Fethiye Pastoral Vadi Ekolojik Çiftlik

Farklı bir tatil deneyimi yaşamak için Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde bulunan doğayla iç içe Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği’ni tercih edebilirsiniz. Özellikle şehrin gürültüsünde büyümüş olanlar ve daha önce köy hayatı yaşamamış olanlar, bunu bir kere olsun deneyimlemek için Fethiye’de bulunan Pastoral Vadi’yi tercih edebilirler.

42 dönümlük arazi üzerine kurulan Pastoral Vadi, çam ağaçlarıyla çevreli ve Kargı Çayı’nın yanı başında oldukça güzel bir konuma sahip. Organik tarım ve ekolojik yaşam temelleri üzerine kurulan Pastoral Vadi’de sıradışı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Şehir yaşantısının kargaşasından ve gürültüsünden bunalanların tercih edebileceği bu tatil çiftliğinde organik hayatın tadına varabilirsiniz.

Yılın 12 ayı konaklama hizmeti sunan Pastoral Vadi’de alışılmış otellerden, pansiyonlardan ve kamp alanlarından farklı bir tatil sunulmaktadır. Bu ekolojik çiftliğe gelen konuklar, konaklamalarını ekolojik mimariye göre düzenlenmiş olan taş, ahşap ve kerpiç evlerde gerçekleştirmektedir.

Pastoral Vadi Çiftliği’nde yapabileceğiniz pek çok aktivite ve öğrenebileceğiniz bir çok şey vardır. Aşağıda vadide yapabileceğiniz bazı şeyler sıralanmıştır. Tabi bütün bunları yapmak yerine tüm günü sessiz bir köşede kitap okuyarak, kendinizi doğanın sessizliğine bırakabilirsiniz.

Pastoral Vadi Evleri

Pastoral Vadi’de Neler Yapılır ? Aktiviteler

Pastoral Vadi’de köy yaşantısı deneyimleyebileceğiniz pek çok aktivite yapabilirsiniz. Vadide bulunan sebze ve meyveleri bahçeleri, konukların kullanımına açıktır. Bu sebze ve meyve bahçelerinde diğer konuklarla ve gönüllülerle birlikte ürünleri toplayabilir ve yeni dikimler yapabilirsiniz. Portakal, şeftali, elma gibi bir çok meyveyi dalından yiyebilirsiniz. Maydanoz, rezene, çilek gibi ürünleri de topraktan çıktığı gibi toplayabilirsiniz. Tabi bunlardan yanında çapa yaparak toprak işlemeyi de öğrenebilirsiniz.

Köyde keçi, tavuk, koyun, at, eşek, kedi ve köpek gibi pek çok hayvan bulunmaktadır. Hayvanlarla ilgilenmeyi seviyorsanız onları besleyebilir, yumurta toplayabilir, süt sağabilirsiniz.

Pastoral Vadi’deki atölye çalışmalarında pek çok şey öğrenmeniz mümkündür. Bu çalışmalar arasında kilim dokuma, topraktan çanak-çömlek yapma, ahşap oyma, sepet örme gibi pek çok farklı seçenek bulunmaktadır.

Vadinin hemen başındaki Kargı Çayı’nın soğuk suları, yaz döneminde serinlemek için uygun bir seçenektir. Çayda veya vadide bulunan havuzda yüzmek isteyenler, özellikle sıcak dönemlerde ihtiyaçlarına cevap bulacaklardır. Yine doğanın yemyeşil bitki örtüsü arasında trekking yapmaya uygun pek çok yer bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü sevenler, Pastoral Vadi’de keyifli vakit geçirebilirler.

Eğer Pastoral Vadi’ye uzun bir tatil için geldiyseniz ve çiftlikte yapılabilecek şeylerden başka aktiviteler arıyorsanız, bu konuda da oldukça güzel seçenekler bulunuyor. Çayda veya havuzda yüzmek yerine denizde yüzmeyi tercih edenler için 5 kilometrelik mesafede Ege’nin berrak suları beklemektedir. Denize yapacağınız bu gezide hediyelik eşya alabileceğiniz yerler ve daha kalabalık bir ortam bulunmaktadır. Bölgenin denize uzaklığı 5 kilometredir. Ayrıca Çalış Plajı, Günlüklü Koyu, Katrancı Koyu gibi Fethiye’nin gözde sahillerine minibüs ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Pastoral Vadi’nin yakınlarında gezilecek tarihi yerler ve müzeler de bulunmaktadır. Bölgeye yakın müzelerden bir tanesi, Yörük Müzesi‘dir. Yörüklerle ilgili eşyaların, maketlerin ve çeşitli minyatürlerin sergilendiği bu müze, Yörük tarihi hakkında pek çok bilgi vermektedir.

