Gideros Koyu, Kastamonu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde mavinin ve yeşilin buluştuğu muhteşem bir yer olan Gideros Koyu, yaz boyunda turistleri ağırlıyor.

Jeolojik yapısı nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nde çok fazla koy bulunmamaktadır. Fakat bölgede yer alan nadir koylardan birisi olan Gideros Koyu, Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında bulunan sakin bir liman gibidir. Bu küçük koy, Ege koylarını aratmayacak kadar güzel bir ortama sahiptir. Yemyeşil bir alanın içerisinde bulunan masmavi görüntü, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Cide ilçe merkezine ortalama 11 kilometre uzaklıkta bulunan Gideros Koyu çevresinde iki lokanta ve bir kaç ev mevcut. Tarihi bir sit alanı olan bölgede çam, şimşir, kayın, kestane ve meşe gibi ağaç türleri bulunuyor.

Koyun içine doğru inen yaklaşık 200 metrelik bir yol, sizi küçük bir plaja çıkartıyor. Yaz aylarında denizin keyfini çıkartabileceğiniz bölgede, isterseniz tekne kiralayarak açılabiliyorsunuz. Burada kesinlikle yapmanız gereken şeylerden biri de yaban ördeklerini beslemek. Adlarının yaban olduğuna bakmayın. Oldukça dost canlısı hayvanlar ve misafirlerle çok iyi anlaşıyorlar.

Bölgenin yeşili ve mavisinin yanında bir de tarihi bir yönü bulunuyor. Gideros bölgesinin 3,500 yıl önce Amazonlar tarafından kurulduğu söylenmektedir. Karadeniz kıyılarında yaşadığı tahmin edilen Amazon kadınları, bölgenin tarihi dokusunu oluşturmuş. Ayrıca koyun kayalıklarında Cenevizliler’den kalma toplar bulunmaktadır. Gideros’a Homeros’un metinlerinde de rastlanılmaktadır.

Gideros Koyu Kastamonu
Gideros Koyu’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım
Gideros Koyu, kıyı şeridinde yer aldığı için Kastamonu şehir merkezine bir hayli uzaktadır. Kastamonu-Gideros arası ortalama 150 kilometre kadardır. Kastamonu’nun Cide ilçesi ile Gideros Koyu arasında ise 15 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Karadeniz sahil şeridinin virajlı ve dar yollarından yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk ile Gideros Koyu’na ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum