Eymir Gölü, Ankara

Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaşayan insanların deniz hasretini biraz olsun giderebilecekleri yerlerden biri de Eymir Gölü‘dür. Ankara’nın iki büyük gölünden biri olan Eymir, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin arazisi içinde yer almaktadır.

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan ve ODTÜ arazisinde bulunan Eymir Gölleri, şehir merkezinden özel araç ile ulaşımın kolay olması nedeniyle özellikle hafta sonları Ankaralı ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Eymir Gölü, özellikle Pazar günleri ziyaretçi akınına uğramaktadır. Göl ve çevresi her mevsimde hizmet vermektedir. Şehrin gürültüsünden ve koşuşturmasından bunalan Ankaralılar için, doğa ile iç içe olan bu güzel göl kafa dinlemek için çok ideal bir yerdir.

Kışın golün üzeri buz tuttuğu zaman, Eymir Gölü’nün güzelliği bir kat daha artmaktadır. Etrafı ufak dağlarla çevrili olan Eymir Gölü ve çevresinde 160 farklı kuş türü yaşamaktadır.

Eymir Gölü ODTÜ


Eymir Gölü’nde Neler Yapılır ? Aktiviteler

13 kilometrelik göl çevresiyle Eymir, ağaçların arasında kalan küçük ama şirin bir göl. ODTÜ’de yer alan Eymir Gölü ve çevresinde yapabileceğiniz pek çok sportif aktivite bulunmaktadır. Bunların başında Ankaralıların genellikle tercih ettiği doğa yürüyüşü gelmektedir. Göl kenarında ve civar arazide güzel bir yürüyüş yaparak, ciğerlerinizi oksijenle doldurabilirsiniz. Bisiklet ve fotoğraf tutkunları için de Eymir Gölü biçilmiş kaftandır. Burada kiralanan bisikletlerle güzel bir yolculuk yapabilir ve doğa manzarasını fotoğraflayabilirsiniz. Eymir Gölü’nde sportif olarak olta balıkçılığı da yapılabilmektedir. Kiralanan sandallarla ve yunuslarla göle açılabilirsiniz. Ayrıca ODTÜ kürek takımı da antrenmanlarını burada yapmaktadır.

Eymir Bisiklet Kiralama Fiyatları

Eymir Gölü’nde yapılan en güzel aktivitelerden bir tanesi göl kenarında bisiklet sürmektir. Bunun için Eymir Gölü’nün TRT Kapısı ve Gölbaşı Kapısı’nda bisiklet kiralayan yerler bulunmaktadır. Göl çevresinde bisiklet kiralanmamaktadır. Eymir Gölü bisiklet kiralama ücretleri saatlik 15 TL’dir. Buradan koltuklu, seleli, ikili gibi çeşitli bisikletler kiralayabilirsiniz. Çoklu kiralamalarda indirim yapılmaktadır. Biraz pazarlıkla 10 TL’ye kadar fiyatı düşürebilirsiniz.

Eymir Gölü Bisiklet Sürme

Eymir Gölü’nde Neler Yenir ? Kahvaltı

Eymir Gölü’nün çevresinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Burada tavuk, et, salata gibi her türden yemek bulmanız mümkündür. Fakat Ankaralılar hafta sonları ve özellikle Pazar günleri burayı kahvaltı yapmak için tercih ederler. Burada yer alan işletmelerin bir kısmı hafta sonları veya Pazar günleri için açık büfe kahvaltı servisi sunmaktadır.

Eymir Gölü’ne Gölbaşı tarafından giriş yaptıysanız karşınıza ilk olarak Balıkçı restoran gelmektedir. Burada taze balık veya işletmenin kendi imalatı olan köfteden yiyebilirsiniz. Göl kenarında minderlerde oturarak yiyeceklerini yiyebilirsiniz. İki kişi yarım ekmek köfte ve içecek ücreti ortalama 15 TL – 30 TL arasındadır.

Eymir Gölü Kahvaltı

Eymir Gölü’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım


Eymir Gölü, ODTÜ arazisinin içinde yer almaktadır. Eymir Gölü’ne ulaşım sağlamak özel araç ile kolaydır fakat içeriye giriş için kimlik almak gereklidir. Bu kimlikler sadece arabalar için geçerli olup, ziyaretçiler için bir kimlik gerekmemektedir.

Eymir Gölü’nün içerisine EGO otobüsleri veya minibüs hatları ile ulaşım sağlanamamaktadır. Golün bulunduğu alana Oran tarafından TRT Kapısı veya Gölbaşı tarafından giriş yapılabilmektedir. Eymir Gölü’ne gitmek için Kızılay Güvenpark’tan veya Sıhhıye Köprüsü üzerinden Gölbaşı dolmuşlarına binebilirsiniz. Bu dolmuşlarla Gölbaşı’nın girişine kadar gitmeniz gerekmektedir. Gölbaşı’nın hemen girişinde bulunan benzin istasyonunda inerek ortalama 10-15 dakika yürüyüşle Eymir Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise indiğiniz noktadan taksiye binmektir. (Petrol içerisinde taksi durağı mevcut.) Bu bölgeden Eymir Gölü girişine taksi ücreti ortalama 20 TL’dir.

Arabalar için: Eymir Gölü Giriş Kartı satın almak isteyenler, 100 TL karşılığında ODTÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nde bu kartı alabilir ve 1 yıl boyunca aracınız ile giriş yapabilirsiniz. Giriş kartı olmayanlar ise arabalarını tesis dışında bırakarak, yürümek zorunda. Yürüyerek yaklaşık 15-20 dakikada ilk tesise varmış oluyorsunuz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum