Gaziantep Rumkale

Gaziantep’in Yavuzeli İlçesi’nin Kasaba köyü yakınında dik bir yamaçta kurulmuş olan Rumkale doğa ile uyumlu mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kolay ve kısa bir yolculuk sonrası ulaşılan Rumkale iki bölümden oluşmaktadır.

Rumkale’nin birinci bölümü batı ve kuzey yönündeki doğal kayaların yontulması sonucu oluşturulmuş doğal surlardan meydana gelmektedir. İkinci bölümünde ise bu doğal surların üzerine inşa edilen sert kesme taşlarla oluşturulan sur duvarları bulunmaktadır. Rumkale dikdörtgen bir yapıya sahip 7 burçtan ve mazgal pencerelerden oluşmaktadır.

Rumkale doğu ve batı olarak iki ana kapıdan oluşmakta ayrıca doğu girişi Fırat nehri batı girişi Merzimen Çayı üzerinden kara ile bağlantı sağlamaktadır. Ayrıca Rumkale içerisinde bu gün görülebilen kalıntılar arasında Şair Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı bulunmaktadır.

Gaziantep Rumkale 1

Şair Aziz Nerses Kilisesi: Kale içerisinde güney yönünde bulunan kilise 1173 yılında Şair Aziz Nerses tarafından yaptırılmıştır. Gotik tarza yapılan kilise dikdötgen yapılı, üç nefli ve üç apsislidir. Kilisenin doğu cephesinde birbirine benzer kabartmalara sahip iki levha bulunmaktadır .

Barşavma Manastırı: 13. Yüzyılda Yakubi azizi Barşavma tarafından kendi adına inşa edilmiş olan manastır kalenin kuzey bölümünde yer almaktadır. Birbirine bitişik iki bölümden oluşan manastırın bazı bölümleri günümüze kadar gelebilmiştir.

Gaziantep Rumkale 2

Rumkale Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü rivayete göre Hz. İsa’nın havarilerinden Yuhanna burayı kendisine mesken edinmiş ve İncil’in nüshalarını çoğaltmıştır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum