Gaziantep Hamam Müzesi

Gaziantep müzelerinden biri olan ve Gaziantep’te gezilecek yerler listesinde yer alan Hamam Müzesi, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan küliiyenin hamam bölümünde bulunmaktadır.

Osmanlı hamam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Gaziantep Hamam Müzesi’nin binası 1577 yılında Paşa Hamamı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2015 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan yapı, aslına uygun olarak müze haline dönüştürülmüştür. Gaziantep Hamam Müzesi içerisinde soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleriyle beraber Halûk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketler bulunmaktadır.

Ziyaretçilere gerçek bir hamama giriyormuş hissi uyandıran Hamam  Müzesi’nde hamam kültürünü yansıtan balmumu ve bronz heykeller bulunmaktadır. Eski Gaziantep evlerinin birçoğunda banyo bulunmadığı için bölge halkı sıkça hamama gelirmiş. Bu nedenle hamam bölgesi hem Osmanlı hem de Gaziantep halkı için önemlidir.

Gaziantep Hamam Muzesi 1

Açıldıktan sonra iki ay içerisinde 12 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Hamam Müzesi, ziyaretçilerini ”Antep’in Hamamları” türküsüyle karşılıyor. Müzede peştamal, gümüş takunyalar, tahta tarakların yanı sıra, Osmanlı dönemine ait sabunlar ve sabun mühürleri de sergileniyor.

Gaziantep Hamam Müzesi Telefon Numarası: 0 342 211 12 00
Gaziantep Hamam Müzesi Adresi: Karagöz Mahallesi Sadık Dai Sokak No:20 ŞAHİNBEY/GAZİANTEP

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir