Gaziantep Elif Anıt Mezarı

Gaziantep’te gezilecek yerlerden biri olan Elif Anıt Mezarı, Araban ilçesi sınırları içerisindedir. Araban ilçesinin Elif Köyü’nde yer alan Elif  Anıt Mezarı, Roma döneminden kalan bir anıt mezar örneğidir. Kesme taştan inşa edilen yapının üzerinde tonozlu bir örtü sistemi bulunmaktadır. Anıt mezarın doğu, batı ve güney cepheleri kemerli olarak inşa edilmişken, kuzey cephesine duvar örülmüştür. Alt kısmında dikdörtgen şeklinde bir kapı açıklığı bulunan Elif Anıt Mezarı’nın MS. 2.yüzyılın sonlarında inşa edildiği düşünülmektedir.

Yüksek bir kaide üzerine oturan anıt gövdesi, estetik bir görünüme sahiptir. Yükseliği yaklaşık 13 metre olan Elif Anıtı, baktığı kişiyi taşa çevirme özelliğine sahip olan mitolojik yaratık Medusa’nın başlarını içermektedir. Medusa başı, hem Helenistik dönemde hem de Roma döneminde birçok mimari yapıda kullanılmıştır.

Elif Anıt Mezarı Restorasyonu

Araban Belediyesi, 2014 yılında hem Elif Anıt Mezarı hem de Hasanoğlu Anıt Mezarı için restorasyon çalışması yapmıştır. Gaziantep Valiliği  Kültür Varlıkları Fonu tarafından 860 bin TL ayrılan restorasyon çalışmaları, 2014 yılının Şubat ayında başlamıştır. Günümüze kadar birçok tahribat yaşayan iki anıt mezar, restore edilerek bölgenin turizmine kazandırılmıştır.

Elif Anıt Mezarı Nerede?

Elif Anıt Mezarı, Gaziantep il merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Elif Köyü’nde yer almaktadır. Hisar Mahallesi’nde yer alan Elif Anıt Mezarı, bölgenin önemli turizm değerlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 yorum