Rumların eskiden yaşadığı bir yer olan Kayaköy, bölgede gezilecek tarihi noktalardan bir tanesidir. Taş evlerden oluşan ve oldukça güzel mimariye sahip olan Kayaköy, görülmeye değer bir yerdir.

Pastoral Vadi Etkinlikleri

Pastoral Vadi Ortak Mutfak

Pastoral Vadi’de yer alan ortak mutfakta sabah-öğle-akşam yemeklerinin yanı sıra ara öğünler, atölye çalışmalarından sağlanan yiyecek-içecekler, çay-kahve-bitki çayı gibi öğünler ve ikramlar bulunmaktadır.

Pastoral Vadi’nin ortak mutfağı, yemek yapmayı öğrenmek ve denemek için de uygun bir yerdir. Konuklar burada börek, gözleme, ekmek, peynir, reçel, turşu, tarhana gibi pek çok yemeği birlikte yapmaktadır.

Unutmadan burada tüp veya doğalgaz kullanılmadığını da belirtelim. Yemekler ve sıcak içecekler Ortak Mutfak’ta sadece odun ateşi kullanılarak yapılıyor.

Pastoral Vadi ve Çocuklar

Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, çocuklu ailelerin tatilleri için de ideal bir yerdir. Çiftlikte bulunan çocuk atölyesinde, çocukların kendi oyuncaklarını yapma fırsatı vardır. Burada çocuklar; kendi topacını, uçurtmasını, model uçağını veya isteği diğer oyuncakları üretebilir.

Ayrıca çocuklar da yumurta toplama, toprak işleme, yemek yapma gibi aktivitelere dahil olabilir. Burada çocuklar teknolojinin sanallığından sıyrılarak gerçek dünyayı öğrenmektedir.

Fethiye Pastoral Vadi

Pastoral Vadi Konaklama Ücretleri Ne Kadar ?

0-3 yaşındaki çocuklardan ücret talep edilmezken, 4-12 yaş grubundaki çocuklara %50 indirim uygulanmaktadır. Yukarıda belirtilen konaklama fiyatlarına sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin yanı sıra gün içerisindeki çay, kahve, bitki çayı ve ara öğünlerdeki ikramlar dahildir. Tam pansiyon olarak öğle yemeğinin de fiyata dahil olması için 40 TL ek ücret ödemeniz gerekmektedir.

Pastoral Vadi’ye Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Pastoral Vadi, Fethiye’ye 15 kilometre uzaklıkta olan Dalaman-Fethiye karayolu üzerinde bulunan Yanıklar Köyü’nde yer almaktadır. Bölgeye özel araçla, otobüsle veya uçakla (Dalaman Havaalanı’na 40 kilometre) ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fethiye tarafından özel araç ile gelenler; Antalya-Muğla karayolu üzerinde Fethiye’ye geçtikten 15 kilometre sonra Yanıklar Köyü tabelasını takip etmelidir. Bu yol üzerinde Petline Benzin İstasyonu ve yaya köprüsünü geçtikten 50 metre sonra ana yoldan ayrılıp sağ tarafta kalan yola giriyorsunuz. Kargı Çayı sol tarafınızda kalacak şekilde sağa sapıyorsunuz. Bu yolda karşınıza çıkan sulama kanalının solundan yolu takip ettikten sonra Pastoral Vadi’ye ulaşabilirsiniz.

İzmir tarafından özel araç ile gelenler; Muğla-Antalya karayolu üzerinde Göcek ve İnlice Köyü’nün ardından karşınıza gelen Katrancı Koyu tabelasını geçiyorsunuz ve karşınıza çıkan Yanıklar Köyü tabelasını takip ediyorsunuz. Kargı Çayı üzerinden geçeceğiniz yoldan sonra Alperen Market’in bulunduğu yerden Pastoral Vadi’ye ulaşabilirsiniz.

Pastoral Vadi’ye en yakın havaalanı, Dalaman Havaalanı‘dır. Havaalanından Fethiye’ye giden HAVAŞ servisine bindikten sonra Fethiye’ye varmadan 15 kilometre önce, Yanıklar Köyü’ndeki Alperen Market’in önünde iniyorsunuz. Buradan taksiyle 3 kilometre uzaklıktaki çiftliğe ulaşabilirsiniz.

Pastoral Vadi Ekolojik Tarım Çiftliği’ne otobüsle ulaşım sağlamak için Fethiye Otogarı‘nı kullanabilirsiniz. Fethiye Otogarı’ndan yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Muğla Makası’na gittikten sonra Yanıklar Köyü minibüslerine binebilirsiniz. Bu minibüsler ile Yanıklar Köyü’ne ulaştıktan sonra şoförle konuşup vadiye gitmek için ekstra ücret ödeyebilir veya taksiye binebilirsiniz.

Pastoral Vadi Telefon Numarası: 0 252 633 66 27

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum