Kastamonu Şapka Müzesi

Kastamonu’da gezilecek yerlerden biri olan Şapka Müzesi, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde kurulmuştur. Kastamonu’nun gezilecek yerlerinden olan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde Şapka Müzesi dışında; Cumhuriyet Evi, Silah Müzesi, Dantel Müzesi, Atatürk Sergi Salonu, Bebekevi ve galeri bölümleri yer almaktadır.

Şapka Müzesi’nin Kastamonu için anlamı ayrıdır. Bunun sebebi, Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka inkilabını Kastamonu’da gerçekleştirmesidir. Mustafa Kemal Atatürk, Kastamonu halkı için ”Efendiler, Gördüklerimin en kıymetli kısmı bu güzel bölgenin samimi halkının çok aydın ve çok geniş ve yüksek zihniyet sahibi olmalarıdır.” demiştir.

Kastamonu’nun eski valisi Mustafa Kara döneminde düzenlenen Şapka Müzesi Projesi, kısa zaman sonra hayata geçirilmiştir. 2006 yılında açılan müze, Kastamonu ve Türkiye turizmine hizmet etme amacındadır. Şapka Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek şapka müzesi olma unvanına sahiptir.

Başlangıçta sadece 3 adet şapka bulunurken, günümüzde müzedeki şapka sayısı 550’yi aşmıştır. Müzenin müdürlüğünü yürüten Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Sorumlusu İlknur Aynan, müzde bulunan şapkaların bağış yoluyla toplandığını belirtmektedir. Vehbi Koç Müzesi’nde yapılan şapka ile ilgili bir serginin ardından bu sergide sergilenen şapkaların sahipleri ile görüşülmüştür. Bu sayede müzeye birçok şapka kazandırılmıştır ve bağışlarda bulunanların da isimleri yaşatılmıştır.

Kastamonu Şapka Müzesi
Kastamonu Şapka Müzesi

Cumhuriyet döneminden itibaren çeşitli şapkaların yoğunlukta olduğu müzede yöresel şapkalar, dünya şapkaları, modacı, siyasetçi, oyuncu gibi ünlülerden alınan şapkalar da sergilenmektedir. Müzede şapkası bulunan bazı ünlü isimler; Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Erol Albayrak, Yıldırım Mayruk, Cemil İpekçi, Gönül Paksoy ve Filiz Akın’dır.

Dünyada bu tarz müzeler bulunmasına rağmen Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan müzenin, koleksiyonu genişletme çabaları sürmektedir. Dünyanın sayılı şapka müzelerinde biri olma amacı taşıyan Kastamonu Şapka Müzesi, özellikle düzenlenen turlarla ve hafta sonlarında büyük ilgi görüyor. Müze istatistiklerine göre, her yıl ortalama 50.000 kişi müzeyi ziyaret ediyor.

Kastamonu Şapka Müzesi’ne giriş ücreti ise bulunmuyor. Bir kamu hizmeti olarak sunulan Şapka Müzesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Telefon Numarası: 0 366 212 24 99

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir