Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane

Gümüşhane Zigana Kayak Tesisleri, Türkiye’deki kayak merkezlerinden bir tanesidir. Kış mevsiminde Gümüşhane’de gezilecek, eğlenilecek yerlerden biri olan Zigana Kayak Merkezi; Trabzon’a 60 kilometre, Gümüşhane’ye ise 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Gümüşhane il sınırları içerisinde yer alan Zigana Kayak Merkezi‘nin büyük bir ormanlık alanla iç içedir. Tesisin 1900 metre ile 2500 metre arasında kalan bölümü, kayak yapmaya uygun noktalardır. Bölge, sadece kayakçılar tarafından değil aynı zamanda yayla turizmi için gelenler tarafından da kullanılmaktadır. Zigana Kayak Merkezi’nde uzunlukları 1000 metre ve 600 metre olan iki adet telesiyej bulunmaktadır.

Kayak merkezi, Karadeniz’de olunca renkli görüntülere de sahne oluyor. Karadeniz’in vazgeçilmezlerinden olan hamsi ve horon da kayakçılara eşlik ediyor. Kış sezonunun açılmasıyla beraber kayakçılar hem horon tepiyor hem de hamsi yiyebiliyor.

Zigana Kayak Merkezi Kayak Sezonu ve Kar Kalınlığı

Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayı gibi başlamakta ve Nisan ayına kadar devam etmektedir. Doğu Karadeniz’in önemli kayak noktalarından biri olan Zigana’daki kar kalınlığı, kış sezonu boyunca 100 cm ile 150 cm arasında değişmektir. Bu bilgilerin, ortalama veriler olduğunu ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebileceğini hatırlatırız.

Zigana Kayak Merkezi Gümüşhane

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Otel

Zigana Kayak Merkezi’nde konaklama imkanı sunan bir adet otel bulunmaktadır. 100 yatak kapasitesine sahip olan Zigana Gümüşkayak Yaylakent, 150 kişilik kafeteryasıyla beraber 2007 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Gümüşhane ve Trabzon Valiliklerinin alt yapı desteği ile oluşturulan bu konaklama merkezi, bölge turizmine ciddi anlamda katkı sağlamıştır.

Çam ormanları manzaraları odalara sahip olan otel, Zigana tüneline 3 kilometre uzaklıkta eski devlet karayolu üzerindedir. Lambiri ve karataş ile kaplanmış olan Zigana Gümüşkayak Yaylakent Otel’de merkezi ısıtma sistemi, 24 saat sıcak su, odalarda banyo, televizyon ve telefon hizmeti sunulmaktadır.

Yayla kenti Zigana tüneline 3 km. uzaklıkta olup eski devlet karayolu üzerindedir. Yaylakent Trabzon havaalanına 60 km. ve Karaca Mağarasına 25 km. uzaklıktadır. Yol tamamen asfalt olup otobüsler yaylakentin önüne kadar gelebilmektedir. Sınırsız bir doğa manzarasına sahip olan tesisin odalarından doyumsuz çam ormanlarını ve doğayı seyredebilirsiniz. Tesisin tamamı lambiri ve karataş ile kaplıdır. Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan tesiste 24 saat sıcak su mevcuttur. Odalarda telefon ve televizyon mevcuttur.

Ayrıca tesis için bungalov evler inşa edilmiştir ve burada da konaklamak mümkündür. Dağ, yayla ve kış turizmi için hizmet veren otel yıl boyunca açıktır. Ayrıca otelde kış sezonu boyunca kayak malzemesi temin etmek ve kayak dersi almak da mümkündür.

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Otel

Zigana Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Oteli, Zigana Tüneli’ne 3 kilometre mesafedeki eski Erzurum-Trabzon yolu üzerindedir. Özel araç ile Zigana’ya gidecek olanlar, Zigana geçidinden hemen önceki sapaktan asfalt yolu takip ederek otele ve kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Gümüşhane’de gezilecek yerlerden bir diğerine İmera Manastırı başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Zigana’ya detaylı ulaşım bilgisi için, Gümüşkayak Yaylakent Otel’den bilgi alabilirsiniz.

Zigana Kayak Merkezi Telefon Numarası: 0 456 629 10 04 ve 0 456 629 10 05

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir