Gümüşhane Santa Harabeleri

Eskiden “Santa Madenci Kasabası” adında olan, Gümüşhane’nin Dumanlı Köyü’nde yer alan, mahallelerden oluşan Santa Harabeleri, ortalama 1600 rakımda bulunmaktadır.

Yanbolu Deresi ve Yanbolu Vadisi’ni de içeren Santa Kasabası’nın bir diğer isminin Dumanlı Köyü olma sebebi de bu bölgenin yaz aylarında bile ağır sis
bulutu içinde kalmasıdır.

Bu yerleşkeye ulaşım, diğer yaylalara nazaran biraz daha zor olmakla birlikte yol üzerindeki doğasal güzellikler yolun engebeli olmasının doğaseverler açısından hiçe sayılmasını sağlamaktadır.

Santa Harabeleri Tarihçesi

Santa Harabeleri Tarihcesi

Daha önceleri Rum köyü olan, Osmanlı Dönemi’nde, Fatih Sultan Mehmet zamanında 1461-1476 yılları arasında bütün Trabzon ve Doğu Karadeniz’le birlikte fethedilen Santa Kasabası 16. yüzyılın sonunda ekonomik olarak kalkınmış ve ticari bakımdan oldukça gelişmiştir. Dışarıdan da göç alarak istihdam alanını artıran Santa Kasabası 19. yüzyılda bu gücünü yitirmiştir. Madencilerin bulunduğu bu alan 1923 yılında yapılan nüfus mübadelesi sonrasında Rumlar tarafından terk edilmiştir. Daha sonrasında terkedilen bu alandaki yerleşim yerleri harabe olmuş ve adı da Santa Harabeleri olarak anılmaya başlanmıştır. Çevre köylerin buraya yerleşmesiyle birlikte ufak bir yerleşim yeri, şu anda Santa Yaylası olarak hala yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.

Santa Yaylası, sadece yaz aylarında köylülerin hayvancılık ve tarım yapmak amaçlı kullandığı bir bölgedir ve Santa Harabeleri’nden biraz daha yukarıda bir yerleşim yeri olarak göze çarpmaktadır.

Santa Harabeleri’ne Nasıl Gidilir?

Santa Harabelerine NasC4B1l Gidilir

Santa Harabeleri’ne birçok farklı yoldan gitmek mümkündür.

Gümüşhane-Bayburt anayolundan Yağmurdere’ye, oradan da Taşköprü’ye geçildikten sonra 7 km’lik bir yolun ardından Santa Harabeleri’ne ulaşılmaktadır. Yağmurdere-Taşköprü arası mesafeyse 8 km’dir. Bu yol güzergahında birçok tarihi ve doğasal güzellikler gözlemlenebilmektedir.

Gümüşhane-Trabzon anayolundan Santa Harabeleri’ne ulaşmak da mümkündür. Gümüşhane-Torul yolundan 12 km ilerledikten sonra Karaca Mağarası , ardından da Krom Antik Kenti geçildikten sonra Taşköprü Yaylası ve sonrasında Santa Harabeleri’ne ulaşım mümkündür. Bu yolsa yaklaşık 74 kmlik bir mesafedir. Bu yolda birçok muhteşem doğasal güzellikler gözlemlenebilmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir