Gümüşhane Limni Gölü

Karadeniz’in eşsiz doğa güzelliklerinden biri olan Gümüşhane Limni Gölü, doğa tutkunlarının uğrak yeri olan Doğu Karadeniz’de yer alan ve Torul ilçesinin Zigana Köyü’nde bulunan 2004 yılında A Tipi Mesire Yeri olarak hizmete sunulan bir göldür.

Burada bulunan ağaç çeşitleri genellikle sarıçam ve ladindir. Bu bölgede ayı, ceylan, tilki gibi yaban hayvanlarını görmek mümkündür.

Limni Gölü Tabiat Parkı, 2004 yılının haziran ayında Çevre ve Orman Bakanlığı’nın üstlenerek gerçekleştirdiği Rehabilitasyon Projesi kapsamında bir turizm alanı olarak doğa meraklılarının hizmetine sunulmuştur.

Gümüşhane Limni Gölü’nde Konaklanacak Yerler

Bu proje ile birlikte en başta ulaşım sorunu üzerinde durulmuş ve daha sonrasındaysa bu bölgedeki sosyal hizmetlerin artırılması adına Limni Gölü tesisleri 20 seneliğine işletmeciliğe verilmiş ve bu işletme sahibinin yaptığı inşaat çalışmalarının ardından Limni Gölü konaklama için de dağ evlerine yer vermeye başlamıştır.

Gumushane Limni Golu Konaklanacak Yerler

Gümüşhane Limni Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Muazzam bir doğa huzurunda harika ve eşsiz bir zaman geçirmek adına kesinlikle gidilmesi gereken Limni Gölü’ne gitmek için;

  • Zigana Kayak Merkezi’ne gidilen yoldan ulaşım sağlanılarak, buradan 7 km sonra Limni Gölü Tabiat Parkı’na ulaşılabilmektedir.
  • Gümüşhane’nin Torul ilçesi üzerinden 16 km ardından gidilebilmektedir. Gümüşhane-Limni Gölü arası ortalama 40 km’dir.
Gumushane Limni Golu 1

Doğal maden suyunun çeşmeden aktığı, eşsiz bir manzara ve huzurlu bir yer arayan doğaseverlerin mutlaka ziyaret edip görmesi gereken bir yer olan 2100 rakımdaki Gümüşhane Limni Gölü’nde, bu eşsiz ve muazzam doğal güzelliklerin bozulmaması açısından konaklama hizmeti ahşaptan yapılan ve doğayı bozmayan dağ evleri ile verilmektedir. Ayrıca buraya kadar gelmişken Zigana ve Karaca mağaralarını da es geçmemek, doğaseverler adına güzel anılar biriktirmek ve galerilerine harika fotoğraflar eklemek adına iyi olacaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir