Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir gezilecek yerler listesinde yer alan yapılardan bir tanesi de Kurşunlu Camii ve Külliyesi’dir.

Eskişehir’in en turistik bölgesi olan Odunpazarı semtinde yer alan Kurşunlu Camii ve Kurşunlu Külliyesi, günümüze kadar iyi korunmuş olması sebebiyle sağlam bir şekilde ayaktadır. Tabi Odunpazarı bölgesindeki tarihi yapılara uygulanan restorasyon çalışmalarının da yapının sağlam kalmasında rolü büyüktür.

Çoban Mustafa Paşa tarafından Acem Ali’ye 1525 yılında yaptırılan külliye, bir çok bölümden oluşmaktadır. Cami, zaviye, öğretim yeri, misafir odaları olarak kullanılan imaret, misafir yeri gibi yapılar bulunmaktadır. Külliyenin en dikkat çekici yanı sıra Kurşunlu Cami’dir. Bölgeye Kurşunlu Külliyesi denmesinin sebebi, caminin kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır.

Eskişehir Kurşunlu Külliyesi Tarihi / Tarihçesi

Eskişehir’de bulunan Kurşunlu Külliyesi, Çoban Mustafa Paşa’nın emri üzerine 16. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiştir. Külliyedeki yapılardan biri olan Kurşunlu Cami’nin girişinde yer alan kitabede 1515 yılından bahsedilmektedir. Ayrıca kitabede Kanuni Sultan Süleyman’ın ve döneminde veziri Mustafa Paşa’nın isimleri geçmektedir. 1515 ve 1526 yılları arasında külliyenin inşası gerçekleşmiştir.

Mimar Sinan döneminden önceki dönemde baş mimar olan Acem Ali’nin külliyenin mimarı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Mimar Sinan’ın külliyenin içindeki Kervansaray adına tamir yaptığı düşünülmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1955 yılından itibaren külliyedeki onarım çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Eskişehir Kurşunlu Külliyesi; cami, zaviye, mektep, misafirhane, mutfak, odun deposu, fırın, yemekhane, düşkünler evi, çeşme ve ahır gibi bölümlerden oluşmaktadır. Günümüzde bu yapıların büyük bir kısmı halen ayaktadır. Caminin kuzey kısmında yer alan baklava başlıklı 8 mermer sütundan oluşan şadırvan, 1960’lı yıllarda yapılmıştır. Külliye içerisinde yapılar U şeklinde yapılmıştır. Bu sayede bir avlunun oluşmasını sağlamıştır.

Eskisehir Kursunlu Kulliyesi

Kurşunlu Külliyesi Lületaşı Müzesi

Eskişehir Kurşunlu Külliyesi’nin gezilecek önemli yerlerinden biri, Lületaşı Müzesi’dir. Eskişehir’de çıkarılan lületaşı, şehrin hediyelik eşyaları arasında önemli konumdadır. Lületaşı Müzesi ise alanındaki sayılı müzeler arasındadır.

Külliyenin Hanihaki olarak bilinen bölümünde yer alan Lületaşı Müzesi’nde 60’dan fazla sanatçının 400 kadar eseri sergilenmektedir. Ücretsiz olarak gezilebilen müze, küçük olmasına rağmen oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.

Kurşunlu Külliyesi Lületaşı Müzesi

Kurşunlu Külliyesi El Sanatları Merkezi

Külliyenin El Sanatları Çarsı olarak adlandırılan kısımda, el yapımı eserler bulunmaktadır. Burada birçok sanatçı eserlerini izleyiciler eşliğinde hazırlamaktadır. Dilerseniz sanatçıların bu el yapımı sanat ürünlerini üretimini izleyebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya olarak bu el yapımı eserleri satın alabilirsiniz.

Kurşunlu Külliyesi El Sanatları Çarşısı

Kurşunlu Külliyesi Sıcak Cam Atölyesi

Eskişehir Kurşun Küllyesi’nin giriş kısmında yer alan cam eşya atölyeleri, bölgenin ilgi çeken bir başka noktasıdır. Bu kısımda yer alan atölyelerde sıcak cam eşyaları hazırlanmaktadır. Burada hem cam sanatlarını izleyebilir hem de hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz.

Kurşunlu Külliyesi Sıcak Cam Atölyesi

Kurşunlu Külliyesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kurşunlu Külliyesi’ne girişte ücret alınmamaktadır. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen külliye ve cami, haftanın her günü açıktır. Sabah ezanı ile birlikte cami açılmaktadır ve yatsı ezanının sonrasına kadar ziyaret edilebilmektedir.

Kurşunlu Külliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listesinin başında yer alan Odunpazarı semtinde yer almaktadır. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin bitişinde yer alan külliyeye gitmek için Eskişehir Otogar’dan gelen tramvay hattını kullanabilirsiniz. Odunpazarı tramvay istasyonunda indikten sonra yaklaşık 10 dakikalık yürüme ile külliyeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eskişehir Tren Garı’nın önünden kalkan otobüslerle de 10-15 dakikada Odunpazarı’na gidebilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir