Eskişehir Çifteler Sakaryabaşı

Eskişehir’in Çifteler ilçesinde yer alan Sakaryabaşı, özellikle dalış, piknik alanı ve balık restaurantı gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır. İç Anadolu’da dalış yapılabilecek yerlerden biri olan Çifteler Sakaryabaşı, Sakarya Nehri’nin doğduğu yer olarak bilindiği için Sakaryabaşı adını almıştır.

Çifteler ilçesine 2 kilometre uzaklıkta yer alan Sakaryabaşı’nda bulunan gölde balıklar ve doğal bitki örtüleri adeta bir akvaryum oluşturmuştur. Berrak bir suya sahip olan gölde dalış faliyetleri yapılmaktadır. Gölün etrafında ise balık restaurantları, çay bahçeleri ve piknik alanları bulunmaktadır. Gölün bir başka özelliği ise suyun sıcaklığıdır. Sabah saatlerinde dahi 18-20 derece sıcaklığa sahip olan göl, kışın bile dalış yapmaya uygundur.

Eskişehir’e 67 kilometre, Ankara’ya ise 215 kilometre uzaklıkta yer alan Çifteler Sakaryabaşı, bu şehirlere yakınlığı nedeniyle bolca ziyaretçi çekmektedir. Sakarıbaşı olarak da bilinen bölgede toplamda 5 ayrı kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar: Gökgöz kaynağı, Kırkkız kaynağı, Ilıksı kaynağı, Göztaşı Kaynağı ve ana kaynak olan Sakaryabaşı kaynağıdır.

Eskisehir Sakaryabasi Cifteler Dalis

2013 yılında dalgıçlar tarafından keşfedilen bölge, kısa zamanda dalış meraklılarının İç Anadolu’daki merkezi haline geldi. Dalgıçların bu dalışları sırasında çektiği fotoğraflar, kısa zamanda yayılarak bölgenin popülerliğini bir hayli arttırdı.

Gölün derinliği 4 metreye kadar inerken, çok sayıda balık türüne de ev sahipliği yapıyor. Üzeri yosunlarla kaplı olmasına rağmen alt tarafta oldukça berrak bir su bulunuyor. Su sirkülasyonu, bu berraklığın en büyük sebebi.

Eskişehir’den Sakaryabaşı’na gitmek için otogardan kalkan Çifteler otobüslerini kullanabilirsiniz. Eskişehir-Sivrihisar yolunun ortalarında bulunan Hamidiye, Seyitgazi yolu olarak da bilinen bölgeden Çifteler’e doğru saparak kolay bir şekilde hem Ankara’dan hem de Eskişehir’den ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum