma duvar çinileri sergilenmektedir.
Balkan Harbi Odası: Balkan Savaşlarında kullanılmış olan kanlı bayrak, ekmek ve Şükrü Paşa’ya ait fotoğraflar yer almaktadır.

Mutfak Eşyaları Odası: Zamanında sarayda kullanılmış olan, mutfak eşyalarının sergilendiği odadır.

Saray İçi Odası: Saray içinde yapılmış olan kazılarda ortaya çıkan çiniler yer almaktadır.

Edirne Misafir Odası: Koza kullanılarak yapılmış olan çerçeveler, koltuk ve konsollar bulunmaktadır.
Ağaç İşleri Odası 1-2: Ahşap eserlerin yer aldığı odadır.

Ölçü Aletleri Odası: Astronomi ile ilgili olan tahtalı, okka ve kum saatlerinin sergilendiği odadır.
Galeri: Diğer odaların haricinde, hanların, çeşmelerin, hanların ve sebillerin sergilendiği bir odadır.

Edirne Turk Islam Eserleri Muzesi 2

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi Çevresinde Konaklama

Müze oldukça merkezi bir konumda olduğu için konaklama ile ilgili genel olarak hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Genel olarak wifi, otopark, akşam yemeği, sabah kahvaltısı, konaklama, sıcak su, televizyon gibi tüm imkânları size sağlayacak olan yaklaşık 30 otel içerisinden bütçenize en uygun olanını ve sizlere en güvenilir gelen oteli seçerek seyahatiniz boyunca rahat bir dinlenme olanağı bulabilirsiniz.

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze Nisan ve Ekim ayları aralığında 09.00 / 19.00 saatleri arasında, Kasım ve Mart ayları aralığında ise 09.00 / 17.30 saatleri arasında haftanın her günü ziyaretçilerine açıktır. Müze giriş ücreti 5 TL dir.

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Edirne’ye gittiyseniz ve müzeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, ulaşım sizin için problem olmayacaktır. Mimar Sinan Caddesi ya da Taş Odalar Sokak istikametinde giden her türlü toplu taşıma aracına binebilirsiniz. Bu sayede müzenin hemen yanında inebilirsiniz. Arabanızlaysanız yine Mimar Sinan Caddesi üzerinden ilerleyerek, kolay bir şekilde müzeye ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir